Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kde sme a čo chceme (7)

Treba sa zbaviť turbulencií

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavá. . .

Trh profilujú silné firmy

Zdravé podniky nemávajú problémy so získavaním úverov

Roky centrálneho plánovania a absencia trhu s cennými papiermi predurčili SR, aby sa stala bankovou ekonomikou. . .

Hlavným kritériom je cena

Potvrdí liberalizácia trhu omyl vládou zvoleného postupu?

Privatizácia troch rozvodných energetických podnikov na Slovensku sa dostala do finále. Do stanovenej lehoty, č. . .

Tuhý život centralizmu

Reforma verejnej správy sa dostáva do kritickej fázy. Namiesto toho, aby sa vzťahy medzi štátom a samosprávou sprehľadnili, starostovia a primátori vidia pri praktickom u. . .

To nečakali

Španielska letecká spoločnosť Iberia dosiahla v 1. kvartáli najlepší hospodársky výsledok za posledné štyri roky, čím prekonala skeptické očakávania v súvislosti s minuloročnými teroris. . .

Kandidát ECB

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ včera oficiálne navrhli šéfa Gréckej národnej banky (GNB) Loukasa Papademosa na post nového viceprezidenta Európskej centrálnej banky (ECB). L. Pap. . .

Chcú EUR

Z najnovších prieskumov vyplýva, že 56 % Dánov je za to, aby bola dánska koruna nahradená eurom, zatiaľ čo 36 % je proti. Dáni pred dvoma rokmi v referende odmietli konverziu na euro aj na. . .

Aký má cieľ?

V stredu minister financií predloží vláde už po tretí raz nomináciu na post generálneho riaditeľa Úradu pre finančný trh. Podľa neoficiálnych informácií už tretíkrát tak nominantom bud. . .

Desať NAJuznávanejších

Od 5. februára do 15. apríla došlo 1955 hlasovacích lístkov, pričom za posledných sedem dní došlo päťstojeden hlasovacích lístkov.

Najvýraznejšia osobnosť slovenskej politi. . .

Ako v EÚ?

Je potrebné, aby SOPK spolupracovala s Delegáciou Európskej komisie na Slovensku na zintenzívnení informácií pre naše podnikateľské subjekty o podmienkach hospodárskeho pôsobenia v kraj. . .

Krôčik späť

Slovnaft Bratislava dnešným dňom znižuje maloobchodné ceny všetkých druhov motorových palív o 0,40 až 0,50 Sk na liter. Nová cena benzínu Normal 91, Super 95 a Normal 91 Uni bude po . . .

Dajú bodku?

V tomto roku by sa mal vyrovnať celý ruský dlh 20,9 mil. USD, ktorý má a. s. Martimex-Alfa voči Rusku. Pozostáva z minuloročného „deblokačného sklzu“ (15 mil. USD) a objemu dohodnuté. . .

Chcú predchádzať rizikám

Ide o záujmy výroby, obchodu, ale aj občanov

Hospodársky denník uverejnil už nejeden názor na problematiku ochrany domáceho trhu s potravinami. Niektorí manažéri hov. . .

Zmenkový úspech plynárov

Spor o preplatenie Duckého zmenky na súde

Zmenkový spor medzi SPP a českou Moravia bankou o preplatenie „Duckého zmenky“ rozhodol Krajský súd Bratislava 8. apríla v pro. . .

O vianočných kolekciách?

Ad: Mzdy nemôžu diktovať odbory, Hd 11. 4.

Ako čitatelia Hospodárskeho denníka určite dobre vedia, nezvyknem sa v tlači vyjadrovať k osobným názorom, nech už zaznejú o. . .

Žijú len vďaka servisu

Po pomalšom rozbehu naberá obrátky

FNM SR rozhodol v uplynulých dňoch o transformácii štátnych podnikov Slovenská autobusová doprava (SAD) Lučenec a Prievidza na akciové. . .

Kukurica čaká svoj čas

Jarné výsevy obilnín už na 50 percent

Plánový osev obilnín na výmere 389-tisíc hektárov doteraz slovenskí poľnohospodári v rámci jarných osevných prác naplnili na 49,84 %. . .

Dôsledná implementácia

Šestnásť skládok ukončilo prevádzku

Od 1. júla 2001 nadobudla účinnosť nová právna úprava odpadového hospodárstva, ktorá je takmer v celom rozsahu harmonizovaná s právom . . .

Má banány

Osemdesiat banánov veľkosti do dvanásť centimetrov dopestoval pri bazéne žilinskej krytej plavárne 32-ročný Pavol Konečný. Banánovník, ktorý bude mať v lete tri roky, umiestnil k bazén. . .

