Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Svadobná zmluva bola o inom

Komentuje Jozef Kunik

Štátnemu tajomníkovi ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Dušanovi Faktorovi sa nepáči marketingová činnosť Slovenských telekomunikácií, pretože občania majú v podvedomí horší obraz tejto spoločnosti, než naozaj je. A preto odhlasujú svoje pevné linky. Tvrdí dokonca, že nezvládnutý marketing je pálčivejším problémom ako plnenie záväzkov vyplývajúcich z privatizácie 51-percentného balíka akcií ST spoločnosťou Deutsche Telekom. Teda investovať do konca roku 2003 sumu 1 mld. EUR, dosiahnuť 45-percentnú penetráciu pevných liniek a do konca roku 2004 zabezpečiť 100-percentnú digitalizáciu telefónnych prípojok. Pritom pri prezentácii „svadby“ však zástupcovia Deutsche Telekomu s pýchou v hlase oznamovali, že do roku 2003 investujú 1 mld. EUR a vyhlasovali zámer „dosiahnuť takú úroveň, aby Slovenské telekomunikácie boli schopné obstáť v podmienkach európskej konkurencie a poskytovali všetky služby podľa požiadaviek aj tých najnáročnejších zákazníkov“. Ministerstvo má k doterajšiemu plneniu zmluvy vážne výhrady, avšak chápe dôvody ST, ktoré tvrdia, že momentálne nie je vhodný čas na investovanie. Slová hodné rozprávok. V ČR postupujú podľa zmluvy, ktorá určuje, koľko musia v ktorom roku investovať. Inak nasleduje (a už aj nasledovala) tvrdá pokuta. U nás je však ťažké určiť, ako sa bude postupovať v prípade nesplnenia záväzku, pretože zmluva nestanovuje sankcie. Je skutočne hodna svojich tvorcov, poradcov z Deutsche Bank. Slovenské telekomunikácie nie sú také chudobné, ako by sa zdalo. V minulom roku dosiahli čistý zisk 3,9 mld. Sk. V roku 2001 však namiesto 10 mld. Sk investovali iba 6 mld. Sk, zaostáva aj digitalizácia i penetrácia telefónnych staníc, ktorá dosahuje 29,3 %, no mala by dosiahnuť až 45 %.

A čo dlhy, ktoré si nevie Slovenský rozhlas a STV so Slovenskými telekomunikáciami vyrovnať? Ich súhrnná výška sa ku koncu roku 2001 vyšplhala nad 600 mil. Sk. Predstavitelia ST žiadali verejnoprávne médiá, aby dlhy zaplatili. Lenže tu urobil štát chybu vtedy, keď privatizoval a nestanovil jasné pravidlá oddlženia i cenotvorby za transmisiu. Slovenské telekomunikácie však svoje peniaze v blízkej budúcnosti dostanú, pretože podľa informácií zo zdrojov, ktoré si neželajú byť menované, sa tam údajne pripravuje organizačná zmena. Odštepný závod Rádiokomunikácie (vrátane vysielacej veže na Kamzíku) rozdelia na dve-tri spoločnosti, ktoré však nebudú schopné 600 mil. Sk „sponzorovať“ štát, a tak buď odpoja vysielanie Slovenského rozhlasu a STV, alebo ho budú môcť ovládať. A to bude pred voľbami veľmi, veľmi výhodné. Núka sa aj ďalšia možnosť: obe organizácie dať do konkurzu, no a potom by niekto mohol ich majetok výhodne sprivatizovať.

Nuž, štátnemu tajomníkovi D. Faktorovi sa nepáči práca marketingu ST. A nezávislým odborníkom z oblasti telekomunikácií sa nepáči práca predstaviteľov ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií. To totiž zaujalo polohu mŕtveho chrobáka a vôbec neuplatňuje svoj vplyv majiteľa 34 % akcií ST. Z tohto hľadiska by pokojne mohlo byť zrušené.

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.