Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Tradícia menom Becherovka

Tradícia menom Becherovka

"Kto z nás by sa aspoň raz nechcel vrátiť do starých "zlatých" časov, keď sa nikto nikde neponáhľal, vzduch bol čistejší, voda sladšia, slová úprimnejšie, činy skutočnejšie, ženy krásnejšie a muži odvážnejší? S Becherovkou sa vám to môže podariť." Jeden z úsmevnejších sloganov spoločnosti Jan Becher je dnes dozaista raritou a perlou pri logu svetoznámej značky. Tá začala písať svoju históriu v roku 1807, keď to bol len žalúdočný likér podľa originálnej receptúry lekárnika Josefa Bechera. Od roku 1841 sa postupne pod vedením jeho syna Johanna z neho stal likér vo veľkom štýle pod názvom Becherovka, ktorú následníci zabezpečili ochrannou známkou a začali s expanziou.

Dnes je spoločnosť Jan Becher Karlovarská Becherovka, a.s., jednou z najúspešnejších spoločností na domácom a zahraničnom trhu. Vďaka privatizácii (po roku 1997, kedy postupne 89% akcií odkupuje SALB, s.r.o.) a následnej podpore jedného z podielnikov SALB, nadnárodného nápojového koncernu Pernod Ricard, ktorý je nielen jednotkou v eurozóne, ale patrí aj k najväčším producentom alkoholických a nealkoholických nápojov vo svete, má aj spoločnosť Jan Becher Karlovarská Becherovka, a.s. ďalšieho strategického partnera na upevňovania pozícií na trhu. S týmto cieľom založila na jeseň roku 1998 na Slovensku dcérsku spoločnosť Jan Becher – Slovensko s.r.o., ktorá začala s vlastnou distribúciou od 1.4.1999.

Obchodný obrat spoločnosti tvoril za minulý rok 1, 0836 mld. Kč, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 46 %. Napriek tomu, že čistý zisk zostal v porovvnaní s tým istým obdobím na rovnakej úrovni, je to podľa generálneho riaditeľa Jan Becher - Slovensko, s.r.o. Michala Kredátusa v súlade s krátkodobými cieľmi firmy Jan Becher v zmysle splnenia objemových privatizačných cieľov, ako aj v strategickom záujme budovania značky. Nielen rôznymi letákovými akciami v maloobchodných reťazcoch na celom území Slovenska, ale ako prvá v minulom roku začala v rámci maloobchodnej siete oslovovať spotrebiteľov pridanými hodnotami v takej miere a šírke ponuky. Uviedla na trh darčekové balenia s porcelánovými pohárikmi ako aj sklenenými pohármi, pre zberateľov Millenium Collection s piatimi miniatúrnymi fľaštičkami s etiketami z rôznych historických fáz vývoja Becherovky, letné balenie s dvojlitrovým tonicom k litrovej fľaši Becherovky zadarmo, exkluzívnu plechovú tubu, a predovšetkým termotašky so širším využitím najmä pre piknikovanie. Slovensko má podľa M. Kredátusa špecifické postavenie, čo je dané aj historickým vývojom. Ide totiž o najväčší exportný trh pre Becherovku. Veď podľa jeho slov vývozný cieľ Jan Becher, a.s. (2,25 mil. litrov bylinných liehovín) sa dosiahol najmä vďaka silnému výkonu Jan Becher - Slovensko, s.r.o. Slovenský trh v roku 1999 predstavoval asi 60% exportu ej Becherovky, čo predstavuje niečo viac ako 15% predaja na českom trhu. Treba však podotknúť aj to, že dobré výsledky dosahuje predaj i na nemeckom a poľskom trhu, ktoré patria ako okolité krajiny v strednej Európe medzi priority spoločnosti.

Spoločnosť Jan Becher splnila v minulom roku všetky plánované objemové ciele. Tie boli, pokiaľ ide o produkciu bylinných liehovín stanovené na 12,5 mil. litrov v roku 1999, a pokiaľ ide o nealkoholické nápoje na 12 mil litrov, kde dokonca výroba v Otoviciach prekročila cieľ o viac ako jeden milión. Samozrejme, spoločnosť nemieni zaostať ani v rozširovaní ponuky značiek. Ako prezradil jej generálny riaditeľ, tu na Slovensku ponúkajú nielen značky ako klasickú Becherovku či Rapid horkú bylinnú liehovinu z karlovarskej produkcie, ale aj medzinárodné značky z portfólia Pernod Ricard, ako napríklad írsku whiskey Jameson alebo pravý kubánsky rum Havana Club. Novým cieľom je vybudovať na slovenskom trhu celkom novú kategóriu, a to premixy (miešané nápoje v spotrebiteľskom balení). "Prvou lastovičkou je BETON v 0,25 l fľaškách (názov vznikol zo spojenia Becherovka a tonic, namiešanej podľa pôvodnej receptúry). Pre zákazníka v maloobchode aj gastronómii v budúcnosti určite pripravíme ešte ďalšie špeciálne značky pripravené podľa pôvodných receptúr z bohatého archívu rodiny Becherovcov," uviedol generálny riaditeľ.

(sb)

Kontakt:

Jan Becher - Slovensko, s. r. o.

Dohnányho 16

821 08 Bratislava 2

Tel.: 07/50202014

Fax: 07/55571482

(sb)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.