V strede Košíc

Nelegálna rómska osada s 20 chatrčami a príbytkami zo sololitu, papierových kartónov a dreva vznikla za posledný rok blízko centra Košíc v asanačnom pásme mestskej časti Západ. V p. . .

Na bývanie

Takmer 6900 zmlúv o stavebnom sporení s celkovým objemom cieľových súm 1,4 mld. Sk uzatvorili klienti Prvej stavebnej sporiteľne v Banskej Bystrici počas prvých troch mesiacov. V rovna. . .

Veľa ohňa

Jedna osoba sa zranila pri požiaroch, ktoré vznikli v minulom týždni. Celkovo ich bolo 391 a spôsobili škodu za 5,8 mil. Sk. Z toho strata 2 mil. Sk bola predbežne vyčíslená pri požiari. . .

Šieste miesto

Návrhy kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR môžu relevantné inštitúcie podávať do 10. mája. Jedného kandidáta zvolia poslanci na májovom zasadnutí NR SR. Prezident musí na miesta . . .

Iba jeden

Bitúnok v Dunajskej Strede ako jediný na Slovensku spĺňa kritériá EÚ, pričom spracovatelia mäsa hovoria, že by ich malo byť päť. V nadväznosti na potreby širšieho regiónu plánuje jede. . .

Pre manažérov

V poradí 4. medzinárodná konferencia pre manažérov pod názvom Aby sa naši ľudia nestali ich ľuďmi, bude dvojdňová a začína sa dnes v Bratislave - Petržalke. Ponesie sa v znamení naj. . .

Zamestnanosť znamená celok

Školské osnovy sa budú tvoriť podľa zamestnávateľov

Viac ako tridsať opatrení rozdelených do množstva čiastkových úloh obsahuje dokument Národný akčný plán zamestnan. . .

Na Bali

Víťazi 43. ročníka celoštátneho finále fyzikálnej olympiády, ktorí vytvoria štvorčlenné reprezentačné slovenské družstvo, budú reprezentovať študentov končiacich ročníkov gymnázií na medz. . .

Bez slovníka

Glosuje Zuzana Krútka

Podľa Bélu Bugára, ak Miklós Duray na predvolenom mítingu v Budapešti celkom súkromne použil slovo Felvidék (v doslovnom preklade „horná krajina“), on by z to. . .

Hlboké korene korupcie

Komentuje Eleonóra Bujačková

Spoločnosť s ručením obmedzeným 20-tisíc korún, akciová spoločnosť 40-tisíc korún: toľko údajne stojí včasná registrácia firmy na Slovensku. . .

Štyri premárnené roky

Komentuje Jozef Kunik

Počas výstavy Coneco - Racioenegria - Climatherm 2002 minister výstavby a regionálneho rozvoja István Harna ako zvyčajne nešetril optimizmom. Čo vra. . .

Urýchliť rast investícií

Nové služby prilákajú nových klientov

O možnostiach medzinárodnej spolupráce v sektore banky medzi Slovenskom a Maďarskom sa hovorilo koncom uplynulého týždňa v Košicia. . .

Denne 20-tisíc metrov látky

Výrazne najviac výrobkov smeruje na trh krajín Európskej únie

V prvých rokoch dvadsiateho storočia, keď v Paríži svetoznámy módny návrhár Poiret v novej štíhlej si. . .

Nedá sa len stále brať

Vlastníkom vrátili už 753-tisíc hektárov lesa

Napriek zložitej situácii v obchode s drevom, nárastu cien vstupov, miezd a prioritnému spracovaniu kalamitného dreva si Les. . .

Musia hľadať nové trhy

Vyviezli menej o vyše jednu štvrtinu

Textilná spoločnosť Slovenka Banská Bystrica dosiahla v minulom roku zisk 4,3 mil. Sk pri celkových výnosoch 525,5 mil. Sk a nákladoc. . .

Rekordný zisk

Slovakofarma Hlohovec dosiahla v minulom roku doteraz najvyššie tržby 7,74 mld. Sk, čo je oproti roku 2000 zvýšenie o 21,8 %. Zvýšila pritom tržby na svojich kľúčových trhoch: v SR . . .

Nemecko prvé

Tržby dosiahli takmer 1,3 mld. Sk a pridaná hodnota 600,5 mil. Sk v Makyte Púchov za minulý rok. Tržby spoločnosti sa tak medziročne zvýšili o 4,36 % a pridaná hodnota vzrástla o 2,1. . .

Na skládke

Na začiatku to mohol byť fúrik s podomovým odpadom. Zakrátko pribudol druhý, tretí a napokon sem komunálny odpad vyvážali mnohé, najmä bratislavské firmy na nákladných autách. A to sot. . .

Vidieť do budúcnosti

Výsledky regionálnych snemov podľa prvého podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska Milana Mušku, ukázali, že predstavitelia miest a obcí sú síce pripravení prevziať kompe. . .

