Hospodársky denník
USD47,153 Sk
EUR41,502 Sk
CHF28,266 Sk
CZK1,377 Sk
  Piatok  12.Apríla 2002

Kde sme a čo chceme (5)

Politici sú tu pre občanov

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá predseda SOP a poslanec NR SR Pavol Hamžík.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

P. Hamžík: Očakávam, že naša krajina bude na pražskom summite koncom tohto roka pozvaná za člena NATO. Vychádzam zo stupňa pripravenosti Slovenska, plnenia kritérií, nárastu podpory našich občanov, výrazného zlepšenia zahranično-politickej akceptácie SR a nezvratnosti vývoja smerom k plne fungujúcej trhovej ekonomike, dodržiavaniu ľudských práv a zásad právneho štátu a tiež dosiahnutého stupňa uplatňovania demokracie a jej mechanizmov.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do EÚ?

P. Hamžík: Za prioritné považujem uvedomiť si skutočnosť, že cieľom našich snažení je ekonomická stabilita, rozvoj a rast životnej úrovne, ktorých dosiahnutie si vyžaduje spoločné pravidlá fungovania a v konečnom dôsledku i politickú integráciu nášho kontinentu. Už prvé dve zasadania Konventu o budúcnosti EÚ ukázali, že členským ani kandidátskym štátom nejde o vytvorenie akéhosi superštátu, ale o vytvorenie ekonomicky vplyvnej, efektívne fungujúcej a politicky silnej Európskej únie (Európy), ktorá bude nielen schopná odolať tlakom globalizácie, ale ju i výrazne pozitívne ovplyvňovať. Z hľadiska SR bude mimoriadne dôležité to, koľko kompetencií a aké ostanú na národnej a regionálnej úrovni. Príliš veľa „Európy“ vyvoláva averzie, nedorozumenia a vzďaľuje celý projekt občanom členských a kandidátskych štátov. SR dobehla v rokovaniach o prijatí do EÚ tých, ktorí rokujú o 18 mesiacov dlhšie. Je dôležité dokončiť rokovania v tomto roku, naplniť predovšetkých legislatívne úlohy, ktoré okrem iného znamenajú i štandardné podmienky na podnikanie, ale i aktívne sa zapojiť do diskusie o budúcej podobe EÚ tak, aby nám integrácia pomohla tam, kde si nevieme pomôcť sami, ale aby sme aj v budúcnosti mohli ostať „sami sebou“.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

P. Hamžík: Za „svoje pracovisko“ považujem predovšetkým slovenskú zahraničnú politiku. Jej výsledky považujem teda i za svoje. V tejto oblasti sme dosiahli to, čo sa od nás očakávalo, sme na prahu vstupu do NATO a EÚ. Slovensko je široko akceptovanou krajinou, ktorej problémy spojené s transformáciou ekonomiky a politiky sú zrovnateľné s problémami iných krajín nachádzajúcich sa v podobnej situácii. Ako predseda jednej z koaličných strán vychádzam z toho, že je potrebné naplniť zodpovednosť, ktorú sme prevzali na celé štvorročné obdobie, i keď situácia je zložitejšia a vzťahy horšie než sme predpokladali. SOP podporila všetky zásadné reformy vyplývajúce z vládneho programu. Je jednou zo strán, ktoré dodržiavajú dohody a podľa môjho názoru do politiky nepriniesla nič negatívne. Mrzí ma, že v politickom spektre, v ktorom sa nachádza SOP, sa nedarí integrácia a že k štandardnej podobe politickej scény máme ešte ďaleko. Pripravujeme náš odpočet za štvorročné obdobie, s ktorým predstúpime pred občanov. Osobne sa teším z toho, že ma NR SR zvolila za člena Konventu o budúcnosti EÚ, kde môžem uplatniť svoje poznatky a skúsenosti v súlade so záujmami nášho štátu.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

P. Hamžík: Za prioritné považujem vytváranie podmienok na rozvoj zaostalých regiónov, riešenie nezamestnanosti, podporu malým stredným podnikateľom, domácim výrobkom, lepšie podmienky pre domácich investorov a zníženie deficitu zahraničnoobchodnej bilancie. Z celospoločenského hľadiska je potrebné prioritne riešiť problémy súvisiace s ťažkopádnym rozhodovaním súdov a vymožiteľnosti ich rozhodnutí, zlepšovanie podnikateľskej etiky a celospoločenskej morálky, boj proti korupcii. Vo všeobecnosti považujem za potrebné každodennými krokmi presviedčať ľudí, že politici, poslanci, vládni predstavitelia sú tu kvôli nim a že sú pripravení poskytnúť adekvátnu pomoc i tam, kde sa občan dostane do problémov i svojím vlastným pričinením.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku novej SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

P. Hamžík: Ukázali sme, že sme schopní poradiť si samostatne s problémami spojenými s transformáciou celého spoločenského života. Uvedomenie si po získaní samostatnosti, že sme sami za seba zodpovední s nami zamávalo, museli sme nájsť odpovede i na otázky súvisiace s našou identitou. Od iných nás odlišuje zložitejší vnútropolitický vývoj, ktorý sa však bude postupne štandardizovať s tým, ako sa stáva demokratizácia našej krajiny nezvrátiteľná a trhová ekonomika plne fungujúca. Výrazne nás bude stabilizovať naše členstvo v NATO a EÚ, ktoré prispejú k väčšej ekonomickej stabilite a zaručia podmienky pre rast životnej úrovne a lepšie sociálne podmienky pre všetkých našich občanov.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.