Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Úspešný penzijný fond

Svetový trend zhodnotenia vlastných peňazí

Penzijnému pripoisteniu verí v ČR čoraz viac ľudí. V priebehu niekoľkých posledných rokov sa stalo akýmsi symbolom istého finančného produktu. Podľa odborníkov ide o dôležitý pilier penzijného systému, v ktorom je v ČR už nedostačujúci solidárny princíp. Toto pripoistenie predstavuje i slušné zhodnocovanie peňazí. Riaditeľka sekretariátu Asociácie penzijných fondov Eva Vítková tvrdí, že ročný výnos klientov dosahuje vďaka štátnej podpore a vlastným ziskom fondu okolo 9 %. V ČR je v súčasnosti v penzijných fondoch zapojených okolo 2,5 milióna ľudí - len vlani ich pribudlo 178-tisíc. Peniaze evidované v prospech klientov a vlastného imania fondu dosiahli 53,548 miliardy Kč. Za osem rokov existencie účastníci vložili do fondov 48 miliónov Kč. „Fondy vykazujú trvalo dobré výsledky. Tiež záujem občanov o penzijné pripoistenie pokračuje,“ konštatoval prezident Asociácie penzijných fondov Milan Kantor.

Predstaviteľ penzijného fondu Winterthur, ktorý nechcel byť menovaný, tvrdí, že v ČR sa tento sektor upevnil, lebo za väčšinou fondov stojí zahraničný vlastník. Konsolidáciu trhu dokumentuje i vývoj fondov. Z pôvodných 44 ich v ČR zostalo do súčasnosti 12, pričom sa ich počet znížil zlučovaním, nie zánikom, ktorý by mohol poškodiť klientov. Tí sa naopak stávajú účastníkmi veľkých finančne silných fondov. S rozvojom tejto formy pripoistenia sa v ČR počíta i pri penzijnej reforme. Doterajšie skúsenosti budú využité pri stretnutí Európskej rady v penzijnej reforme, ktorá sa uskutoční tento rok v marci. Na toto stretnutie ČR spoločne s Holandskom vypracovala memorandum o penzijnej reforme. „Dokument okrem iného počíta so sociálnym dôchodkovým modelom zachovávajúcim solidárny prístup,“ uviedol riaditeľ odboru sociálneho poistenia Ministerstva práce a sociálnych vecí ČR Jiří Král. Podľa neho má rovnako platiť zásluhovosť penzie podľa zárobkov a veku, v ktorom človek ukončí pracovný pomer.

Zdenek Vavrich

Brno

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.