Hospodársky denník
USD47,893 Sk
EUR42,069 Sk
CHF28,556 Sk
CZK1,333 Sk
  Piatok  8.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Káva a starnutie vesmíru

Pri každej činnosti sa človek odpradávna stretáva s nevyhnutnosťou vytvárať zmesi, či si chce upiecť chlieb, asfaltovať cesty alebo vypustiť kozmickú loď. Málokto si však uvedomuje, že napríklad ak si pripravujete bielu kávu, urýchľujete tým starnutie vesmíru. Anglické slovo cocktail, čo doslova znamená „so zdvihnutým chvostom“, bolo pôvodne určené neplnokrvníkovi, teda koňovi so zmiešanou krvou. Dnes je to názov pre nápoj z vody a alkoholu, jednoducho zmes, ktorej vlastnosti skúma mechanika kvapalín. Nemusíte byť práve fyzikmi, aby ste dokázali pripraviť miešané nápoje vrátane tých, v ktorých sa rôzne tekutiny skladajú na seba vo farebných vrstvách ako dúha. Vedci tento jav vysvetľujú lapidárne: hustota jednotlivých tekutín stúpa zhora dolu. Alkohol je najľahší, a preto zostáva na povrchu. Ak teda chcete, aby určitá súčasť nápoja zostala hore, stačí ju odľahčiť základným alkoholom. Naopak, ak pridáte cukrový sirup, bude sa držať pri dne. Odborníci pripomínajú, že nemožno však zastaviť tzv. Brownov pohyb a rozhranie medzi dvoma vrstvami sa nakoniec na výšku niekoľkých milimetrov skalí prelínaním mikroskopických častíc. Tento pomalý proces je vyvolaný tepelným pohybom molekúl a postupuje nepravidelne a náhodne. Môže byť urýchlený tým, že rozvírime tekutinu lyžičkou alebo tak, že ju zahrejeme: v tom prípade sa molekuly začnú hýbať rýchlejšie a viskozita kvapalín sa zníži. Princíp je jednoduchý.

Podľa vedcov je toľko rôznych techník, koľko je zložiek, ktoré sa majú zmiešať. Záleží na ich chemických a fyzikálnych vlastnostiach. Ak však máme zmiešať asfalt so štrkom na kryt vozovky alebo vpraviť atómy chrómu do kryštálu syntetického zafíru, ide nám vždy o jednu vec: získať čo najrovnorodejšiu zmes pri vynaložení čo najmenšej energie v čo najkratšom čase. Veľká rýchlosť pohybu však nie je vždy zárukou optimálnej zmesi. Ak sa však na molekulách majú uchytiť atómy vodíka, sú na to potrebné turbíny, ktoré majú tisícky obrátok za minútu. Záleží i na rýchlosti pridávania jednotlivých zložiek. Dôležitú úlohu tu hrá aj teplota, pretože teplom sa urýchľuje pohyb molekúl, ktorý podporuje rozpúšťanie. Pri výrobe zliatin sa kovy tavia. Ak je nemožné zmiešať ich pre ich hustotu alebo pre príliš vzdialené body topenia, rozdrobia sa kovy na prášok a zahrejú sa v peci pod veľmi vysokým tlakom. Takýmto spekaním sa dajú napríklad vyrobiť vysoko odolné zliatiny medi s horčíkom pre letecký priemysel. V chemickom a potravinárskom priemysle sa mnoho výrobkov nedá zmiešať alebo zahrievať pri prijateľnej spotrebe energie. Tu sa technologické riešenia inšpirujú kuchynskými metódami. Podobne ako pri príprave jemnej zeleninovej polievky je možné najrôznejšie zložky veľmi natenko pokrájať, a potom ich pretlačiť zložitým systémom kanálikov alebo trubkami. Tieto miešače, ktorým sa vraví statické, najskôr tekuté hmoty oddelia, ale potom ich spoja, aby sa zmiešali.

Jediné látky, ktoré sa miešajú ľahko, sú plyny. Na to, aby vytvorili rovnorodú zmes, stačí pohyb ich molekúl. Tým sa vysvetľuje, že vzduch má (takmer) všade rovnaký podiel kyslíka a dusíka a že znečistený vzduch nezostáva stáť nad zdrojom znečistenia.

