Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Fruiko - tradícia kvality

Novinka v sortimente: nealkoholické nápoje v PET fľašiach

Filozofia Fruika, a. s., Prušánky, v súčasnosti popredného výrobcu nealkoholických ovocných nápojov balených systémom Tetra Brik Aseptic v Českej republike, je priama a jednoduchá: kvalita za nízke ceny. “Chceme trh zásobovať kvalitnými a chutnými nápojmi v širokom sortimente pre široký okruh zákazníkov. Úspešnosť našej snahy potvrdzuje záujem spotrebiteľov o naše výrobky, kde predajnosť Fruika v Slovenskej republike obsahuje v sortimente nealkonápojov vysoké percento,” tvrdí riaditeľ spoločnosti Fruiko Slovakia Ludvík Šašinka.

Sú tu aj ďalšie hmatateľné dôkazy vysokej akosti štiav Fruiko, napríklad ocenenia z rôznych výstav a veľtrhov. Na nitrianskom Agrokomplexe Fruiko už tradične patrí medzi laureátov. V roku 1997 získal zlatú medailu za šťavu z čiernych ríbezlí, o rok neskôr sa k slovu dostala paradajková šťava. Vlani bol ocenený tzv. double drink - zmes ovocných štiav, a tohto roku zeleninová šťava. Fruiko a.s. ako prvá firma tohto druhu v Slovenskej a Českej republike získala tohto roku certifikát kvality ISO 9001. Tento by mal pomôcť najmä exportným snahám Fruika, ktorý by sa po slovinskom a poľskom trhu mohol začať presadzovať aj v EÚ. V tomto smere však podnik musí bojovať aj proti nevýhodám vyplývajúcim z asociačnej dohody s EÚ, ktorá v tejto oblasti zvýhodňuje domácich producentov.

Ďalším garantom kvality je tradícia a značka. Výroba produktov z ovocia sa začala v Prušánkach v roku 1986, keď zahájilo Kooperačné združenie pri RD Prušánky-Čejkovice spracúvanie ovocia na ovocné sukusy a koncentráty s obsahom sušiny 65 %. Neskôr sa od výroby sukusov, čo sú chemicky konzervované šťavy, ustúpilo a ďalej sa vyrábali iba koncentráty bez chemickej konzervácie. Spracúvalo sa tuzemské ovocie, a to hlavne jablká, višne, čierna a červená ríbezľa. Celá výroba koncentrátov bola realizovaná predajom tak tuzemským, ako aj zahraničným odberateľom. Na zvýšenie efektívnosti výroby pristúpilo združenie k finalizácii koncentrátov, čo sú polotovary do nealkoholických nápojov. V roku 1991 sa začala výroba ovocných nápojov Tetra Brik Aseptic s objemom 0,25 litra. Táto technológia zabezpečuje dosiahnutie 12-mesačnej lehoty trvanlivosti bez použitia konzervačných látok.

Od roku 1991 až do polovice roku 1993 sa nápoje vyrábali pod obchodnou značkou Fruko. O ich obľúbenosti svedčí i to, že názov Fruko sa stal takmer synonymom pre ovocný nápoj v škatuľke so slamkou. Od polovice roku 1993 sa používa značka Fruiko. V máji 1994 založili kooperační partneri akciovú spoločnosť Fruiko, ktorá pokračuje tak v spracúvaní ovocia, ako aj vo výrobe nápojov. Spoločnosť si udržuje silné postavenie na trhu a stále rozširuje paletu svojich výrobkov. V druhej polovici roku 1994 odštartovala výroba nápojov v obaloch s obsahom 1 liter. Toto balenie je vhodné tak na použitie v domácnostiach, ako aj na ľahkú manipuláciu a skladovanie v hoteloch a reštauráciách. Priaznivejší podiel ceny obalu k cene nápoja umožňuje baliť šťavy a nektáre s vyšším ovocným podielom aj bez toho, aby došlo k nárastu ceny v porovnaní so štyrmi kusmi nápojov 0,25 l. Prevažná väčšina nápojov sa expeduje do trhovej siete Českej a Slovenskej republiky prostredníctvom veľkoskladov rozmiestnených na celom území Čiech a Moravy. Pre zlepšenie organizácie práce a zvýšeného záujmu o nealkonápoje Fruiko bola od 3. 7. 1996 založená spoločnosti Fruiko Slovakia, s. r. o. so sídlom v Holíči. Táto spoločnosť prevzala všetku činnosť spojenú s objednávkami a predajom Fruika v Slovenskej republike.

“V súčasnosti rozširujeme sortiment o výrobky v PET fľašiach, ktoré sa tento týždeň oficiálne uviedli na trh,” uvádza L. Šašinka. Najmä zaujímavá pre zákazníkov bude ich cena - dvojlitrový nealkoholický nápoj by mal v predajniach stáť okolo 14 korún. Tu však treba povedať, že prušanský výrobca nedokáže úplne ovplyvniť konečné cenové relácie. “Náš problém je v tom, že nemáme vlastné predajne. Chceli by sme totiž, aby sa všetky ceny a zľavy, ktoré poskytujeme, premietli aj do cien na pultoch. V skutočnosti sa však stále stretáme so situáciou, keď výrobok predáme napríklad za štyri koruny, a následne zistíme, že v niektorých bratislavských obchodoch má cenu 8 - 10 korún. Čiže maržu si robí niekto iný, nie výrobca,” vysvetľuje L. Šašinka.

(by)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.