Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Koniec príprav, začíname!

Každé vstupné interview si vyžaduje osobitný prístup (4)

Po troch pokračovaniach venovaných príprave na vstupné interview u potenciálneho zamestnávateľa, ktoré sme uzavreli pred dvoma týždňami rozprávaním o nevyhnutnosti dosiahnutia duševnej a fyzickej pohody, otvárame dnešným článkom záverečnú etapu krátkeho seriálu. Jej ústredným motívom bude obsah a priebeh rozhovoru, teda čas, ktorý sa začína odpočítavať hneď po stlačení kľučky na dverách vedúcich do miestnosti, kde sa interview uskutoční.

Obsah rozhovoru môže byť rôzny, pretože závisí od viacerých faktorov, najmä od typu obsadzovanej pozície. Jeho priebeh a emocionálnu kvalitu ovplyvňujú zúčastnené osoby, ich vnímavosť a s ňou súvisiaca schopnosť naladiť sa na rovnakú vlnovú dĺžku. Skôr ako prejdeme k samému interview, pristavíme sa pri jednej maličkosti: nepovedzte „nie“, ak vám ponúknu niečo na pitie. Nebuďte zbytočne skromný a ostýchavý - rozhovor môže trvať dve i tri hodiny, počas ktorých budete veľa rozprávať, a tak vám napríklad pohár minerálky príde vhod.

FÁZA ČÍSLO 1: Po pozdrave obyčajne nasleduje krátky neformálny rozhovor (tzv. smalltalk), pričom za normálnych podmienok stojí v centre pozornosti uchádzač o voľné pracovné miesto. Otázky typu Aká bola cesta?, Našli ste nás ľahko? alebo Aká bola situácia na cestách? uvoľnia atmosféru a kandidátovi poskytnú príležitosť na oddych. Aj v prípade, že je nervózny, by totiž mal myslieť na to, že práve počas tejto úvodnej fázy sa vytvára známy „prvý dojem“. Mnohí ľudia zodpovední za nábor ľudských zdrojov sú presvedčení, že už po prvých minútach rozhovoru vedia určiť, či pred sebou majú alebo nemajú vhodného kandidáta.

TIPY A ODPORÚČANIA: Najmä v úvodnej fáze je dôležité, aby ste sa správali prirodzene. V tejto chvíli sa dokonca môžete zmieniť aj o tom, že ste trochu nervózny. Celkovému dojmu to neublíži a vy sa budete cítiť prirodzene a najmä v súlade s prevládajúcimi pocitmi.

Podanie ruky by malo byť srdečné a suché. Ak sa vám z akýchkoľvek dôvodov potia ruky, pred vstupom do miestnosti si ich utrite do vreckovky. Stisk vašej ruky by mal byť primerane pevný. Ak podanú ruku stisnete príliš silno, váš partner si pomyslí, že ste (príliš) dominantná osobnosť, ktorá sa iba ťažko začlení do pracovného tímu. Ak bude váš stisk prislabý, môžete vyvolať dojem, že sa nedokážete presadiť a vzdáte sa hneď pri prvom

Nevyhýbajte sa očnému kontaktu s partnerom. Pozerajte sa mu priamo do očí, najmä keď sa s vami rozpráva alebo keď vás počúva. Samozrejme, že to neznamená, že z času na čas nemôžete sklopiť zrak alebo krátko sa zahľadieť niekam inam.

Snažte sa tváriť priateľsky. To však neznamená, že sa musíte po celý čas usmievať. Kŕčovitý, resp. zamrznutý úsmev na tvári pôsobí neisto až senilne, navyše sťažuje situáciu, keď je potrebné reagovať na malé žarty vedúceho interview.

Dbajte o primeranú hlasitosť, zrozumiteľnosť a melódiu vášho hlasu. Ak je váš hlas príliš tichý alebo trasľavý, odkašlite si alebo urobte to, čo urobiť potrebujete, aby znel priateľsky, isto a zreteľne.

Sledujte aj reč vášho tela. V duchu si opakujte, že ste priamy, otvorený a ústretový človek, ktorý sa chce predstaviť, takže hlavu hore, chrbát vystrieť, priamo hľaď a ideme naostro!

FÁZA ČÍSLO 2: Vo väčšine prípadov nasleduje krátka prezentácia potenciálneho zamestnávateľa. Váš partner v skratke predstaví firmu, povie niekoľko základných dátumov, čísel a faktov, predstaví jej filozofiu, štruktúru, ciele a firemnú kultúru (corporate identity). Vďaka tomuto krátkemu predstaveniu sa odstráni psychologická prekážka, z ktorej ste určite mali strach - aj vy ste sa obávali toho, že budete musieť začať?

TIPY A ODPORÚČANIA: Zostaňte uvoľnený a využite tento čas na zladenie vnútornej rovnováhy a na prípravu na váš vstup do rozhovoru.

Neoddychujte však priveľmi - v nijakom prípade nesmiete „vypnúť“ a prestať počúvať. Skôr naopak: počúvajte veľmi pozorne a snažte sa zapamätať všetky poskytnuté informácie.

Pokojne si robte poznámky, ak je výklad obšírny alebo ak vám niečo nie je jasné. Zapísané fakty môžete využiť neskôr pri predstavovaní alebo ak vás partner vyzve, aby ste sa niečo spýtali.

FÁZA ČÍSLO 3: V tejto chvíli obyčajne prichádza rad na uchádzača, aby sa primeraným spôsobom predstavil. Najmä pri tomto bode oceníte, ak ste si svoje vystúpenie vopred natrénovali. Veľmi vhodné je napríklad využiť videokameru a na základe záznamu sa na vlastné oči presvedčiť o tom, ako pôsobíte a čo by ste na svojej prezentácii mohli zlepšiť.

TIPY A ODPORÚČANIA: Vďaka dôslednej príprave (písomné formulovanie vašich silných a slabých stránok, zručností, zvláštnych schopností, dosiahnutých úspechov, cieľov a pod.) pre vás celkom určite nebude problémom voľne o sebe rozprávať 5 až 15 minút.

Dajte si pozor na to, aby sa neobjavili nijaké rozdiely medzi obsahom písomných podkladov, ktoré ste priložili k žiadosti, a obsahom vašej ústnej prezentácie.

Vaše vyjadrovanie by nemalo znieť nenútene a familiárne, avšak ani povýšenecky. Naposledy menované platí najmä pre čerstvých absolventov, ktorí sú krátko po vyjdení zo školy často pod vplyvom „akademického slovníka“.

Neopakujte údaje z vášho životopisu, váš partner ho pravdepodobne má pred sebou. Samozrejme, že môžete v krátkosti spomenúť jednotlivé hlavné etapy, resp. body doterajšej kariéry, ak je to dôležité pre zvýraznenie vášho kvalifikačného profilu. To isté platí aj pre požiadavkový profil. Ak však budete niektoré údaje opakovať často, vyvoláte dojem, že sa chcete pochváliť.

Nebuďte príliš skromný, avšak ani sa príliš nevyťahujte. Hodnovernosť je v tejto situácii tou najlepšou devízou, ktorá vám môže priniesť celkový úspech. Snažte sa vo vašom partnerovi vzbudiť zvedavosť. Naznačte mu, že máte tromfy v rukáve, avšak neprezraďte mu všetko.

Andrea Chalupová

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.