Hospodársky denník
USD47,893 Sk
EUR42,069 Sk
CHF28,556 Sk
CZK1,333 Sk
  Piatok  8.Marca 2002

To už nie sú malichernosti

Škandály sa dnes objavujú takmer vo všetkých firmách

Credit Suisse First Boston (CSFB) je jednou z vedúcich svetových investičných bánk a jednou z mnohých dcér švajčiarskej skupiny Credit Suisse so sídlom v Zürichu. Spoločnosť pôsobí vo viac než 37 krajinách sveta. Jej popredné postavenie potvrdzujú okrem ročných príjmov vo výške 12,2 mld. USD a základného imania v hodnote 410 mld. USD koncom roku 2000 aj vynikajúce hodnotenia dlhodobých záväzkov medzinárodnými ratingovými agentúrami. Moody's Investors Service ohodnotil k júlu 2001 záväzky CSFB úrovňou Aa3, Standard & Poor's AA a Fitch IBCA Ltd. pridelila investičnej banke tiež hodnotenie AA.

Čo je však ešte známe o spoločnosti, ktorá vyhrala verejnú súťaž o post privatizačného poradcu pri predaji Slovenského plynárenského priemyslu (SPP)? V poslednom čase CSFB čoraz častejšie púta pozornosť analytikov a verejnosti negatívnymi titulkami vo svetovej tlači, keď čelí hneď viacerým korupčným škandálom. Po debakli na domácej pôde v kauze zbankrotovaného energetického gigantu Enron Corp. sa americká investičná banka musela zápasiť s problémami aj vo Švédsku, Veľkej Británii, v Indii a Rusku. V Spojených štátoch vyšetruje Komisia pre cenné papiere CSFB pre podozrenie zo zneužívania informácii a manipulácie s akciami. Podobné manipulácie na kapitálovom trhu sa objavili aj vo Veľkej Británii a v Indii, kým v Japonsku bol zamestnanec CSFB usvedčený z marenia vládneho vyšetrovania a porušovania pravidiel trhu. Ďalšie nelichotivé správy prišli z Ruska, kde sa banka musela pre konflikt záujmov vzdať postu privatizačného poradcu pri predaji podielu v najväčšej ruskej ropnej spoločnosti LukOil.

O najväčší rozruch sa však CSFB nepochybne postarala v spojitosti so zbankrotovanou energetickou spoločnosťou Enron. Svoju úlohu v tomto kontroverznom partnerstve medzi CSFB a Enron Corp. potvrdilo pár dní po reportáži britského denníka Financial Times (FT) aj vedenie banky.

"Pomohla" Enronu

Podľa FT skupina CSFB úzko spolupracovala s predstaviteľmi Enronu a vďaka zložitej štruktúre partnerstva vytváral energetický gigant miliardové straty, ktoré neboli uvedené v jeho ročnej bilancii. CSFB poskytla všetky dokumenty o svojej spolupráci s Enronom vyšetrovaciemu výboru amerického Kongresu, ktorý pátra aj po ostatných spoločnostiach zapletených v tomto prípade. Ako však informoval FT, mala hlavný podiel na vytvorení komplexnej firemnej štruktúry Enronu práve Credit Suisse First Boston. Skupina z radov CSFB, ktorá mala na starosti spoluprácu s Enronom, bola súčasťou spoločnosti Donaldson Lufkin & Jenrette (DLJ), ktorá fúzovala s investičnou bankou koncom roku 2000. V tom istom roku vyplatil Enron bankovým skupinám úroky v hodnote asi 250 mil. USD. Na tom by nebolo nič zaujímavé, nebyť skutočnosti, že medzi šiestimi bankami, ktoré dostali z celkovej sumy viac než 20 mil. USD, figuruje práve CSFB a DLJ.

Slovenská kritika

Do oka vyšetrovaciemu výboru však nepadla iba CSFB, ale aj iné zvučné mená, ako napríklad Merrill Lynch, Citigroup Inc., Goldman Sachs Group, J. P. Morgan Chase & Co. a Lehman Brothers Holdings.

Kritické hlasy proti CSFB sa začínajú ozývať aj na Slovensku po tom, čo o SPP prejavil záujem iba jeden investor. Post privatizačného poradcu získala americká investičná banka ešte vo februári minulého roka, o čom rozhodla 13-členná výberová komisia Ministerstva hospodárstva SR. Čo sa týka najnovších škandálov okolo Credit Suisse First Boston, tieto sú vnímané veľmi odlišne. Kým podľa „ilúzií“ českého ekonóma Dočekala musí byť privatizačný poradca čistý, ide asi podľa niektorých slovenských vládnych predstaviteľov iba o „malichernosti“. „Škandály sa objavujú takmer vo všetkých firmách,“ reagoval na informácie o CSFB podpredseda vlády SR pre ekonomiku I. Mikloš.

Peter Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.