Hospodársky denník
USD47,098 Sk
EUR41,47 Sk
CHF28,287 Sk
CZK1,377 Sk
  Pondelok  15.Apríla 2002

Masové výpredaje ovládli ropu

Masívne straty dominovali svetových trhom s ropou aj v poslednom minulotýždňovom obchodovaní, keď investori reagovali na rezignáciu venezuelského prezidenta Huga Chaveza. Po jeho oznámení došlo k ukončeniu dlhotrvajúcich štrajkov zamestnancov, ktoré okrem iného podmienili aj zastavenie exportu ropy z tejto krajiny. Predchádzajúce ziskové ťaženie ropy čerpalo potenciál najmä z informácií o zastavení vývozu ropy z Venezuely a Iraku. Nemenej dôležitou správou bolo aj vyjadrenie vrcholového predstaviteľa venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA, ktorý uviedol, že jej produkcia bude sledovať trhové podmienky a nie vývozné kvóty stanovené OPEC. Práve táto zmena orientácie jedného z pilierov kartelu môže podmieniť všeobecný ústup od dohody o koordinácii svetovej ponuky ropy s cieľom stabilizácie jej ceny.

Prehodnotia export?

V tejto súvislosti sa dá očakávať, že krajiny exportujúce ropu mimo kartel prehodnotia svoje predchádzajúce rozhodnutie o spoločnom postupe a môžu v krátkodobom horizonte zvýšiť svoju produkciu. Dohodnuté kvóty už prekročilo v marci Rusko, kým Nórsko avizovalo pokračovanie v nastúpenom trende obmedzených dodávok. Určitú podporu trhu však stále poskytuje napätie na Blízkom východe a prípadná hrozba uvalenie embarga z ďalších moslimských štátov. Májové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si odpočítali masívnych 1,52 USD a zatvárali na 23,47 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange sa cena stabilizovala na hladine 24,39 USD za barel, keď sa oslabila o 75 USc. Výrazné straty postihli aj sektor ropných derivátov, kde sa májový vykurovací olej prepadol o 4,66 USc na záverečných 60,05 USc za galón. Májový benzín sa ustálil na 72,96 USc za galón, pri celkovej strate 5,91 USc.

Nerozhodné zlato

Trh drahých kovov zaznamenal na konci minulého týždňa rozkolísaný vývoj, keď predpoludňajšie straty zlata boli spôsobené predajmi previazanými na piatkovú exspiráciu opčných kontraktov, kým zmenu trendu následne podmienila informácia o samovražednom útoku v Izraeli. Podľa vyjadrení analytikov sa v posledných dňoch zaznamenal prílev kapitálu na finančné trhy, ktorý môže byť v prostredí politickej neistoty alokovaný na trh drahých kovov. Predajný sentiment zo začiatku seansy pramenil z exspirácií opcií s realizačnou cenou na úrovni 300 USD, ako aj z oslabenia ropy ako výsledku rezignácie venezuelského prezidenta. Investori hodnotia aktuálnu situáciu na trhu zlata ako nerozhodnú, keď avizovaná snaha predaja zlatých rezerv zo strany nemeckej Bundesbanky a pretrvávajúce konflikty na Blízkom východe sú hlavnými faktormi cenovej rozkolísanosti. Júnové kontrakty zlata sa oslabili o miernych 10 USc a finišovali na hodnote 302,90 USD za troyskú uncu. Májové dodávky striebra si naopak polepšili o 1 USc a zatvárali piatkové obchodovanie na hodnote 4,593 USD/oz. Koncom týždňa vstúpili do štrajku aj zamestnanci najväčšieho svetového producenta platiny, spoločnosti Anglo American Platinum, ktorej vedenie potvrdilo, že nedôjde k ohrozeniu jeho produkcie. Júlová platina si odpočítala 3,50 USD a zakončila na úrovni 533,10 USD/oz. Rovnakým smerom sa uberalo aj júnové paládium, ktoré stratilo 4 USD na konečných 370 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.