Hospodársky denník
USD48,295 Sk
EUR42,058 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,332 Sk
  Štvrtok  7.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozkolísaný vývoj koruny

Hrozba zrušenia predaja SPP máta zahraničných obchodníkov

Slovenská koruna zažíva v posledných týždňoch netypický rozkolísaný vývoj. Dočasná stabilizácia pod hranicou 42 korún za euro bola jednoznačným dôsledkom finálnej fázy privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), keď domáci aj zahraniční obchodníci začali presúvať svoje aktíva do slovenskej meny. Vzhľadom na skutočnosť, že získané prostriedky budú prevedené na špeciálny účet v Národnej banke Slovenska a v tejto súvislosti nebudú mať priamy dosah na smerovanie koruny ako v prípade ich „pustenia“ na trh, môžeme hovoriť len o určitom nepriamom efekte. Predaj strategických podnikov do rúk zahraničných investorov je všeobecne prijímaným dôkazom stabilizácie a budúceho rozvoja hospodárstva. Okrem toho dochádza aj k posilneniu dôvery najmä zahraničných subjektov v danú ekonomika a súbežne aj v jej národnú menu.

Za posledné dva februárové týždne sa slovenská koruna na referenčnom páre oproti euru zhodnotila o takmer 80 halierov a niekoľko dní sa pohybovala na najsilnejších úrovniach od jarných mesiacov roku 2000. V tom čase súčasne profitovali aj národné meny ostatných stredoeurópskych ekonomík, čo len umocňovalo atraktivitu koruny. Zverejnenie ponúkanej ceny a skutočnosť, že záväznú ponuku na odkúpenie 49-percentného balíka SPP podalo len jedno konzorcium, zdvihlo na Slovensku vlnu pochybností. Názory politických predstaviteľov nielen z radov opozície, ale aj jednej koaličnej strany, špekulujúce o možnosti zrušenia a následného vypísania nového tendra, vnieslo do radov investorov zvýšenú opatrnosť. Začiatkom tohto týždňa bola koruna ešte relatívne pokojná, keď obchodníci čakali na ďalší vývoj na politickej scéne a aktívne nevstupovali na trh. Aj napriek tomu sa v pondelkovom obchodovaní oslabila o miernych 3,5 haliera, keď väčšinou predávali zahraničné banky. V nasledujúci deň už bolo obchodovanie oveľa rušnejšie, keď ani domáce banky nechceli ponechať nič na náhodu a zatvárali svoje korunové pozície, čím oslabili slovenskú korunu o 20 halierov. Tento vývoj len potvrdzuje, že politický faktor a stabilné napätie medzi vládnymi stranami je pri posudzovaní atraktivity koruny dominantným. Len minimálna pozornosť sa venuje reálnym výsledkom slovenského hospodárstva, ktoré sú štandardne základom investičných rozhodnutí.

V poslednom období je čoraz populárnejším porovnávanie vývoja slovenskej koruny a jej českej menovkyne. Vzhľadom na očakávaný vstup oboch krajín do Európskej únie s avizovaným neskorším pripojením sa k eurozóne je najlepším meradlom ich výmenný kurz oproti euru. Na týchto pároch sa dajú oveľa lepšie pozorovať aktivity zahraničných investorov, ktorí v súvislosti s jednotným zaradením týchto krajín do skupiny transformujúcich sa ekonomík nebudú napríklad predávať slovenskú menu a nakupovať českú. Väčšinou ide o predaje, resp. nákupy silnej meny, akou je v tomto prípade euro.

Faktom je, že výmenný kurz českej koruny oproti euru sa pohybuje okolo hladiny 32 CZK/1 EUR, kým slovenská mena sa v priebehu včerajšieho obchodovania stabilizovala na hodnote 42 SKK/1 EUR. Tento rozdiel je dôsledkom niekoľkých základných skutočností, medzi ktoré patrí vyšší prílev zahraničných investícií (nielen z privatizácie), stabilnejšie hospodárstvo, lepšie makroekonomické výsledky a v neposlednom rade politická stabilita. Slabšia mena, ktorou je v tomto prípade slovenská koruna, však na druhej strane otvára možnosti v oblasti exportu tak do vyspelých zahraničných hospodárstiev, ako aj do susedných krajín. Práve vývoz by sa mal stať kľúčovým ťahúňom Slovenska, ktoré si pri lacnejšej pracovnej sile, nižších výrobných nákladoch a „slabšej“ mene môže v tomto prostredí výrazne polepšiť.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené. Na severe občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie, ktorého hranica sa popoludní bude znižovať. Na juhu zrážky len miestami. Najvyššia denná teplota väčšinou 10 až 15 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 7, na horách 12 až 16 m/s, popoludní na hrebeňoch víchrica. Na horách vo výške 1500 m 5 stupňov.V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe a východe, prehánky, od stredných polôh snehové. Nočná teplota 4 až 0, na severe okolo -2, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 stupne. V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno10
Atényjasno22
Belehradpolooblačno20
Berlínprehánky8
Bratislavaprehánky14
Brusel oblačno10
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno17
Frankfurt prehánky10 
Helsinkisneženie1
Istanbuljasno17
Kodaňprehánky7
Kyjevprehánky4
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno13
Moskvasneženie0
Oslosnehové prehánky3
Parížprehánky10
Prahaprehánky12
Rímoblačno23
Sofiapolooblačno16
Štokholmsneženie1
Varšavaprehánky7
Viedeňprehánky13
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.