Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kam sa investujú doláre

Priame zahraničné investície v Rusku dosiahli 3,98 mld. USD

Celkove za minulý rok prílev zahraničných investícií do ruskej ekonomiky dosiahol 14,258 mld. USD (okolo 678,7 mld. SKK) - podľa údajov Ministerstva hospodárskeho rozvoja a obchodu RF. Hoci je to nárast o 30 % oproti roku 2000, prílev priamych zahraničných investícií (PZI) sa za rovnaké obdobie znížil o 10,1 %. Prílev PZI do Ruska má klesajúcu tendenciu už od roku 1997. A práve PZI sú z dlhodobého hľadiska najefektívnejšou formou vstupu zahraničného kapitálu do tej-ktorej ekonomiky. V minulom roku zahraniční investori investovali v Rusku priamo 3,98 mld. USD (189,4 mld. SKK) a ku koncu r. 2001 kumulatívny objem PZI dosiahol 18,17 mld. USD (864,9 mld. SKK). V porovnaní s inými krajinami strednej a východnej Európy je prílev PZI do Ruska žalostne nízky. Podľa Európskej banky pre obnovu a rozvoj dosiahli vlani kumulatívne PZI na obyvateľa v Rusku len 69 USD, kým v najúspešnejšej krajine regiónu, v Českej republike, až 2102 USD.

Rýchla návratnosť

Z odvetvového hľadiska boli pre zahraničných investorov najpríťažlivejšie rýchlo rastúce odvetvia ako maloobchod a potravinárstvo. Investície do ropného a plynárenského priemyslu Ruska boli oproti spomínaným odvetviam zanedbateľné. Podľa analytikov to súvisí s tým, že investície do ropného a plynárenského priemyslu sú ešte stále považované za rizikové, kým maloobchod a potravinárstvo sú odvetvia s menším rizikom, s rýchlejšou návratnosťou a okrem toho sú aj investične menej náročné. V zozname krajín - investorov do ruskej ekonomiky patrí prvé miesto Nemecku, ktoré má 17,1-% podiel na celkových zahraničných investíciách. Za ním nasledujú USA (15,8 %), Cyprus (14,9 %), Veľká Británia (10,7 %), Francúzsko (9,2 %), Holandsko (7,1 %), Taliansko (4,2 %) a ďalší

Konkrétne investície

Najvýznamnejšou americkou investíciou v minulom roku v Rusku bola, podľa Americkej obchodnej komory v Rusku, investícia spoločnosti General Motors do spoločného projektu s ruským výrobcom automobilov AvtoVaz. Hodnota spoločnej investície je okolo 350 mil. USD. K ďalším významným investorom patria ropné spoločnosti. Chevron doteraz v Rusku preinvestoval celkovo 800 mil. USD a Conoco 600 mil. USD. Celkové investície spoločnosti Coca-Cola dosiahli vlani 750 mil. USD a jej najväčší konkurent, spoločnosť Pepsi-Cola, preinvestovala dosiaľ 600 mil. USD. Z európskych spoločností si v Rusku úspešne počína napríklad švédska IKEA. Tá, vlani cez svoju sesterskú spoločnosť v Nemecku, investovala do svojich podnikateľských aktivít v Rusku okolo 200 mil. USD. V rokoch 2002 a 2003 plánuje preinvestovať ďalších 250 mil. USD, uvádza denník The Moscow Times. Obavy o zákazníkov pravdepodobne mať nebude, keďže podľa vlastných prieskumov spoločnosti IKEA je kúpna sila ich moskovských zákazníkov rovnaká ako ich štokholmských zákazníkov.

Ruský kapitál sa vracia

Ak od zahraničných investícií odrátame investície z takých krajín ako Cyprus, Švajčiarsko, Barbados alebo Panama, tak prílev zahraničných investícií do ruskej ekonomiky bude ešte mizernejší. Investície z týchto krajín totiž predstavujú, ako uvádza denník The Moscow Times, ruský kapitál vracajúci sa z daňových a bankových rajov. Napríklad za prvých 9 mesiacov r. 2001 mali pôvod na Cypre a vo Švajčiarsku investície v objeme až 2,826 mld. USD (134,5 mld. SKK), t. j. takmer 30 % z celkového objemu zahraničných investícií za dané obdobie. Tieto investície smerovali predovšetkým do potravinárstva a maloobchodu, ale aj do metalurgie a ropného priemyslu. Fakt, že sa ruský kapitál pomaly vracia späť, hodnotia analytici pozitívne. Zároveň však upozorňujú na problém, ktorému Rusko dlhodobo čelí. Tým je ešte stále značný odlev kapitálu z krajiny. Za prvé tri štvrťroky r. 2001 z Ruska odtiekol, podľa údajov Centrálnej banky, kapitál v objeme 10,2 mld. USD (485,5 mld. SKK). To je približne o 500 mil. USD (23,8 mld. SKK) viac, ako sa za rovnaké obdobie zo zahraničia do Ruska investovalo.

Investície ako faktor rastu

Hoci ruská ekonomika za posledné tri roky vykázala približne 20-% nárast, tak svoj rastový potenciál, v podobe pokrízovej devalvácie rubľa a priaznivej situácii na svetových trhoch pre tradičný ruský export, si už vyčerpala. Analytici sa zhodujú v tom, že jedným z kľúčových faktorov ďalšieho rastu ruskej ekonomiky by mali byť práve investície. Aby sa Rusku podarilo pritiahnuť viac zahraničných investorov a zvýšiť tak veľmi nízky prílev PZI, je nevyhnutné prijať množstvo zásadných opatrení na zlepšenie investičnej klímy Ruska. Medzi hlavné prekážky brzdiace prílev PZI patria: vysoká byrokracia, korupcia, neefektívny súdny systém, neprehľadná a nevyhovujúca legislatíva, zlá infraštruktúra, nefunkčný bankový systém a neprehľadnosť vlastníckych vzťahov. Pokiaľ sa nepodarí odstrániť tieto prekážky, nemožno očakávať výraznejší obrat v tendencii prílevu PZI do Ruska.

Peter Sklenář, Moskva

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.