Od obdobia, čo sa náš predok z mladšej doby kamennej usadil v úrodnom polmesiaci na Blízkom východe, dá sa jeho pokrok merať schopnosťou pripravovať zmesi. Hneď ako sa naučil zaobchádzať s ohňom, stal sa z primitívneho poľnohospodára a z pastiera výrobca keramiky (zmes ílu a piesku) a v dobe bronzovej hutník (zmes medi a cínu). O storočie neskôr umožnil strelný prach (zmes síry, dreveného uhlia) Európanom, aby ovládli svet. Zmiešavanie vyvolalo niekoľko ďalších revolúcií (oceľ ako zliatina železa s uhlíkom či palivová zmes pre výbušné motory), ktorým vďačíme za dnešný svet tonúci v zmesi vzduchu a plynov vyvolávajúcich skleníkový efekt. Následkom nepretržitého a náhodného miešania génov v jednej generácii za druhou z nás tak vývoj urobil vynaliezavých miešačov.

Zmiešavanie je rovnako staré ako svet, ktorého atómy sa začali krížiť hneď od svojho vzniku v termojadrových reaktoroch, ktorými sú hviezdy. Príroda však vie oddeľovať. Keď sa rodila naša planéta, najťažšie atómy (železo a nikel) klesali do hĺbky - ako sirup v koktaile - a vytvorili zemské jadro. Atómy sa tiež môžu samovoľne zoskupovať a organizovať sa chemickými väzbami - ako uhlík, ktorý sa dostal do roztavenej horniny a vykryštalizoval ako diamant. Život nie je nič iné než sled zmiešavania a odlučovania. Niektoré zmesi sú totiž definitívne: sú to všetky tie, ktoré sú ovládané zákonmi chaosu. Najlepším príkladom je biela káva, homogénny nápoj, v ktorom nie je možné rozoznať jeho zložky. Rozobrať túto zmes by znamenalo vyvolať spätne v obrátenom smere tisíce náhodných vírov, ktoré ju vytvorili. Molekulárne rozptýlenie mlieka v káve je teda nezvratné, pretože tu nastala strata informácie, a táto strata znamená zväčšenie entropie, čiže neporiadku vesmíru. Je pravda, že existujú technické metódy, ako od seba oddeliť i veľmi tesne zmiešané látky. Vynaložená energia však len zvyšuje infláciu celkovej entropie. Belgicky nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Ilya Prigogine tvrdí, že tieto nezvratné javy určujú beh času. Nenahraditeľná strata informácie, ktorá vznikla prípravou bielej kávy, prispela k nenávratnosti času, a teda i ku strnutiu vesmíru.

(kab)

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu zmenšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe občasný dážď, od asi 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 8 až 13, na severe okolo 5 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8, na hrebeňoch hôr a na juhozápade v nárazoch 15 až 20 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 V sobotu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 4 až 0, na severe okolo -2, denná teplota 10 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V nedeľu bude prevažne oblačno a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.18 a zapadne o 17.47 hod.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia časom dážď, od asi 1000 m sneženie. Popoludní prechod k premenlivej, neskôr zmenšenej oblačnosti. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhozápade miestami okolo 10 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -1 V piatok bude polooblačno, časom až oblačno a lokálne občasný dážď, od asi 1000 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách do -2, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. V sobotu bude prevažne oblačno a miestami dážď, od asi 1100 m sneženie. Nočná teplota 5 až 1, denná teplota 5 až 9 stupňov, na severe miestami chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 6.34 a zapadne o 17.35 hod.

Amsterdamoblačno12
Atényprehánky17
Belehradpolooblačno14
Berlíndážď7
Bratislavajasno12
Brusel polooblačno13
Budapešťjasno12
Bukurešť jasno18
Frankfurt polooblačno13 
Helsinkisneženie1
Istanbuloblačno20
Kodaňoblačno7
Kyjevdážď4
Lisabonpolojasno17
Londýnoblačno13
Madridpolojasno16
Moskvaoblačno3
Oslooblačno-3
Parížoblačno14
Prahaoblačno9
Rímdážď20
Sofiazamračené12
Štokholmzamračené-1
Varšavadážď4
Viedeňjasno13
Záhrebjasno17
Ženevajasno14

Amsterdamoblačno8
Atényslnečno20
Belehraddážď17
Berlínoblačno5
Bratislavačasom dážď9
Brusel oblačno10
Budapešťdážď9
Bukurešť oblačno14
Frankfurt oblačno7 
Helsinkiobčasné sneženie1
Istanbulpolooblačno15
Kodaň zamračené5
Kyjevoblačno6
Lisabonpolooblačno15
Londýnpolooblačno9
Madridoblačno13
Moskvaoblačno3
Osloobčasné sneženie-1
Parížpolooblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno15
Štokholmobčasné sneženie1
Varšavaoblačno5
Viedeňobčasný dážď8
Záhrebdážď15
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.