Hospodársky denník
USD47,153 Sk
EUR41,502 Sk
CHF28,266 Sk
CZK1,377 Sk
  Piatok  12.Apríla 2002

Silné prestrelky víťazov slov

Ak má pravica svojho Csurku, socialisti majú Thürnera

V pondelok, po ohlásení predbežných výsledkov maďarských parlamentných volieb bolo jasné, že finálny súboj na maďarskej politickej scéne sa ešte len odohrá. Jednopercentný náskok socialistov a lepšie východiskové pozície vo väčšine volebných obvodov pred druhým kolom volieb (21. apríl) prinútili koalíciu pravicových strán Zväz mladých demokratov-Maďarská občianska strana (FIDESZ-MPP) a Maďarské demokratické fórum (MDF) aby trochu „pritvrdila“ vo svojej predvolebnej taktike. Ak v pondelok líder pravicovej koalície a súčasný premiér Viktor Orbán ešte optimisticky tvrdil, že pred štyrmi rokmi FIDESZ dokázal prekonať aj štvorpercentný náskok Maďarskej socialistickej strany (MSZP), o deň neskôr v Budapešti na pôde Telovýchovnej univerzity bol jeho slovník skôr v znamení plameňa a síry. Stal sa víťazom tvrdých slov, nešetril obvineniami a maďarskú ľavicu sa paradoxne snažil odzbrojiť jej neľavicovosťou.

V prípade, že voľby vyhrá MSZP, tak novú vládu vytvorí veľkokapitál a finančný kapitál, povedal. Socialisti podľa neho ohrozia všetko to dobré, čo jeho vláda za posledné štyri roky vybudovala. Imidž socialistov-ničiteľov podčiarkol slovami, že ak sa ľavica dostane k moci, zavedie školné, zruší podpory pre výstavby bytov a podpory rodín. Poukázala na to, že socialisti nepodporovali návrhy jeho vlády týkajúce sa zvýšenia dôchodku, zavedenia študijných pôžičiek a zvýšenia minimálnej mzdy. A určite vraj zvýšia cenu plynu. Nakoniec sa ako čerešnička na torte zaskvela jeho veta, že aj v oblasti zahraničnej politiky bola ľavica na strane nepriateľov. Najmä poslednou frázou sa zaradil k politikom typu Istvána Csurku, ktorého ultranárodná Strana maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP) zostala tentoraz pred bránami parlamentu. Csurka v stredu vyzval svojich voličov, aby v druhom kole volili FIDESZ a tiež slovne atakoval socialistov, keď pripomenul, že by bolo národnou tragédiou, ak by sa nečistým spôsobom dostali k moci cudzie záujmy v prvých voľbách 21. storočia. Socialisti sú teda nielen neľavicoví vo svojich zámeroch, ale aj dôsledne nemaďarskí. Nech volič vie, čo a ako...

Socialisti, pravdaže, neakceptovali, aby táto slovná prestrelka bola iba jednostranná a opätovali paľbu. Šéf socialistov László Kovács označil Viktora Orbána ako diktátora, ktorý sa trasie o stratu moci. Podľa neho Orbán namiesto toho, aby dôstojne prijal porážku v prvom kole, sa odhodlal na zúfalý krok a v utorok večer vystupoval nie ako zodpovedný premiér, ale ako trasúci sa diktátor. „Voliči v nedeľu odmietli nenávistnú politiku ultranacionalistickej Strany maďarskej spravodlivosti a života. V utorok sme mohli vidieť, že nenávisť zostala v parlamente pod značkou FIDESZ,“ povedal šéf socialistov. Pravičiari však opäť zakontrovali, tentoraz poukazujúc na prebiehajúce rokovania o podpore medzi socialistami a mimoparlamentnou robotníckou radikálnou stranou Munkáspárt. Tej šéfuje Gyula Thürner, ktorý ako pripomenul šéf FIDESZ-u Zoltán Pokorni, považuje demokraciu síce za potrebné, ale iba prechodné obdobie. Socialisti sa teda spájajú s nedemokratmi... To je vďačná téma pre tábor pravicovej koalície, lebo Thürner sa svojho času stretol aj s irackým diktátorom Saddámom Husajnom a bývalým belehradským lídrom Slobodanom Miloševičom. „Teraz je rad na Kovácsovi,“ ironizuje Pokorni, zaraďujúc tak lídra MSZP medzi „odpísaných“ svetových politikov.

Ak má teda FIDESZ svojho Csurku, MSZP má (môže mať, rokovania ešte prebiehajú) svojho Thürnera, avšak rovnica nie je až taká jednoznačná. Lebo Csurkovi chýbalo iba pol percenta na vstup do Národného zhromaždenia, kým Robotnícka strana sa pohybuje iba okolo dvoch percent. Je pravdepodobné, že s blížiacim sa dátumom druhého kola slovná kanonáda na oboch stranách zosilnie. Na znechutenie časti domáceho elektorátu a chvíľkové pobavenie tých voličov, ktorí politiku neberú až tak seriózne.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.