Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













ROPNÉ KVAPKY POLITIKY

Buďme pesimistami a skúsme si predstaviť katastrofický scenár: sčista-jasna dôjdu zásoby ropy. Kolaps ekonomiky a dopravy, koniec civilizácie postavenej na závislosti od energie. Alebo buďme realistami a predstavme si štádium, ktoré raz určite nastane, znižovanie zásob ropy z dôvodu ich vyťaženia a prudko narastajúce ceny ropných derivátov. Tiež kolaps ekonomiky, ktorá už nedokáže fungovať efektívne. Zatiaľ takéto scenáre svetu nehrozia, ale ropa bezpečne, či skôr nebezpečne odkvapkáva chod svetovej politiky.

„Sme závislí od dodávok ropy od nestabilných krajín, a preto si myslím, že ekonomicky ešte nie sme v bezpečí,“ uviedol George W. Bush pre včerajšie vydanie denníka Wall Street Journal. Najvyšší predstaviteľ Spojených štátov je presvedčený, že súčasný nárast cien ropy by mohol pribrzdiť oživovanie hospodárstva USA (od ktorého sa sekundárne odvíja aj ekonomický rast v iných kútoch sveta!). Ako uviedol, je pripravený uvážiť viaceré možnosti, ako zmierniť dosah pondelkového rozhodnutia Iraku, ktorý na 30 dní zastavil vývoz surovej ropy. Americký prezident vyhlásil, že jeho administratíva preskúma, či pozastavenie vývozu irackej ropy na 30 dní predstavuje pre Spojené štáty problém. USA sú v energetickej oblasti závislou krajinou, a preto sa nesmú unáhliť v predkladaní pozitívnych ekonomických predpovedí.

George W. Bush zatiaľ odmieta vylúčiť možnosť, ak to bude treba, použitia amerických ropných rezerv alebo zníženia daní na ropné produkty. Ak by dal súhlas siahnuť na americké zásoby čierneho zlata, ktoré tvoria 571 miliónov barelov ropy, protirečil by svojmu vyhláseniu zo septembra 2000, keď ostro kritizoval iniciatívu svojho demokratického rivala na post najvyšší Ala Gora na uvoľnenie 30 miliónov barelov zo strategických zásob ropy a nazval to politikárčením. Pravdaže, vtedy bol Bush junior iba v úlohe kandidáta na post prezidenta a dnes už prezidentom je a musí prijímať zodpovedné rozhodnutia. Medzi ne patrí aj to, ktoré zabezpečuje oživenie národnej ekonomiky. A tá, ako uviedol, je závislá od dodávok ropy. Ak ropy bude menej, ceny pohonných látok stúpnu a pre ekonomiku to bude problém. Ibaže na druhej strane si prezident USA musí pripomenúť slová svojej poradkyne Karen Hughesovej z čias svojho guvernérovania v Texase, ktorá v septembri 2000 povedala: „Ak načrieme do našich rezerv teraz, iracký líder Saddám Husajn môže znížiť produkciu a doslova si v Iraku zasadnúť na barel.“

Irak. Veľmi problémová a nepohodlná krajina pre USA. Lepšie povedané, krajina s veľmi nepohodlným režimom pre Američanov. Lebo čísla sú jasné: Irak má druhé najväčšie zásoby na svete a do USA smeruje viac ako 40 % irackého ropného exportu prostredníctvom rôznych sprostredkovateľských spoločností, keďže Washington s Bagdadom neudržiavajú vzťahy od vojny v Perzskom zálive. Irak je šiestym najväčším exportérom ropy do USA. Minulý týždeň v utorok dočasný iracký minister zahraničných vecí Humám Abdel Chálik vyhlásil, že Irak spolu s Iránom sú pripravené zastaviť dodávky ropy USA a vyzval, aby sa „ropa použila ako zbraň proti sionizmu a jeho spojencovi Spojeným štátom“, čo mal byť nátlak na vyriešenie napätej situácie na Blízkom východe, čiže stiahnutie izraelských vojsk z palestínskych území. Irak rovnako dúfal, že všetky arabské krajiny produkujúce ropu sa k tomuto opatreniu pridajú. Bush však v pondelok povedal, že situáciu na trhu s ropou netreba príliš dramatizovať, keďže väčšina štátov vyvážajúcich ropu sa k irackému embargu odmietla pripojiť. Iracký líder Saddám Husajn sa napokon odhodlal na sólo akciu, keď dal príkaz na mesačné pozastavenie vývozu irackej surovej ropy. „Sadol“ si na barel, ako povedala svojho času Hughesová. Ostatné arabské štáty produkujúce ropu síce Palestínčanov v ich snahách podporujú, ale nevytvorili ropný bojkot proti USA. Pravdou je, že arabské štáty, ktoré zabezpečujú až polovicu svetovej produkcie ropy, nezastavili dodávku ropy od krízy v roku 1973 a ani opakované žiadosti zo strany Iraku a ďalších krajín na tom nič nezmenili. Irán, zarytý nepriateľ Izraela, síce nevylúčil možnosť, že sa k irackej iniciatíve nepridá, no zatiaľ sa tak nestalo.

George W. Bush je možno pokojný aj preto, lebo krajiny vyvážajúce ropu z kartelu OPEC irackú iniciatívu skôr odsudzujú ako schvaľujú a podľa predstaviteľov kartelu ich snahou je udržať stabilitu na svetovom trhu s ropou. A nakoniec sa iracký bojkot možno po mesiaci naozaj skončí, lebo pre Bagdad je produkcia ropy otázkou ekonomického prežitia, je najistejším zdrojom príjmov. Ropné kvapky politiky sú síce evidentné, ale pre USA je veľkou výhodou, že pre arabské krajiny je ešte stále dôležitejší prílev petrodolárov ako národné, sebaurčujúce ambície

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.