Hospodársky denník
USD47,098 Sk
EUR41,47 Sk
CHF28,287 Sk
CZK1,377 Sk
  Pondelok  15.Apríla 2002

Koruna by sa mala posilňovať

Politické faktory však limitujú výraznejšie zisky

Vývoj slovenskej koruny bude v nasledujúcich šiestich mesiacoch ovplyvnený rôznymi ekonomickými a politickými faktormi. Medzi najdôležitejšie faktory, ktoré by mohli priaznivo pôsobiť na slovenskú korunu, patrí závislosť vývoja slovenskej koruny od vývoja českej koruny. Posilnenie slovenskej koruny prevažne súvisí s posilňovaním českej koruny. V najbližšom období predpokladáme ďalšie posilňovanie českej, teda aj slovenskej koruny. Aj keď sa v blízkej budúcnosti budú konať voľby v Českej republike, neočakávame, že by mohli mať na českú korunu dlhodobejší negatívny vplyv. Slovenská koruna by sa teda mala posilňovať v súlade s českou korunou. Ďalším faktorom, ktorý by mohol vplývať na posilnenie slovenskej koruny, sú príjmy z predaja SPP. Aj keď tieto príjmy sú držané na osobitnom účte v NBS, národná banka má tieto peniaze k dispozícii, t. j. môže intervenovať v prospech koruny na devízovom trhu, čo by bolo pre NBS dokonca aj výhodné, pretože by tvorila zisk plynúci z kurzových rozdielov. K ďalším faktorom, ktoré by pozitívne mohli ovplyvniť slovenskú korunu, patrí aj privatizácia ďalších slovenských podnikov ako SE, SPaP, Lodenice, Kúpele Piešťany a ďalšie. Aj keď celkovo nejde o veľmi vysokú sumu, aj tak by tento predaj mohol posilniť slovenskú korunu.

V nasledujúcich 3 mesiacoch (apríl - jún) by mali na korunu vplývať najmä apreciačné faktory ako posilňovanie susednej českej koruny a prílev privatizačných príjmov, ktoré však nebudú vplývať na trh priamo, pretože budú uložené na špeciálnom účte v NBS. Tieto prostriedky však NBS bude môcť kedykoľvek využiť na intervencie na devízovom trhu. Česká koruna sa ustavične posilňuje aj napriek blížiacim sa voľbám v krajine, pričom jej kurz oproti euru sa môže teoreticky dostať zo súčasných 30,30 CZK/1 EUR až k 28 CZK/1 EUR. Tento vývoj by mohol ovplyvniť aj vývoj slovenskej koruny, ktorá by sa mohla pohybovať v intervale 41,00 - 42,50 SKK/1 EUR. Pri takomto vývoji by sme však mohli očakávať ďalšie zhoršenie vzájomného pomeru slovenskej a českej meny, pričom ich kotácie by sa mohli pohybovať až na úrovni 1,4 SKK/1 CZK. Na kurz koruny oproti doláru bude navyše vplývať aj kurz dolára a eura, kde v tomto časovom horizonte neočakávame výrazné zmeny, a preto predpokladáme, že koruna by sa oproti doláru mohla pohybovať na 47,50 - 48,50 SKK/1 USD.

Medzi nepriaznivé faktory pre slovenskú korunu patria jednoznačne voľby a s nimi spojená politická neistota. Táto neistota by sa dala označiť aj ako bežné zneistenie trhu pred zmenou. Nesúvisí priamo so zmenou politických strán vo vláde, ale skôr so zmenou ako takou. Bude to mať aj vplyv na zahraničných investorov, ktorí majú investície na Slovensku vo forme portfóliových investícií. Je predpoklad, že časť z nich svoje investície pred voľbami stiahne na krátky čas späť do vlastnej krajiny. Tento krok však môže oslabiť slovenskú korunu. Na tento fakt je priamo nadviazaná aj konverzia úspor určitej časti obyvateľstva. Je pravdepodobné, že istá časť obyvateľstva bude mať tendenciu zmeniť svoje úspory v slovenských korunách na inú menu, ktorá má v ich ponímaní vyššiu stabilitu a väčšiu dôveru. Neodmysliteľnú úlohu v najbližšom období zohrá aj sezónny faktor. Pretože sa blíži obdobie dovoleniek, ľudia sa pri svojich cestách do zahraničia budú snažiť zabezpečiť dostatočným množstvom valút. Tiež platby za tieto pobyty sa uskutočňujú v devízach, čo bude mať vplyv na slovenskú korunu. V neposlednom rade bude mať vplyv aj vývoj zahraničného obchodu. Ak sa zahraničný obchod bude aj naďalej vyvíjať tempom ako doteraz, tak zlepšenie môžeme očakávať až v druhej polovici tohto roka. Dovtedy však deficit môže narásť až na 50 mld. Sk, čo rozhodne neprispeje k zlepšeniu výmenného kurzu slovenskej koruny.

V období od júla do októbra by mala byť koruna ovplyvňovaná najmä spomenutými faktormi, v ktorých budú prevládať najmä predvolebné tlaky a špekulácie týkajúce sa zostavovania novej vlády. Môžeme si predstaviť dva scenáre. Ten priaznivejší predpokladá zostavenie vládnej koalície, ktorá by viac-menej mohla pokračovať v súčasnej politickej orientácii (SDKÚ, Smer, ANO, SDA, prípadne KDH alebo SMK), v tom prípade očakávame vývoj kurzu koruny v intervale 42,50 - 44,00 SKK/1 EUR. Vzájomný pomer českej a slovenskej meny by sa tak mohol posúvať k hranici 1,45 SKK/1 CZK. Oproti doláru by sa koruna mohla pohybovať na 48 - 49 SKK/1 USD. V prípade, že by sa do vlády vrátilo HZDS a hrozilo by obnovenie izolácie Slovenska (ako príklad môžeme uviesť avizované neprijatie do NATO na Pražskom summite), koruna by sa mohla pohybovať v intervale 43 - 45 SKK/1 EUR. Oproti českej korune by sa tak slovenská mena mohla dostať až na úroveň 1,5 SKK/1 CZK a vzájomný pomer koruny a dolára môže dosiahnuť až úroveň 50 SKK/1 USD, keďže očakávame aj mierne posilnenie dolára oproti euru v strednodobom horizonte.

Eva Mikulenková

Michal Džačovský

analytici Poštovej banky

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.