Hospodársky denník
USD47,893 Sk
EUR42,069 Sk
CHF28,556 Sk
CZK1,333 Sk
  Piatok  8.Marca 2002

Bagdad posiela ceny vyššie

To, čo sa nepodarilo OPEC-u spolu s nečlenmi za posledné tri mesiace, podarilo sa Iraku za jediný deň. Ropné kontrakty na oboch najväčších burzách včera nečakane dosiahli 5- mesačné maximá práve vďaka napätej situácii na Blízkom východe. Po viac ako 9 mesiacoch sa znova objavili staré spory medzi Irakom a Spojenými štátmi. Napätie medzi týmito dvoma rivalmi sa automaticky premietlo aj do cien čierneho zlata.

Vojenské účely?

Bagdadská vláda bola včera obvinená, že časť z príjmov z predaja surovej ropy použila na nákup vojenskej techniky. Na vývoz surovej ropy z tejto krajiny OSN po skončení vojny v Perzskom zálive v roku 1991 uvalila embargo. Po nejakom čase mohol Irak opäť obnoviť dodávky na svetový trh, avšak len pod podmienkou, že príjmy vláda využije len na humanitárne účely. Program dostal názov „Ropa za potraviny“ a záštitu nad ním prevzala OSN. V lete minulý rok sa po prvý raz objavili informácie, že iracká vláda používa príjmy na nákup špeciálnej vojenskej techniky. Vláda v Bagdade načas zastavila dodávky ropy na svetový trh. Tento krok vtedy výrazne podporil cenu ropných kontraktov. Aby OSN zabránila podobnej kríze, rozhodla sa rokovať z predstaviteľmi irackej vlády o ďalšej inšpekcii na území tohto arabského štátu. Napätie na komoditných trhoch vzrástlo aj v súvislosti s januárovým vyhlásením amerického prezidenta. George Bush nazval Irak spolu s Afganistanom a KĽDR „osou zla“. Tieto slová si mnohí vykladajú ako ďalšie potenciálne ciele v boji proti svetovému terorizmu. Prípadným útokom na Irak by trh prišiel takmer o 5 % celosvetovej dennej produkcie čierneho zlata. Vďaka tomu aprílové kontrakty na surovú ropu na newyorskej burze NYMEX poskočili o viac ako 85 USc na rovných 24 USD za barel, čo predstavuje najvyššiu hodnotu za posledných 5 mesiacov. K irackej hrozbe sa na americkom kontinente pridali aj problémy domácich spracovateľov, kde pravdepodobne dôjde k zníženiu dennej produkcie. Na londýnskej burze IPE sa aprílové kontrakty na ropu typu Brent včera pohybovali tiež na 5-mesačným maximách, keď atakovali úroveň 23,45 USD za barel. Investori len veľmi slabo reagovali na správy, ktoré ovplyvňovali trh v nedávnom období. Postoj Ruska v prípadnom pokračovaní spoločnej redukcie už v súčasnosti nie je primárnym investičným titulom. Potenciálna hrozba vojenského konfliktu je tak pre investorov silnejším argumentom ako skutočná spoločná redukcia OPEC a nečlenov.

Ignorovaný Greenspan

Zlato počas včerajšieho európskeho obchodovania takmer ignorovalo šéfa americkej centrálnej banky Alana Greenspana. Ten ešte v stredu neskoro večer vystúpil pred Senátom Spojených štátov a predniesol prejav podobný tomu z minulého týždňa. Žltý kov sa zvyčajne v Európe posilňuje vtedy, ak sa americký dolár oslabí. Včera aj napriek nárastu hodnoty na páre EUR/USD, pod vplyvom rozhodnutia ECB, pokračovalo zlato v nastúpenom trende z minulých dní. Spotová cena tohto kovu sa tak na londýnskej komoditnej burze LME predávala pri cene 291,70 USD za troyskú uncu, čo predstavuje oslabenie o takmer 2 USD. Pesimistická nálada na zlatom trhu ovplyvnila aj striebro. Cena tohto kovu sa vo štvrtok na LME kótovala nižšie o 0,05 USD na 4,49 USD za uncu.

(M. Laznia/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.