Hospodársky denník
USD47,893 Sk
EUR42,069 Sk
CHF28,556 Sk
CZK1,333 Sk
  Piatok  8.Marca 2002

Jen čoraz zaujímavejší

Na svetovom devízovom trhu bol vo štvrtok pravdepodobne najúzkostlivejšie sledovaný japonský jen. Štatistika posledného týždňa potvrdzuje, že jen za posledných šesť obchodovacích dní získal oproti doláru viac ako šesť jenov (pohyb zo 135,00 JPY pod 129,00 jenu za dolár). Vo štvrtok sa však dolár, najmä v úvode európskeho obchodovania, oslabil aj oproti ostatným svetovým menám - euru, britskej libre a tiež švajčiarskemu franku.

Na maximách

Japonský jen, ktorý sa postupne prepracoval na svoje tohtoročné maximá oproti ostatným hlavným svetovým menám, sa v posledných dňoch nakupuje vplyvom rastúcej príťažlivosti japonských aktív. Tie v dôsledku sľubného celosvetového hospodárskeho oživenia narástli na tokijskej burze vo štvrtok o 2,55 % a dostali hlavný akciový index Nikkei na sedemmesačné maximum. Výrazne tak predstihol svojich konkurentov z USA, Veľkej Británie či Európy a za posledný mesiac si úhrnne pripísal k dobru 24 %. Na devízovom trhu to viedlo k prerazeniu kľúčových úrovní na 129,00 jenu za dolár a 113,00 jenu za eur. Japonskí vládni predstavitelia a činitelia z Bank of Japan (BoJ) zatiaľ neprejavili výraznejšie svoje znepokojenie nad silnejúcim jenom, no negatívna reakcia pravdepodobne na seba nedá dlho čakať. Silnejúci japonský jen totiž nie je dobrou správou pre exportujúce podniky, ako aj pre hodnotu ich akcií. Zaujímavou správou z Japonska je, v snahe podporiť stabilitu akciového trhu pred koncom fiskálneho roka, nový súbor reštrikcií obmedzujúci predaj akcií nakrátko. V priebehu ďalšieho obchodovania sa JPY dostal až k desaťtýždňovému maximu na 128,80 za USD, oproti euru sa jeho postup zastavil na 112,60 JPY.

ECB neprekvapila

Z makroekonomických údajov dominovali obchodovaniu správy o nezamestnanosti a produktivite v Amerike, oznámenie o nezmenení kľúčovej sadzby ECB (3,25 %) nebolo prekvapením, a tak dosah na obchodovanie nebol príliš výrazný. Z ostatných správ zahrala proti doláru obava z nadchádzajúcej obchodnej vojny, ktorú spustili 30-percentné clá uvalené na dovoz ocele do USA. Podľa analytikov to môže znamenať ústup vlády od politiky silného dolára najmä v súvislosti s výrazným obchodným deficitom USA.

Euro/dolár sa začal obchodovať na 87,60 centa, krátko po otvorení obchodovania sa jednotná európska mena dostala nad figúru 88,00 USc, postupne však strácala až na denné minimum 87,35 USc, zatváracia hodnota ležala na 87,65. Krátkodobo by mal dolár získavať až pod 87,00.

Britská libra podobne po otvorení európskych trhov vyštartovala k 1,4300 dolára, no túto hodnotu si neudržala a postupne stratila až k 1,4190 USD.

Slovenská koruna sa ocitla pod tlakom nákupov devíz, ktoré ju oslabili z ranných 41,980/020 až k dennému maximu na 42,200 SKK za EUR, upokojenie situácie prinieslo miernu korekciu a koruna sa predbežne usadila na 42,100/140. V najbližšom období bude SKK pod vplyvom kauzy SPP, pokiaľ však nedôjde k podstatnejším zmenám, jej vývoj bude v intervale 41,900 - 42,350 SKK za EUR.

Mario Mika

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.