Hospodársky denník
USD47,555 Sk
EUR41,644 Sk
CHF28,397 Sk
CZK1,369 Sk
  Štvrtok  11.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kde sme a čo chceme (4)

Máme na viac a chudobnieme

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá donedávna podnikateľ a od 29. januára 2002 poslanec NR SR MVDr. Gabriel Karlin.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

G. Karlin: Som presvedčený, že Slovensko dostane pozvánku do NATO, stačí sa pozrieť na mapu a odpoveď je jasná.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do EÚ?

G. Karlin: Ekonomickú a politickú stabilitu. Máme možnosť hodnotiť takmer štvorročné pôsobenie širokospektrálnej vlády. Dostali sme sa síce za jej vlády de iure do OECD, ale sme čoraz chudobnejší v porovnaní s konkurenčnými štátmi, ako je napríklad Slovinsko, Česká republika a Poľsko. Z praktického hľadiska v prvom rade treba dokončiť zladenie legislatívy, aj keď so spôsobom, ako sa to deje, nesúhlasím. Základnou myšlienkou zjednotenia legislatívy by nemalo byť jednoduché kopírovanie, ale skutočná implementácia do nášho vnútorného prostredia, ktoré je dnes úplne iné ako to prostredie, odkiaľ sa čerpá. Urýchlene treba spracovať predvstupovú analýzu našej spoločnosti, kde sa vlastne nachádzame a zhodnotiť aj dosahy na hospodárstvo, spoločnosť atď. Po analytickej časti by mala nasledovať syntéza ako ďalej prinajmenej v strednodobom horizonte. Pretože ani jedno, ani druhé nemáme, tak tápame v tme. Sme v 21. storočí a mali by sme sa podľa toho aj primerane správať. Všetko sa musí diať na pragmatickom základe, odosobnene od pocitov, lebo pravda je len jedna a tá jestvuje bez toho, čo si o nej myslíme.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

G. Karlin: Pre mňa je tento rok dosť zložitý. Od 29. januára 2002 som poslancom NR SR (HZDS-ĽS). Musel som zladiť svoje podnikateľské aktivity s platnou legislatívou, čo nikdy nie je jednoduché, hlavne časovo náročné a súbežne si osvojovať prácu poslanca. Dostal som sa do pre mňa nezvyčajného prostredia, čo je určitá výzva, ale aj zodpovednosť. Vzhľadom na súčasný stav parlamentnej demokracie na pôde NR SR, a napriek tomu, že som človek konštruktívny, tak nevidím veľké možnosti byť prínosom pre spoločnosť, veď akýkoľvek, často múdry návrh zo strany opozície, je a priori odmietnutý. Je to, žiaľ, na škodu všetkých občanov.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

G. Karlin: V našej spoločnosti je toľko nahromadených problémov, že čokoľvek by som označil za prioritné, našiel by sa oponent, ktorý by to vyvrátil. Riešiť však všetko naraz je prakticky nemožné. Každý rezort musí spracovať v nadväznosti na strednodobý plán svoje priority. V rámci tohto programu sa nevyhneme riešeniu dlhodobo pretrvávajúcich problémov, ako je nezamestnanosť, vymožiteľnosť práva, reforma dôchodkovej správy, reforma verejných výdavkov, reforma daňovej politiky, reforma odpisovej politiky a spracovanie surovinovej politiky, ako aj hospodárskej politiky štátu, ktorá doteraz viac-menej absentuje, ako aj zabezpečenie primeranej ochrany nášho trhu. Prijímanie akýchkoľvek strategických rozhodnutí bez analýzy východiskového stavu považujem za hazard.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku novej SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

G. Karlin: Je to úloha pre historikov, a to skôr z hľadiska vyššieho princípu mravného. O prednostiach dnes ešte ťažko hovoriť. Celý proces osamostatnenia, ako aj nasledujúci vývoj tohto štátu sa deje v čase silnejúcej globalizácie ekonomiky, kde rezonujú aj také pojmy ako „svetové občianstvo“. Pojmy ako národná identita, národné sebavedomie sú vďaka aj neúmernému vplyvu mediálnych manipulácií potláčané do úzadia. Od nás, od súčasníkov však záleží, kedy dokážeme terajšie negatíva premeniť na prednosti, aby väčšine občanov bolo dobre.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasný dážď, najmä na západe územia. V priebehu popoludnia lokálne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, popoludní na krajnom juhozápade okolo 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupne.V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 9 až 13 stupňov. V sobotu bude prevažne zamračené a časom dážď. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 9 až 13 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdampolooblačno10
Aténypolooblačno19
Belehradpolooblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavadážď11
Brusel oblačno10
Budapešťzamračené11
Bukurešť oblačno12
Frankfurt oblačno14 
Helsinkipolooblačno10
Istanbulpolooblačno14
Kodaňzamračené10
Kyjevzamračené10
Lisabonoblačno17
Londýnpolooblačno11
Madriddážď16
Moskvapolooblačno12
Oslooblačno8
Parížzamračené14
Prahazamračené11
Rímdážď16
Sofiapolooblačno9
Štokholmoblačno9
Varšavaoblačno7
Viedeňdážď11
Záhreboblačno11
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.