Hospodársky denník
USD47,893 Sk
EUR42,069 Sk
CHF28,556 Sk
CZK1,333 Sk
  Piatok  8.Marca 2002

Zaplavia WTO oceľové sťažnosti?

Svetová obchodná organizácia by nemala čakať na to, až sa jej začnú hromadiť sťažnosti na správanie USA za uvalenie ochranárskych ciel na dovoz ocele, a naopak by sa mala snažiť okamžite ukončiť rozbroje. Uviedol to Pchaničpchak Supchačaj, ktorý bude od začiatku septembra zastávať funkciu generálneho riaditeľa WTO. „Mali by sme nájsť globálne riešenie,“ povedal Supchačaj. „Myslím, že budeme musieť intervenovať čo najskôr,“ dodal s tým, že pokiaľ dôjde na odvetné opatrenia, každá krajina tým len stratí. V stredu už odovzdanie sťažnosti WTO avizovala EÚ, o rovnakom kroku však uvažujú aj iné krajiny vrátane napríklad Číny.

Hrozba pre SR

Čoraz častejšie sa pritom vo viacerých krajinách hovorí o ďalších odvetných krokoch. Eventuálne opatrenia Európskej únie na dovoz ocele sa najviac dotknú Slovenska a niektorých krajín juhovýchodnej Ázie. V rozhovore pre denník Le Figaro to povedal prezident direktória oceliarskej skupiny Arcelor a prezident Európskej federácie oceliarskeho priemyslu (Eurofer) Guy Dollé. EÚ minulý rok čelila výraznému zvýšeniu dovozu výrobkov z ocele: o 5 miliónov ton oproti roku 1999 a o 13 miliónov ton v porovnaní s rokom 1996. EÚ teraz dováža 5 miliónov ton oceliarskych výrobkov, kým ešte pred 5 rokmi vyvážala 10 miliónov ton. Je teda nevyhnutné, aby sa prijali ochranné opatrenia stanovením kvót tak, aby sa nepresiahla úroveň z roku 2001, povedal G. Dollé. Ako ďalej dodal, krajinami, ktorých sa opatrenia najviac dotknú, budú Slovensko a niektoré krajiny juhovýchodnej Ázie.

Ochranné opatrenia bude treba prijať veľmi rýchlo, zdôraznil G. Dollé, lebo „sme v čase oživenia aktivít“. „Naše ceny sú teraz na najnižšej úrovni a urobíme všetko, aby sa predpokladané zvýšenie cien dodržalo,“ citoval ho denník.

V odpovedi na otázku francúzskych novín, aká je jeho prvá reakcia na rozhodnutie amerického prezidenta Georga W. Busha stanoviť poplatky na dovoz ocele, G. Dollé uviedol, že len ťažko chápe také rozhodnutie. Rozhodnutie prezidenta G. W. Busha nerieši hlavný problém amerického oceliarstva, ktorým je vysoký stupeň sociálnych pasív, konštatoval G. Dollé. Sociálne náklady v tradičných amerických oceliarňach predstavujú 50 USD na tonu ocele, kým v nových oceliarňach je to 27 až 29 centov. Rozhodnutie G. W. Busha je „nespravodlivé, lebo dovoz ocele do USA nezapríčinil situáciu praktického krachu amerického oceliarstva,“ vyjadril svoj názor G. Dollé v rozhovore pre Le Figaro.

Rozhodnutie Spojených štátov zaviesť vysoké ochranárske clá na dovoz ocele asi vyvolá reťazovú reakciu v krajinách Latinskej Ameriky. Tieto krajiny sa totiž budú brániť proti dovozu ocele z Európy a z Ázie, napísal vo svojom najnovšom komentári Latinskoamerický inštitút železa a ocele. Inštitút so sídlom v Čile varoval, že svetoví výrobcovia sa pravdepodobne zamerajú práve na trhy, ako je Latinská Amerika. Vedie ich k tomu totiž snaha zlepšiť si svoje pozície, ktoré značne utrpia krokom USA. Vývoz na americký trh pre nich totiž bude len ťažko prístupný.

Bankrot

Jeden deň po tom, čo americký prezident George W. Bush ohlásil clá na ochranu oceliarskeho priemyslu, spoločnosť National Steel Corp. v stredu vyhlásila bankrot. Stala sa tak poslednou oceliarňou, ktorá padla za obeť nízkym cenám, vysokým dôchodkovým nákladom a tvrdej konkurencii zo strany dovozu.

National Steel, kde 53 % vlastní japonská NKK Corp., oznámili, že s partnerskou bankovou skupinou sa v princípe dohodli na úvere v hodnote 450 miliónov USD, jeho schválenie však patrí súdu. S novými peniazmi a ochranou na základe zákona o konkurzoch bude spoločnosť schopná zaplatiť dodávateľom za všetky tovary a služby poskytnuté po dátume podania bankrotu. Na základe plánu Bushovej administratívy budú na obdobie troch rokov zavedené clá až do výšky 30 % na celý rad dovážaných oceliarskych produktov. Tento plán však nerieši žiadosť oceliarskeho priemyslu o federálnu pomoc s dôchodcovskou zdravotnou starostlivosťou a dôchodkovými nákladmi, známymi ako dedičné záväzky. Z toho dôvodu vyhlásenie konkurzu piatej najväčšej integrovanej oceliarne v USA nie je prekvapením.

(ČTK, TASR, by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.