Hospodársky denník
USD48,295 Sk
EUR42,058 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,332 Sk
  Štvrtok  7.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Politicky rozdelené Maďarsko

Najtvrdšia kampaň od zmeny spoločenských pomerov

Presne o mesiac sa v susednom Maďarsku uskutoční prvé kolo parlamentných volieb. Nikto nepochybuje o tom, že po prvom kole bude nasledovať preskupenie síl a zostavovatelia budúcej maďarskej vlády vzídu až z kola druhého (21. apríla). Budú nimi po štyroch rokoch opäť socialisti alebo dokáže oslabená pravica zázrak a získa dostatok percent voličov, aby si zaistila vládnu kontinuitu? Zatiaľ presvedčivé tromfy nemá žiadny tábor a podľa prieskumov preferencií je Maďarsko nezmieriteľne rozdelené na ľavý a pravý blok. Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) vedená Péterom Medgyessym má o tri až päť percent väčšiu podporu (okolo 35 %) ako pravicový Zväz mladých demokratov-Maďarská občianska strana (FIDESZ-MPP), ktorú predstavuje aj premiér Viktor Orbán.

Doterajšie správanie politikov z oboch strán dokazuje, že viac priestoru na manévrovanie majú socialisti. Nezabúdajú pripomenúť, že základy ekonomického úspechu z posledných rokov, ktorým sa pýši Orbánov kabinet, položili práve oni, že vstup do NATO sa udial za ich mandátu a že vzťahy so susednými krajinami sa normalizovali a upevnili počas ich poslednej vlády. Na rozdiel od po voľbách koalične neistej pravice môžu socialisti takmer isto rátať s podporou a percentami liberálneho Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ), ktorým sa päťpercentný prah do parlamentu zrejme podarí prekročiť. Vládnuci FIDESZ-MPP si pritom nemôže byť istý podporou Nezávislej maloroľníckej strany (FKGP) Józsefa Torgyána, ktorý v utorok vládnu politiku nazval „boľševizmom typu FIDESZ“. Koalične verné Maďarské demokratické fórum (MDF) sa možno do parlamentu ani nedostane, a tak jediným možným vláduzostavujúcim spojencom mladých liberálov zostane partner najmenej vytúžený - Strana spravodlivosti a života (MIÉP) ultranárodniara Istvána Csurku. Dnes sa však nejeden zahraničný novinár pýta, aký je vlastne rozdiel medzi Csurkom a Orbánom, ktorý sa v posledných týždňoch „preslávil“ ako prisilno znejúca trúba maďarských národných záujmov v súvislosti so zákonom o štatúte zahraničných Maďarov, a potom v súvislosti s Benešovými dekrétmi. Tie podľa neho musia byť zrušené, ak má Slovensko a ČR vstúpiť do Európskej únie. K skupine nespokojných krajín s rétorikou maďarskej vlády tak pribudla aj ČR. V optike pravičiarov bol práve nacionalistický slovník najlepším spôsobom, ako získať nové percentá. Orbán by bol rád, keby národne orientovanou stratégiou odčerpal voličov Csurkovi a nemusel by sa spoliehať po voľbách na jeho podporu. Csurka je vďaka svojmu neskrývanému nacionalizmu a antisemitizmu pre EÚ a priori neakceptovateľný.

Ak máme uplatniť zákon o zachovaní energie na politiku, aj tu platí, že kde sa niečo uberie (stratí), inde sa zasa získa (pribudne). Nacionalistická stratégia Orbána a politikov z FIDESZ-MPP totiž nečakane vyústila do nečakaných problémov. Rumunsko a Slovensko sa ostro postavili proti zákonu o štatúte zahraničných Maďarov, čo na strednú časť Európy upriamilo až priveľkú pozornosť sveta. Zrazu sa Orbánova vláda, očakávajúca rast obľúbenosti, ocitla v defenzíve a v úlohe vysvetľovača svojich zámerov. Zmätená voličská základňa, nespokojná najmä pre decembrovú dohodu s Rumunskom, ktorá údajne ohrozila domáci pracovný trh, sa priklonila k socialistom. Tí vládu nešetrili kritikou a ako vyhlásil expremiér Gyula Horn „medzinárodná spoločnosť neznesie, že maďarská vláda takmer provokuje susedné národy“. Počas predvolebnej kampane mladí demokrati nezostali socialistom nič dlžní a nazvali ich zradcami vlasti, čo potom popreli slovami, že tí, čo nemajú vlasť, ju ani nemôžu zradiť. Ľavicová opozícia zasa vládu nešetrí kritikou pre podozrenia z klientelizmu, rozkrádanie štátneho majetku a nedostatočnú sociálnu politiku. S blížiacim sa termínom volieb slová naberajú na ostrosti a argumenty rozumu často predbiehajú emóciám. V takomto kontexte a len niekoľko týždňov pred voľbami pre orbánovcov ako studená sprcha zapôsobil komentár amerického denníka Washington Post, v ktorom sa autor Jackson Diehl odvoláva na zdroje americkej administratívy, podľa ktorých USA si viac želajú víťazstvo socialistov ako pravice vedenej FIDESZ-om. Orbán sa vo volebnom boji až príliš presadil ako problémotvorný politik. V jeho optike sú to zrejme iba pevné zásady, ako však upozornili maďarskí socialisti, občas treba viac citu pre diplomaciu a Orbánovi vraj chýba štátnický rozmer. Môže ho to stáť funkciu a pre pravicu to môže znamenať odchod do opozície.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené. Na severe občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie, ktorého hranica sa popoludní bude znižovať. Na juhu zrážky len miestami. Najvyššia denná teplota väčšinou 10 až 15 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 7, na horách 12 až 16 m/s, popoludní na hrebeňoch víchrica. Na horách vo výške 1500 m 5 stupňov.V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe a východe, prehánky, od stredných polôh snehové. Nočná teplota 4 až 0, na severe okolo -2, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 stupne. V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno10
Atényjasno22
Belehradpolooblačno20
Berlínprehánky8
Bratislavaprehánky14
Brusel oblačno10
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno17
Frankfurt prehánky10 
Helsinkisneženie1
Istanbuljasno17
Kodaňprehánky7
Kyjevprehánky4
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno13
Moskvasneženie0
Oslosnehové prehánky3
Parížprehánky10
Prahaprehánky12
Rímoblačno23
Sofiapolooblačno16
Štokholmsneženie1
Varšavaprehánky7
Viedeňprehánky13
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.