Je to vraj podraz voči obciam

Starostov a primátorov najviac zaujíma a trápi presun finančných prostriedkov. Nebojíme sa zodpovednosti, veď sme hovorili, že reformu treba uskutočniť. Kompetenci. . .

Bez osvedčenia ich nechcú

Obec Rovinka neďaleko Bratislavy je jednou z prvých na Slovensku, ktorej obecný úrad buduje digitálny systém vybavovania agendy a celkovej správy svojho územia. Prispej. . .

Reforma je prioritou

ZMOS má vyše 2700 členských miest a obcí. Ich predstavitelia sa nedávno stretli na regionálnych snemoch, kde hodnotili predchádzajúce obdobie, diskutovali o aktuálnych problé. . .

Mať peknú, úhľadnú krajinu

Rozvíjať cestovný ruch je prakticky nemožné bez zaangažovania a aktivity miestnej samosprávy. V ZMOS má túto oblasť na starosti podpredsedníčka Viera Krakovská, starost. . .

Kontroluje spotrebiteľ

Preukazom poistenia je garančný list

V týchto dňoch vo verejnosti rezonuje ochrana spotrebiteľa, ktorý si zakúpil zájazd podľa katalógu, a to bez ohľadu na to, či si služ. . .

Energetický hit - tepelné čerpadlo

Nové možnosti úsporného vykurovania budov a rodinných domov

Vo vyspelej Európe už niekoľko rokov používajú na vykurovanie budov novú, veľmi efektívnu metódu. . .

Vybrali sme pre vás

Ďalším z českým kriminálnych filmov s obľúbeným Jaroslavom Marvanom v postave policajného radu Vacátka je Smrť čierneho kráľa, v ktorom rieši lúpežnú vraždu účtovníka istej to. . .

Interpretácie a pocty

Pod týmto názvom sa predstavuje Vladimír Kordoš s prierezom svojej tvorby v bratislavskej galérii Slovenskej sporiteľne. Je to pestrý výber z niekoľkých desaťročí.

„Sústr. . .

Najdrahšia verejnoprávna

Najdrahšiu verejnoprávnu televíziu na svete mali v roku 2000 Švajčiari. Ako vyplynulo z príslušnej štatistiky, ktorú uverejnila Rada Európy v Štrasburgu, zaplatili . . .

Unikát objavili zlodeji

Zlodeji starožitností objavili jeden z najvýznamnejších archeologických objavov afrického Sudánu - prvú úplne zachovanú múmiu, ktorá je telesnými pozostatkami člena. . .

Diela v prostredí

V týchto dňoch majú Bratislavčania možnosť navštíviť v Galérii Z v Zichyho paláci a v Mestskom múzeu v Starej radnici zaujímavú výstavu. Sú tu vystavené diela, ktoré sú mnohou. . .

Ultrastudená plazma

Fyzikom z amerického National Institute of Standards and Technology sa podarilo vyrobiť plazmu pri teplote iba jeden stupeň Kelvina nad absolútnou nulou. Takáto plazma m. . .

Časovaná bomba v génoch varuje

Genetika sa rýchlo uberá dopredu a etika za ňou pokrivkáva. Máme právo poznať nebezpečenstvo, ktoré ukrývajú našej vlastné gény? A má ich právo poznať i náš zamest. . .

Ako sa uspávajú

Dosiahnuť, aby dieťa spalo celú noc, pripadá mladým rodičom často ťažšie ako nájsť svätý grál. Vedci však zistili, že v noci sa zobúdzajú aj bábätká, ktoré rodičov neprivolajú kri. . .

Priveľa škrobu škodí

Krátkozrakosť nespôsobuje len vytrvalé čítanie kníh, nevhodné osvetlenie a svietiace obrazovky, ale aj naša výživa, tvrdia americkí vedci. Dramatický nárast zrakových c. . .

Vývoj obchodovania na BCPB - marec 2002

Počas 20 marcových dní sa v 883 transakciách na BCPB zobchodovalo 2,2 mil. kusov cenných papierov v celkovom objeme 49,0 mld. Sk. V porovnaní s minulým mes. . .

Ďalšie šoky daňovej terapie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Začiatok tohto roka sa niesol v znamení pokračujúcich a šoko. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Dana, Danica

v stredu Rudolf

V Českej republike

dnes Irena

v stredu Rudolf. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 LUK - literatúra, umenie, kritika. Pásmo o Kláre Jarunkovej

9.50 Literárna aktualita

10.00 Minižurnál

Rádio Twist

6:00 Twist so Zuzanou Šikulovou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Petrom Bérešom

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skri. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 14. 4. 2002: Bratislava 98,70, . . .

. . .

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.