Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zemanova misia v Amerike

Lobovanie za záujmy českého kapitálu

V nedeľu sa vrátil premiér ČR Miloš Zeman z oficiálnej trojdňovej návštevy Mexika, keď pri tejto príležitosti zavítal na štyri dni do USA. Jeho cesta bola politicko-obchodnou misiou, čo potvrdil aj jeho sprievod, ktorý tvoril minister obchodu a priemyslu Grégr a skupina dvadsiatich českých podnikateľov. O rozvoj mexicko-českých stykov prejavil záujem mexický prezident Vicente Fox najmä v súvislosti s konkrétnymi ekonomickými projektmi v oblasti energetiky a ekológie. Ide o projekt firmy Škoda Praha na výstavbu tepelnej elektrárne s výkonom 118 megawattov v Monterrey. V rôznom stave príprav sú aj ďalšie tri projekty, najmä dodávok čistiarní odpadových vôd a ich mobilné verzie. M. Zeman bol informovaný, že mexická firma Nemak ukončila rokovanie, na ktorého základe táto spoločnosť začne výrobu automobilových súčiastok v ČR. Ide o jeden z najvýznamnejších projektov, pri ktorom by sa začiatočné investície mali iba do výstavby tejto továrne pohybovať okolo 30 mil. USD. M. Zeman upozornil, že pokiaľ hospodársky vývoj ČR bude aj naďalej priaznivý, potom bude možné uvažovať o umiestňovaní českého kapitálu a investícií v Mexiku. Podľa neho práve tu sú výhodné podmienky vrátane demokratickej stability v tejto krajine. Vzájomné ekonomické vzťahy zaručia i dva významné dokumenty, ktoré podpísal mexický prezident a český premiér. Ide o dohodu zamedzujúcu dvojité zdanenie a dohodu o podpore ochrany investícií.

Zeman sa v priebehu návštevy USA zastavil v Chicagu, Los Angeles a na Miami. Navštívil chicagskú burzu a firmu na výrobu liečiv Baxter International, ktorá začala podnikať v ČR a ktorá počíta s investíciou vo výške 400 mil. USD. V Los Angeles sa český premiér stretol s americkými biznismenmi a aj tu loboval v prospech vzájomných obchodných vzťahov. Hlavným mottom jeho prednášky bolo, aby sa nikto neobával obchodovať s ČR. Na otázky, prečo sa teraz v USA nestretol s tamojšou politickou reprezentáciou, Zeman odpovedal, že už tak urobil koncom minulého roka.

Richard Seemann

Praha

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.