Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Daň z pozemkov


Právnická osoba prevádzkujúca podnikateľskú činnosť v oblasti lesného hospodárstva odmietla platiť daň z lesných pozemkov z dôvodu vyhlásenia výmery lesov za lesy osobitného určenia. Aj keď ide o lesy osobitného určenia, táto osoba prevádza na lesných pozemkoch podnikateľskú činnosť, ktorou je ťažba dreva. Drevo lesný podnik vyváža, pričom, samozrejme, používa aj miestne komunikácie. Na základe toho správca dane predpokladá, že aj keď ide o lesy osobitného určenia, daň z lesných pozemkov by mala právnická osoba odvádzať, pretože neslúžia svojmu účelu, ale sa využívajú na podnikanie. Môže správca dane zdaňovať daňou z pozemkov také výmery lesných pozemkov, ktoré sú v lesnom hospodárskom pláne vedené ako lesy osobitného určenia? - Pri zdaňovaní lesných pozemkov je dôležité poznanie druhového členenia lesných pozemkov. Lesy sa členia z hľadiska prevažujúcich funkcií lesov na hospodárske lesy, ochranné lesy a na lesy osobitného určenia. Za hospodárske lesy sa považujú také lesy, ktorých hlavným poslaním je produkcia akostnej drevnej hmoty pri súčasnom zabezpečení ostatných funkcií lesov. Ochranné lesy sú také lesy, ktorých funkčné zameranie vyplýva z daných prírodných podmienok. V týchto lesoch sa musí hospodáriť tak, aby sa predovšetkým zlepšovala ich ochranná funkcia. Lesy osobitného určenia sú lesy s osobitným poslaním, ktoré vyplýva zo špecifických dôležitých spoločenských potrieb, ktorými sa spravuje aj spôsob hospodárenia.

Z uvedeného vidieť, že iba hospodárske lesy sú zamerané na produkciu akostnej dreviny, a preto sa tieto lesy aj z hľadiska dane z nehnuteľností pokladajú za objekt podnikania. Za určitých predpokladov možno z nich dosahovať výnosy, na rozdiel od ostatných kategórií lesa, pri obhospodarovaní ktorých sa sledujú iné hlavné ciele.

Lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy, obhospodarujú najmä lesné podniky ako hospodárske organizácie, na ktorých uskutočňujú podnikateľskú a zárobkovú činnosť. Z hľadiska daňových povinností nebola a nie je rozhodujúca tá skutočnosť, či sa ťažba dreva uskutočňuje iba na časti lesných pozemkov alebo na celom lesnom pozemku hospodárskeho lesa.

Zákon č. 275/1995 Z. z., ktorým sa od 1. januára 1996 novelizoval zákon č. 317/1992 Zb., vylúčil z predmetu dane kategóriu ochranných lesov, v ktorých sa uskutočňuje ťažba dreva. Takáto zmena bola vykonaná z hľadiska potreby uprednostňovať pri hospodárení v ochranných lesoch významné verejnoprospešné funkcie. Z uvedeného dôvodu od roku 1996 nie sú už predmetom dane z pozemkov ochranné lesy, aj keď sa na nich vykonáva podnikateľská činnosť. Lesy osobitného určenia sú lesy s osobitným poslaním, ktoré v platnosti zákona č. 317/1992 Zb. neboli, a ani nie sú predmetom dane z pozemkov.

Ak nehnuteľnosť nie je predmetom dane z pozemkov, nemôže ju správca dane z nehnuteľností svojvoľne zdaňovať len preto, že sa využíva na podnikateľské činnosti.

Právnická osoba postupuje správne, ak takéto nehnuteľnosti nepriznáva v daňovom priznaní napriek výzvam, ktoré jej adresuje obec. Irena Bubeníková

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.