Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pomoc starých vlkov

Mentoring - známy i neznámy

Mentoring poznali už starí Rimania, praktizujú ho Eskimáci a od určitého času ho využívajú aj mnohí manažéri. Jeho podstatou je, že starší pracovníci neformálnym spôsobom odovzdávajú nadobudnuté skúsenosti mladým začínajúcim kolegom. Ako však ukázal nedávny prieskum Career-Barometer rakúskej spoločnosti GPM (Gruber & Partner Marketing und Consulting), nadšenie pre mentoring naráža v praxi na určité hranice. Podľa odborníkov boli výsledky doslova sklamaním: len 20 % opýtaných firiem využíva mentoring ako nástroj rozvoja nových pracovníkov a 40 % ho využíva „od prípadu k prípadu“.

Zistené údaje sú v určitom rozpore, pretože podľa manažérov zapojených do prieskumu je mentoring „výborným spôsobom, vďaka ktorému môže starší skúsený pracovník sprostredkovať množstvo vnútrofiremných informácií mladšiemu neskúsenému pracovníkovi“. Mentor dlhodobo odovzdáva tzv. menteemu dôležité kontakty a rady, pomáha mu pri náročných rozhodnutiach alebo pri zorientovaní sa v nepísaných zákonoch organizácie. Zaujímavým výsledkom prieskumu je, že takmer 90 % starších pracovníkov a manažérov pripustilo osobnú skúsenosť s mentoringom.

Napriek tomu zostáva mentoring okrajovým fenoménom, hoci podľa prieskumu ho viac ako 96 % opýtaných firiem označilo ako „veľmi účinný“ alebo „účinný“ nástroj výchovy nastupujúcej generácie riadiacich pracovníkov. Pozitívnym znamením z hľadiska jeho intenzívnejšieho využívania v budúcnosti sú záverečné výsledky prieskumu Career-Barometer. Podľa nich 56 % firiem, ktoré mentoring využívajú v praxi, zaznamenalo od jeho zavedenia výrazné zlepšenie personálneho rozvoja. Jeho prínos pritom nespočíva len v individuálnej rovine, keď pomáha jednotlivcom rýchlejšie budovať osobnú kariéru, ale dokáže významne zvýšiť celkovú

(ja)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.