Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nové možnosti kontaktov (nielen) s nemeckými podnikateľmi

Internet sa v súčasnosti pomaly stáva nenahraditeľným nástrojom využívaným v rôznych oblastiach vrátane vyhľadávania nových kontaktov s partnermi v zahraničí. Jednou z foriem aplikácie internetu v tejto oblasti, ktoré sú stále častejšie používané, sú internetové kontaktné burzy.

Nemecké zahraničné obchodné a priemyselné komory (AHK), ktoré v súčasnosti pôsobia v 76 krajinách, spolu s 81 regionálnymi obchodnými a priemyselnými komorami (IHK) na teritóriu Nemecka, vytvorili začiatkom tohto roka novú internetovú kontaktnú burzu "E - Trade - Center" (možno ju nájsť na internetovej adrese www.e-trade-center.com ), ktorá má mnoho nesporných výhod:

- priamy kontakt so zákazníkmi využitím najnovších poznatkov e-businessu,

- ľahké vyhľadávanie ponúk pomocou jednoduchých kritérií,

- jednoduchý spôsob bezplatného inzerovania ponúk, ktoré si každý podnikateľ zadáva sám zo svojho na internet zapojeného počítača (tzv. štandardná ponuka), a to bez potreby používať akékoľvek prístupové heslo,

- rastúci záujem nemeckých podnikateľov o využitie novej burzy vďaka masívnej reklamnej kampani nemeckých regionálnych obchodných a priemyselných komôr,

- záruka aktuálnosti uvádzaných informácií, keďže štandardné ponuky sa po šiestich týždňoch automaticky vymazávajú,

- možnosť nadviazať kontakty aj s podnikateľmi z mnohých iných krajín okrem Nemecka.

Okrem uvedenej štandardnej ponuky existuje aj možnosť tzv. prémiovej ponuky. Tú namiesto firmy zadá do kontaktnej burzy za určitý poplatok nemecká AHK v príslušnej krajine, čím potvrdzuje aktuálnosť ponuky, ako aj skutočnosť, že inzerujúcu firmu pozná a odporúča ju ako partnera. Prémiová ponuka je označená špeciálnym grafickým znakom.

K 15. aprílu 2001 obsahovala kontaktná burza dovedna 3990 ponúk, pričom len 13 ich bolo zo Slovenska.

Záverom uvádzame niekoľko odporúčaní slovenským firmám, ktoré sa rozhodnú využiť tento ekonomicky i časovo nenáročný, a pritom potenciálne veľmi účinný spôsob prezentácie svojich výrobkov a služieb i získavania zahraničných partnerov pre rôzne ďalšie formy hospodárskej, obchodnej, technickej a finančnej spolupráce:

- V zadávacej tabuľke ponuky vyplňte čo najviac údajov o svojej firme, i keď nie všetky sú obligatórne. (Častou chybou napríklad je, že firmy nevyplnia riadok „Aktivity/Výrobky“. Keď si hľadajúci nechá zobraziť prvý stručný zoznam potenciálnych partnerov, firma, ktorá uvedený údaj nevyplnila, má minimálnu šancu, že hľadajúceho zaujme.)

- Zvážte, ktoré formy kooperácie ponúknete alebo budete požadovať od svojich potenciálnych partnerov. Záujem o všetky alebo takmer všetky kooperačné formy zvyčajne nepridáva ponuke na serióznosti. Aj z tohto hľadiska menej často znamená viac.

- Venujte veľkú pozornosť kvalitnému prekladu svojej ponuky do nemčiny, resp. angličtiny. Zverte túto úlohu len niekomu, koho jazykové znalosti máte naozaj dobre overené (platí aj pre spoluprácu s profesionálnymi agentúrami). Nemeckí partneri všeobecne prikladajú veľkú váhu kvalite textu nielen z obsahovej ale aj z jazykovej stránky.

- V prípade seriózneho záujmu o nájdenie nových partnerov by vypracovanie ponuky z vecného i z jazykového hľadiska malo byť vecou minimálne stredného manažmentu firmy.

Ing. Dušan Kováč, vedúci OBEO pri pobočke ZÚ SR v Bonne

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.