Hospodársky denník
USD47,153 Sk
EUR41,502 Sk
CHF28,266 Sk
CZK1,377 Sk
  Piatok  12.Apríla 2002

Špekulanti stiahli cenu ropy

Masové výpredaje zo strany špekulatívnych hedžových fondov podmienili v priebehu včerajšieho obchodovania na svetových trhoch s ropou výrazné oslabenie tejto komodity. Kľúčovým dôvodom smerovania boli očakávania investorov o dostatočnej ponuke ropy vo svete aj napriek zastaveniu irackých a venezuelských dodávok. V posledných dňoch ropa čerpala svoj rastový potenciál výhradne z politických faktorov, akými sú: blízkovýchodný konflikt, venezuelský štrajk zamestnancov rafinérií či vyhlásenia týkajúce sa možnosti uvalenia ropného embarga na Spojené štáty zo strany islamských krajín.

Dopyt prvoradý

Aj napriek avizovanému prebúdzaniu US hospodárstva je najdôležitejším determinantom vývoja ceny spotrebiteľský dopyt. Podľa informácií International Energy Agency by v najbližších mesiacoch nemalo dôjsť k dramatickému posilneniu dopytu vo svete, čo následne limituje zisky tejto komodity. Hlavný producent kartelu OPEC Saudská Arábia v utorok potvrdila snahu udržať cenu ropy na prijateľných cenových hladinách, čím upokojila nervozitu na trhu. Na druhej strane mierne prorastovo pôsobilo vyjadrenie generálneho sekretára OPEC Aliho Rodrigueza, ktorý uviedol, že kartel naplánuje prikročiť k zmene exportných kvót minimálne do júna. V prípade pokračujúcej vlny násilia na Blízkom východe, kde sa už nachádza aj minister zahraničných vecí USA Colin Powell na svojej mierovej misii, môžeme v najbližších dňoch očakávať zvýšenú cenovú volatilitu. Výraznejšie zisky však budú stále limitované nedostatočnými fundamentmi globálnej ekonomiky. Májové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si odpočítali 95 USc a dočasne sa pohybovali na 25,18 USD za barel. V prípade rovnako datovaných kontraktov ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange sa cena ustálila na 25,22 USD za barel pri priebežnej strate 79 USc. Predajný sentiment sa preniesol aj do sektora ropných derivátov, kde májové dodávky vykurovacieho oleja stratili 2,84 USc na dočasnú hodnotu 65 USc za galón. Májový benzín si odpočítal 3,44 USc a pohyboval sa na hladine 80 USc za galón.

Nerozhodné zlato

Predpoludňajšie ziskové ťaženie trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e zastavila správa o možnosti predaja zlatých rezerv nemeckej Bundesbanky na základe rozšíreného Washingtonského dohovoru obmedzujúceho predaj zlata zo strany centrálnych bánk. Hlavný vplyv na tento vývoj malo stredajšie vyhlásenie šéfa Bundesbanky Ernsta Weltekeho o snahe banky predať časť svojich zlatých rezerv po exspirácii tohto dohovoru v roku 2004. Júnové dodávky zlata si pripočítali miernych 70 USc a dočasne sa pohybovali na hodnote 303,20 USD za troyskú uncu. Investori prijali Weltekeho vyhlásenie zmiešane a následne sa začali orientovať podľa vývoja na devízových trhoch, kde americký dolár zaznamenal ďalšie straty. Nemenej dôležitým faktorom je aj situácia na Blízkom východe vzhľadom na to, že zlato je vo všeobecnosti vnímané ako bezpečný investičný nástroj. Májové striebro sa oslabilo o 2,8 USc a pohybovalo sa na úrovni 4,60 USD/oz. Ziskové ťaženie bolo charakteristické pre platinou vedenú skupinu kovov, kde júnové paládium poskočilo o 5,90 USD na dočasných 371,40 USD/oz. Júlové kontrakty platiny si polepšili o 5,70 USD na priebežnú hodnotu 534 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.