Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002

Ópiové konflikty

Ópium sa už viac ráz zapísal do histórie. Najmä Briti s ním narábali šikovne v časoch imperiálnej slávy. Vypestovali u Číňanov závislosť, a tak ich ľahšie kontrolovali. Zárobky z predaja tiež neboli zanedbateľné. Keď Číňania pochopili, že s drogou nekupujú len pekné vidiny, pobúrili sa. Skonfiškovali zopár lodí s tovarom a zakázali dovoz. Vtedy zakročila kráľovská armáda a nechala upadajúcemu cisárstvu pocítiť silu moderných zbraní. Všetko v mene ochrany súkromného vlastníctva a voľného obchodu. Celý príbeh si dejiny pamätajú pod názvom Ópiová vojna v rokoch 1839 - 1842.

Dnešné ópiové konflikty predsa len patria do inej triedy. „Plány afganskej dočasnej vlády na boj s ópiom narazili na tvrdý odpor domácich pestovateľov maku. Na zástupcov kabinetu, ktorí na vidieku rokovali o finančnej náhrade za zlikvidovanú úrodu, afganskí roľníci strieľali a zapaľovali im autá,“ informujú tlačové agentúry. Spor je v podstate jednoduchý a ide v ňom, ako inak, o peniaze. Roľníci ich potrebujú, aby uživili rodiny či vrátili pôžičky, no a preto sejú mak, ktorý sa ľahko dopestuje a hlavne dobre vynáša. Úrady, na druhej strane, hnané morálnymi pohnútkami a tlakom zo zahraničia, obchádzajú pestovateľov a núkajú im kompenzácie vo výške 350 USD za aker pôdy. Tým sa to zdá strašne málo, a preto radšej pália autá, ako by mali páliť úrodu.

Eskalácia konfliktu je však nepravdepodobná. Glen Mitterman z programu OSN pre boj s narkotikami je uzmierený s tým, že tohtoročnú úrodu v Afganistane sa nepodarí celkom zničiť. Podľa neho je však dôležité, že vláda preukazuje politickú vôľu zmeniť situáciu. Neprotestujú tiež konzumenti, ak bude viac heroínu, klesne aj jeho cena. Priekupníci si priam mädlia ruky a spokojný je aj voľný trh.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.