Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Streda  10.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Taliansko pred rastom

Z ekonomických predpovedí je už známe, že Taliansko by malo v tomto roku posilniť svoj hrubý domáci produkt o 2,5 percenta a v nasledujúcom roku dokonca dosiahnuť 3 %, pričom samotná inflácia by dokonca v roku 2002 mala klesnúť až na 1,5 %. Tieto výsledky by mali zároveň zmenšiť priepasť medzi Talianskom a zvyškom únie. Aby sa však vyrovnali aj niekedy až priepastné rozdiely medzi talianskym priemyselným severom a chudobnejším poľnohospodárskym juhom, zameriavala sa posledné roky štrukturálna reforma Talianska na zvyšovanie konkurencie v chránených odvetviach hospodárstva, v ktorých nehybnosť inflácie zvyšuje ceny a ovplyvňuje nechránené odvetvia, oslabujúc pritom konkurencieschopnosť oproti ostatným krajinám únie.

Hoci priemyselná výroba od konca roku 1999 podstatne narástla a zároveň zaznamenala svoj vrchol vo využití výrobných kapacít, jej nárast bol ovplyvnený najmä dobrou kvalitou exportovaného tovaru, ktorého objem narástol o 9 % v prvej polovici roku 2000 (pravda, aj vďaka oslabeniu eura a silnému predaju na americký trh a na novovznikajúce ázijské trhy). Nárast predaja do krajín EÚ bol relatívne skromný, čo bolo spôsobené zásadným zhoršením konkurencieschopnosti Talianska voči eurokonkurentom. Skutočný import v prvej polovici roku 2000 prudko vzrástol, nehovoriac o raste spôsobenom vysokým podielom importu v talianskom exporte. Tento fakt zdôraznil opačný efekt zhoršovania sa obchodu, takže obchodný prebytok naďalej klesal.

Úroveň zamestnanosti vzrástla v treťom štvrťroku roku 2000 (ročná kvóta) o 2 %, čo zodpovedalo 430.000 novým pracovným príležitostiam. Rozdiel v úrovni nezamestnanosti medzi južnými a severnými regiónmi je však stále 16,25 % (nezamestnanosť na severe je pritom 4,5 %). V nasledujúcich troch rokoch by malo potom vzniknúť 820 000 nových pracovných príležitostí a v roku 2003 by mala miera nezamestnanosti klesnúť na 8,6 %.

Tohtoročná bežná hodnota platobnej bilancie zaznamená po prvý raz od roku 1992 deficit pre zhoršujúci sa stavu v energetickom priemysle. Hoci ekonómi tvrdia, že by sa mal tento stav v nasledujúcom období zlepšiť, reálne možno tento stav očakávať až v roku 2003. Deficit verejného sektora stanoveného v Stabilizačnom programe by sa mal zhoršiť, ale proces stabilizácie by nemal zastať. Tento rok by mal tvoriť 1,5 % z HDP a v roku 2003 klesnúť na 0,6 %.

Predpovede pre taliansku ekonomiku sú však priaznivé. Podľa ekonómov však závisia od toho, či skutočne mierne spomalenie vývoja priemyselných krajín bude len krátkodobé a nie veľmi hlboké, a to aj pre nasledujúce faktory: klesajúca cena oleja, posilňovanie eura, možné uvoľnenie menovej politiky (či už v USA alebo v Európe) a expanzný charakter rozpočtovej politiky v celej

(do, sb)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr popoludní miestami dážď, najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši chladnejšie. Severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota väčšinou 9 až 14 stupňov. V piatok bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a miestami občasný dážď, najmä na východe krajiny. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12, na západe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno18
Belehraddážď11
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Brusel jasno10
Budapešťdážď8
Bukurešť zamračené9
Frankfurt oblačno11 
Helsinkislnečno6
Istanbulzamračené13
Kodaňjasno10
Kyjevdážď10
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Moskvaslnečno9
Oslomalá oblačnosť8
Parížjasno12
Prahaoblačno9
Rímdážď15
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno7
Varšavadážď9
Viedeňzamračené11
Záhrebdážď6
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.