Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Budovanie na dobrých príkladoch

Prešovská regionálna komora SOPK (PRK SOPK) považuje za svoju prvoradú úlohu prispievať v rámci Prešovského kraja k vytváraniu pozitívneho obrazu kraja s dôrazom na prednosti jeho ekonomického potenciálu a ekonomického prostredia vhodného na spoluprácu so zahraničím. Z pohľadu zahraničných partnerov z EÚ má pre členské firmy našej PRK SOPK strategický význam rozvíjať hlavne systematickú spoluprácu s nemeckými partnermi.

Pre túto systematickú prácu, z hľadiska jej efektívnosti, sú najlepším nástrojom práve projekty, ktoré sú podporované hlave programom nemeckej vlády TRANSFORM.

Prvým z projektov v rámci spomenutého programu bol projekt Spolupráca medzi malými a strednými firmami 1998/1999, ktorý sme realizovali spolu s Košickou regionálnou komorou SOPK za slovenskú stranu. Nemeckým partnerom bola IHK GmbH a Kooperationsbüro der Deutschen Wirtschaft z Berlína. Základným pracovným materiálom v tomto projekte bol katalóg firiem z východného Slovenska, ktoré majú záujem a jasnú predstavu o spolupráci s nemeckými partnermi. Musíme konštatovať, že záujem firiem dostať sa do tohto katalógu bol obrovský, výber firiem si však vyhradil náš nemecký partner na základe prísnych kritérií.

Tento katalóg/pracovný materiál bol našim nemeckým partnerom distribuovaný sieťou nemeckých obchodných komôr, čomu predchádzala veľká akvizícia.

Následne sme v niekoľkých etapách vyhodnocovali obchodné kontakty firiem uvedených v katalógu, ako aj ich úspešnosť. Vybrané firmy z katalógu mali možnosť absolvovať študijný pobyt v Nemecku, v rámci ktorého sa oboznámili s prácou niektorých nemeckých firiem a absolvovali kooperačné stretnutia v troch vybraných nemeckých komorách. Veľkým prínosom boli aj semináre s nemeckými expertmi organizované v Prešove a Košiciach k odborným témam v súvislosti s kooperáciami.

Náš prvý projekt s nemeckými partnermi znamenal pre nás dobrý štart. Mali sme možnosť profesionálne a pod dobrou značkou prezentovať náš región, pomôcť našim firmám ku konkrétnym obchodným kontaktom, sprostredkovať množstvo cenných informácií. Tento projekt pomohol aj nám, pracovníkom komory, získať množstvo informácií pre našu činnosť, nadviazať veľmi cenné osobné kontakty na nemeckom teritóriu a posilniť celkovo naše profesionálne sebavedomie.

Zároveň slúžil aj ako analýza pre naše ďalšie projekty, výsledkom čoho je projekt Poradenstvo východoslovenského strojárskeho priemyslu. Nemeckým partnerom spomenutého projektu je firma PEM, GmbH z Düsseldorfu.

V tomto projekte je zapojených päť strojárskych firiem z Prešovského kraja a jedna z Košického kraja. Po krátkej analýze východiskového stavu vo firmách sa spolu s manažmentom firiem prekonzultovali a vzájomne dohodli opatrenia na odstránenie určitých nedostatkov. Je veľmi cenné, že väčšina opatrení sa realizuje na podnet práve slovenskej strany vzhľadom na to, že sa vybudovala veľká dôvera v kompetentnosť nemeckých expertov. Okrem poradenstva konkrétnych východoslovenských strojárskych firiem je daný priestor aj na pomoc ostatným firmám v rámci odborných seminárov s nemeckými expertmi, ktorí už majú určité praktické skúsenosti s problémami firiem na východnom Slovensku.

Veľkým prínosom v tomto projekte je poradenstvo pre PRK SOPK. Naším expertom a poradcom je Dr. Detlef Reeker, vedúci vzdelávania v IHK Münster. Výsledkom poradenstva je okrem optimalizácie našich komorových služieb aj podanie nového projektu v rámci programu Leonardo da Vinci II k téme European e-commerce assistant.

Čo sa týka našich vzťahov a kontaktov v Nemecku, mienime ich stále prehlbovať a rozvíjať. V budúcnosti chceme budovať na dobrých príkladoch tejto spolupráce a čerpať inšpiráciu pre našu ďalšiu činnosť priamo od našich firiem, ktorým chceme ponúkať čo najlepšie služby.

Ing. Helena Vircikova, riaditeľka PRK SOPK

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.