Hospodársky denník
USD47,098 Sk
EUR41,47 Sk
CHF28,287 Sk
CZK1,377 Sk
  Pondelok  15.Apríla 2002

Formálna rovnoprávnosť

Možno by bolo dobre povedať hneď na úvod tohto zamyslenia nad najnovším vydaním diel anglickej spisovateľky Virginie Woolfovej (1882 - 1941) Tri Guiney (vyd. Záujmové združenie žien Aspekt, preklad Jana Juráňová), že ide o dielo reprezentantky modernizmu, ktorá vo svojej tvorbe prešla od stvárňovania ľúbostných príbehov cez fantastické romány až po literárne kritiky a biografie. V živote rovnako prešla búrlivým vývojom dcéry literárneho kritika sira Leslie Stephena od rodinného blahobytu až po angažovanie sa v hnutí sufražetiek bojujúcich za volebné právo žien. S manželom Leonardom Woolfom založila a viedla vydavateľstvo, v ktorom vyšiel rad diel súčasných anglických spisovateliek a spisovateľov až po preklady prác Sigmunda Freuda.

Napriek radikálnym názorom sa nikdy Woolfová nedostala k extrémnemu feminizmu, predstavovala vo svojich dielach skôr typ, hľadajúci korene, príčiny a následky súčasného postavenia žien v spoločnosti, podriadené mužskej priorite, čo sa prejavuje aj v tomto diele, skladajúcom sa z troch častí, ako symbolicky využiť tri guiney na boj proti vojne, odvráteniu vojnového konfliktu a podielu obidvoch pohlaví na jeho vzniku a prehlbovaní. Postoje Woolfovej sú jednoznačné - vyjadruje ich formou svojského vnútorného monológu - jednou z možností je popri pozitívnom vzťahu partnerov v rodine a žien s mužmi v spoločnosti vôbec zmena systému všeobecného a sústavného zvyšovania vzdelanosti v spoločnosti a vzájomné rešpektovanie často aj protichodných názorov.

Popredná bojovníčka za práva žien Virginia Woolfová, ktorá naostatok vnímajúca seba ako outsiderku v tomto boji, spáchala v marci 1941 samovraždu.

(rhk)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.