Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keď sa verejne korumpuje

Komentuje Matúš Hrabal

Keď sa zaviedli poplatky za urýchlené zapísanie firmy do obchodného registra alebo za bleskové vydanie napríklad pasov, našli sa ľudia, ktorým sa to nepáčilo. Ak tieto poplatky sú poctivo zaevidované a idú „do štátnej kasy“ a nie do vrecka niekoho, nemali by sme nad tým moralizovať. Môžeme sa rozčuľovať nad pomalou prácou súdov a justície, nad organizačnou neschopnosťou pri vychádzaní - uverejňovaní zákonov a pri všeličom, čo funguje akosi horšie ako za minulého režimu. Ak však opakovane čítam v jednom slovenskom denníku riadkový inzerát ponúkajúci obchádzanie zákonov, naježia sa mi vlasy. Tak ani toto sa napríklad nemohlo predtým stať. „Ponúkam právnu pomoc na ústredných a miestnych orgánoch, v urýchlených konaniach (!) na katastre nehnuteľností, na stavebných úradoch, súdoch (!?), vo výberových konaniach stavieb a iných konaniach .... pre firmy, občanov a iných.“ Nasleduje telefónne číslo na mobil, ale aj na pevnú linku.

Ak takýto inzerát, opakovane sa objavujúci, nikoho nevzrušuje, pripomeniem malú epizódku z minulosti. Krátko pred rokom 1988 som mal na predaj malý príveskový motor, pomocný motorček na čln so silou troch HP a v inzeráte sa nešikovne objavilo aj číslo tri, ako keby som mal na predaj „tri“ takéto motory. O pár dní sa mi ozval zákazník a po krátkom rozhovore aj prišiel na adresu. V garáži sme si pozreli predmetný motorček švédskej výroby a hneď sa mi zdalo, že zákazník tomu veľmi nerozumie. Okúňal sa, ale vraj má vážny záujem. Až nakoniec z neho vyliezla otázka, že kde mám tie „ďalšie“ dva motory na predaj. Ubezpečil ma, že sa večer ozve, keď si príde prevziať prívesný motor zn. Crescent 3, aj keď bol zjavne sklamaný, že som predával iba jeden kus. Pravdepodobne by z toho boli páni z tajnej služby urobili „prípad“, lebo šípili vo mne pašeráka či čo. Nechce sa mi veriť, že v dnešných časoch sa nikto zo štátnej služby nevenuje vyhodnocovaniu inzerátov. A navyše, redakcie mali aj v minulom režime právo cenzurovať text inzerátu a neuverejniť ho, ak bol v rozpore povedzme s vtedajšou ideológiou či zákonmi.

Inzeráty, ponúkajúce nepravdy a malé podvodíky (domáca výroba šperkov, lepenie obálok a pod.) ešte znesiem, ale inzeráty ponúkajúce prinajmenšom obchádzanie zákonov a predpisov by sa nemali objavovať v tlači.

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.