Hospodársky denník
USD47,098 Sk
EUR41,47 Sk
CHF28,287 Sk
CZK1,377 Sk
  Pondelok  15.Apríla 2002

Devízové riziko a rozpor s účtovným štandardom

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Trápia nás problémy zúčtovaných a nerealizovaných kurzových ziskov. Nemáme teraz na mysli nejaké zlepšovanie hospodárskych výsledkov, ba ani odbúravanie devízových rizík. Ide o vyjasnenie si faktov, aby sme vo firme mali čistý stôl, teda poriadok v účtovníctve. Ako máme postupovať, aby sme sa vyhli prípadným nedorozumeniam pri kontrole? Ako a z čoho máme vychádzať?

- Opatrenie Ministertva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje účtovná osnova a Postupy účtovania pre podnikateľov č. j. 3177/98-KM v znení neskorších predpisov na rok 2002 predpisuje zúčtovanie nerealizovaných kurzových ziskov a strát. Na účte 386 - Kurzové rozdiely aktívne sa účtujú stratové kurzové rozdiely z prepočtu finančných investícií, pohľadávok a záväzkov v cudzej mene vrátane účtov termínovaných vkladov. Na účte 069 - Ostatné finančné investície, úverových účtov a účtov finančných výpomocí so súvzťažnými zápismi na príslušných účtoch finančných investícií, pohľadávok a záväzkov v cudzej mene. Ako aktívne kurzové rozdiely sa účtujú sumy zníženia pohľadávok a finančných investícií, ako aj sumy zvýšenia a zostatkov úverov a zvýšenia ostatných záväzkov, a to v dôsledku prepočtu podľa platného kurzu k 31. 12. daného účtovného obdobia. Na stratové kurzové rozdiely sa súčasne vytvorí rezerva prostredníctvom účtu 454 - Rezerva na kurzové straty. V januári nasledujúceho účtovného obdobia sa účtovné zápisy zrušia.

Tieto ustanovenia sú v rozpore s medzinárodnými účtovnými štandardami IAS, kde zmena hodnoty aktíva a záväzku je výnosom alebo nákladom. V tejto súvislosti je potrebné dôrazne odmietať snahy, ktoré poukazujú na princíp opatrnosti a odmietajú túto zmenu účtovného prístupu ku kurzovým rozdielom, ktorý vychádza predovšetkým zo zásady verného a spravodlivého zobrazenia skutočnosti. Postupy účtovania by mali byť pre rozhodujúcu väčšinu transakcií s cudzími menami jasné a jednoduché. Pri každom účtovaní o finančných aktívach a záväzkoch, s výnimkou cenných papierov, bude potrebné zaúčtovať kurzový rozdiel, pokiaľ vzniká, a to do hospodárskeho výsledku prostredníctvom účtov 563 - Kurzové straty alebo 663 - Kurzové zisky. Ide vlastne o oceňovanie aktív a záväzkov reálnou hodnotou, ktorú definuje návrh zákona o účtovníctve.

Účtovná teória sa pri týchto položkách jednoznačne stavia za názor, že súčasná hodnota cudzej meny vyjadrená v jednotkách meny, ktorej sa účtovníctvo vedie, je pre používateľa účtovnej informácie dôležitejšia, než informácia o ocenení ku dňu nadobudnutia finančného aktíva alebo záväzku v neurčiteľne bližšej či vzdialenejšej minulosti. V tomto prípade ide o jednoznačnú prednosť princípu oceňovania reálnou hodnotou, s ktorou uvažuje návrh nového zákona o účtovníctve pred princípom oceňovania historickou obstarávacou cenou. Účtovanie ku dňu obstarania nových finančných aktív v cudzej mene, ako aj záväzkov, by malo byť zhodné s doterajším účtovaním. Odúčtovanie finančných aktív v cudzej mene a záväzkov, okrem cenných papierov, ktoré by mali byť oceňované reálnou hodnotou, ako aj majetkových účastí, napríklad pri úhrade záväzku, inkase pohľadávky, splatení dlhopisu bude uskutočňované súčasným zúčtovaním kurzových rozdielov, vzniknutých od okamihu posledného precenenia tohto aktíva alebo záväzku do dňa zúčtovania, a to na účet kurzových ziskov alebo strát. K súvahovému dňu by mali byť všetky finančné aktíva a záväzky precenené kurzom Národnej banky Slovenska, a to súvzťažne s účtami kurzových ziskov a strát, ktoré ovplyvnia účtovný hospodársky výsledok a pri otváraní účtovných kníh v novom účtovnom období už nebude potrebné zúčtovávať žiadne účtovné operácie. Výnimkou by mali byť majetkové cenné papiere a podiely v prípade, že kurzové rozdiely nie sú súčasťou precenenia, ktoré sa účtuje do vlastného kapitálu na účet 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku.

V súvislosti s navrhovanými priebežnými účtovnými závierkami otázkou zostáva, či je možné, prípadne potrebné finančné aktíva a záväzky preceňovať tiež v priebehu obdobia, napríklad pri zostavení štvrťročného alebo polročného výkazu. Bolo by vhodné takýto postup akceptovať, pokiaľ bude mať podnik racionálny dôvod, lebo stav aktív, záväzkov, vlastného kapitálu a hospodárskeho výsledku v účtovnej závierke nemôže žiadnym spôsobom skresliť. Uvedené skutočnosti poukazujú na jednoznačné zjednodušenie účtovného riešenia vzhľadom na požiadavku tvoriť rezervu na kurzové straty bez zodpovedajúcich pozitívnych dosahov do výkazu ziskov a strát. V prípade takto zúčtovaných a vykazovaných nerealizovaných kurzových ziskov bude konečným výsledkom zlepšenie vykazovaných hospodárskych výsledkov a tlak na využívanie nástrojov zabezpečujúcich devízové riziká, ktorým sú podniky vystavované.

Ing. Jozef Škultéty, PhD.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.