Hospodársky denník
USD47,893 Sk
EUR42,069 Sk
CHF28,556 Sk
CZK1,333 Sk
  Piatok  8.Marca 2002

Na čiernom zozname

Potreba zákona o boji s nelegálnymi príjmami

Ukrajina zostáva na nelichotivom čiernom zozname krajín neuplatňujúcich dostatočne presvedčivé opatrenia na zamedzenie čistenia nelegálnych príjmov. Zotrvá na ňom ešte nejaké obdobie, napriek určitým pozitívnym signálom v zahraničí. Listinu zoraďuje Medzinárodná organizácia pre boj s praním špinavých peňazí (FATF). Miesto na nej vrhá nepriaznivé svetlo na krajinu, robí jej hanbu na celom svete a zároveň vystríha serióznych zahraničných investorov. Na nedávnom medzinárodnom fóre v Londýne, kde sa rokovalo o tejto problematike, prijali vyhlásenie so žiadosťou k FATF o vyradenie Ukrajiny z čierneho zoznamu.

Prekvapujúce rozhodnutie do značnej miery ovplyvnilo, že Ukrajina uplatnila 40 odporúčaní FATF zameraných na boj s legalizáciou príjmov získaných nezákonným spôsobom. Náčelník vyšetrovacej správy Daňovej milície pri Štátnom daňovom úrade Ukrajiny gen. por. Svjatoslav Pyskun informoval, že krajina doteraz vykonala asi 60 - 70 percent nevyhnutných opatrení na vyradenie z čiernej listiny. Hlavnou podmienkou toho je prijatie v parlamente zákon o boji s legalizáciou nečistých príjmov v súlade s európskymi štandardmi. Poslanci zatiaľ stihli rokovať o návrhu zákona iba v prvom čítaní ešte v novembri.

V súčasnosti sa končí volebné obdobie parlamentu v súvislosti s blížiacimi sa voľbami 31. marca. Konečné prijatie zákona zostane úlohou už novozvolenej Verchovnej rady. Možno pochybovať, či ho schváli do júna, keď sa bude konať najbližšie zasadnutie FATF. Mali by na ňom posudzovať situáciu v danej sfére na Ukrajine. Daňová milícia na Ukrajine v súčasnosti vyšetruje 277 prípadov legalizácie nečistých príjmov v objeme 120 mil. UAH, 53 vecí odovzdala na súdy.

Ukrajinská vláda skrátila zoznam zahraničných offshore-zón o 8 na 34. Zostavila ho tretíkrát ročne na základe požiadavky zákona o zdanení zisku podnikov z roku 1997. Výdavky platcov dane za tovary, práce a služby v zónach s daňovými zľavami v zahraničí sa podľa zákona zahŕňajú do hrubých výdavkov s koeficientom 0,85.

Oproti roku 2001 vláda zo zoznamu vyradila 13 zón, napríklad Cyprus, Maltu, Madeiru, Bermudy, Kajmanské ostrovy, Maurícius, Singapur, Hongkong, Macao. Zaradila do neho 5 daňových rajov - Sv. Vincent a Grenadíny, Montserrat, Sv. Luciu, Dominiku a Maledivy. V zozname zostali Monako, Gibraltár, Andorra, Jersey, Guernsey, Alderney, Man, Bahrajn, Libéria, Seychely, Belize, Panama, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Bahamy, Barbados, Britské Panenské ostrovy, Americké Panenské ostrovy, Grenada, Holandské Antily, Turks a Caicos, Sv. Kryštof a Nevis, Vanuatu, Marshallove ostrovy, Nauru, Niue, Cookove ostrovy, Samoa.

Z viacerých daňových rajov sa v rámci priamych zahraničných investícií na Ukrajinu neraz vracajú v minulosti vyvezené financie. V celkovom objeme zahraničného kapitálu v krajine 4,4 mld. USD je napríklad na 2. mieste Cyprus so 478 mil. USD (podiel 10,8 %) a na 7. mieste Britské Panenské ostrovy s 248,2 mil. USD (5,6 %).

Martin Benko

Kyjev

Čo je to FATF

Medzinárodná organizácia pre boj s praním špinavých peňazí (The Financial Action Task Force on Money Laundering), ktorá vznikla na summite G-7 v Paríži v roku 1989, je medzivládnym orgánom, ktorého zámerom je viesť takú politiku na národných a medzinárodnej úrovni, ktorá zabráni prepieraniu špinavých peňazí. FATF je v podstate akýmsi normotvorným orgánom, ktorý sa snaží posilniť politickú vôľu jednotlivých národných legislatív a reformných iniciatív zameraných na boj proti prepieraniu špinavých peňazí. Členovia monitorovacieho štábu FATF zohrávajú veľkú úlohu pri globálnom overovaní implementácie opatrení proti špinavým peniazom a zisťovaní nových techník používaných na prepieranie čiernych fondov. FATF vydáva každých 5 rokov podrobné správy o svojej činnosti a úzko spolupracuje aj s ďalšími medzinárodnými organizáciami zameranými na boj proti prepieraniu špinavých peňazí.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.