Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Špecifiká bavorského trhu

Obchodnou zvyklosťou trhu je precíznosť a spoľahlivosť

Bavorský trh je náročný na komoditnú štruktúru výrobkov, ktorú tvoria predovšetkým sofistikované výrobky na vysokej technickej úrovni s vysokým stupňom zhodnotenia práce. Je to trh kupujúceho, mimoriadne náročný, so silnou domácou a zahraničnou konkurenciou. Prístup na trh nie je jednoduchý a vyžaduje si uplatnenie špičkových technológií, cenovej konkurencieschopnosti, spoľahlivosti v dodržiavaní dodacích termínov v požadovanej kvalite a seriózny, korektný prístup v obchodných vzťahoch. Na ďalšie špecifiká trhu a odporúčania pre slovenských podnikateľov sme sa opýtali Ing. Márii Ondrejkovej, obchodnej radkyne pri Generálnom konzuláte SR v Mníchove.

V obchodných ponukách je potrebné uviesť firemný profil, ktorý obsahuje základné ekonomické údaje o firme. Dôležité je uviesť výšku dosiahnutého obratu, serióznu cenovú kalkuláciu, dopravné a platobné podmienky a prípadné referencie. Nízko postavená cena vyvoláva dojem neseriózneho obchodníka. Niektoré firmy zo Slovenska sa dopúšťali takých chýb, že najprv nasadili vysokú cenu, ktorú pri obchodnom rokovaní znížili aj o 50 %, aby nestratili obchod.

Úspešný vstup na bavorský trh umožňujú prezentácie firiem, ak sú na požadovanej kvalitatívnej úrovni s použitím didaktickej techniky. Prezentáciu firiem možno rozšíriť o odbornú inzerciu v časopisoch obchodných a priemyselných komôr Mníchov, Augsburg, Norimberg a s celonemeckou pôsobnosťou v informačnom spravodaji bfai (Bundesstelle für Aussenhandelsinformation), resp. na internete www.e-trade-center.com.

Pri nadväzovaní obchodných kontaktov je nevyhnutné pružné reagovanie na dopyty zo strany bavorských firiem. Obchodnou zvyklosťou bavorského trhu je precíznosť a spoľahlivosť v obchodných vzťahoch, presné dodržiavanie dohodnutých termínov, aktuálne a rýchle poskytovanie požadovaných informácií v písomnom či telefonickom styku. Bavorský obchodný partner je solídny, seriózny a spoľahlivý a tieto vlastnosti vyžaduje aj od svojho obchodného partnera.

V poslednom období naše obchodno-ekonomické oddelenie (OBEO) v Mníchove zaznamenalo pri organizovaní obchodných misií v Bavorsku znížený záujem tunajších firiem o podnikateľské stretnutia so slovenskými podnikmi, kým záujem zo slovenskej strany aj naďalej pretrváva. Z uvedeného dôvodu sa táto forma nadväzovania obchodných kontaktov javí ako málo účinná a OBEO odporúča vytvárať obchodné spojenia opačným smerom, organizovaním návštev pre potenciálnych bavorských partnerov na Slovensku.

V čom ďalšom je špecifické Bavorsko, ktoré patrí do Vašej pôsobnosti?

- Základnou črtou bavorského trhu je napriek globalizácie hospodárstva vyvážená prítomnosť malých a stredných podnikov (MSP), veľkých koncernov a vysoká miera služieb. Bavorská vláda venuje osobitnú podporu malému a strednému stavu, ktorý finančne podporuje so zvláštnym zreteľom na zakladanie nových firiem formou zvýhodnených úverov. Touto iniciatívou sa snaží o trvalý rast pracovných miest a výsledkom je najnižšia miera nezamestnanosti 5,1 % spomedzi všetkých spolkových krajín Nemecka. Fúziami nadnárodných monopolov dochádza k značnému poklesu pracovných miest, kým malé a stredné podniky, pružne reagujúc na požiadavky trhu, vytvárajú nové pracovné príležitosti.

Ďalšiu finančnú podporu poskytuje vláda MSP na vzdelávanie, poradenskú činnosť, sprístupnenie nových trhov a prezentáciu malých a stredných podnikov na medzinárodných výstavách a veľtrhoch.

Práve na vyhľadávanie a nadväzovanie nových kontaktov je potrebná prítomnosť firiem na výstavách a veľtrhoch. Messe München GmbH a NürnbergMesse Gmbh patria k najvýznamnejším organizátorom medzinárodných výstav a veľtrhov v Nemecku. Dva najvýznamnejšie veľtrhy sú určené pre malé a stredné podnikanie, na jar IHM (Internationale Handwerksmesse) a na jeseň Heim und Handwerk. Výstava má dlhodobú tradíciu a poukazuje na význam remesiel v Bavorsku. Na prezentáciu a rýchle nadviazanie kontaktov cez internet vytvorili nemecké živnostenské komory a zväzy Handwerksportal “www.handwerk.de” a mesto Mníchov v spolupráci s komorami a zväzmi München-Portal www.muenchen.de.

V ktorých oblastiach majú slovenské podniky najväčšiu šancu presadiť sa, resp. nadviazať spoluprácu?

- Pozitívnym faktorom vo vývoji komoditnej štruktúry vo vývoze SR do Bavorska je rastúci podiel výrobkov s vyšším stupňom opracovania. Predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať aj v tomto roku a bude sa týkať predovšetkým nasledovných odvetví:

- stroje a dopravné zariadenia, kde sa očakáva rast dopytu vzhľadom na zvýšenie domácich a zahraničných objednávok a znižovanie výrobných nákladov prostredníctvom lacnejších dovozov zo zahraničia. Pôjde najmä o zvárané konštrukcie, oceľové plechy, obrábacie stroje.

- v tomto roku sa predpokladá aj ďalší rast dodávok komponentov a dielcov pre automobilový priemysel. Obchodno-ekonomické oddelenie v Mníchove pripravuje prezentáciu slovenských subdodávateľov v BMW a záujem o nadviazanie priamych kontaktov prejavil aj ďalší automobilový koncern MAN.

- ďalší priestor na rast vývozu vytvára elektrotechnický priemysel.

- trvale stúpajúci trend slovenského vývozu do Bavorska sa očakáva tradične aj v oblasti textilu a odievania, ktoré tvoria najvýznamnejšiu položku nášho vývozu (vrchné dámske a pánske ošatenie, pleteniny).

- mimoriadne pozitívny vývoj zaznamenáva vývoz koženej obuvi.

- vývoz skla mal doteraz trvale stúpajúcu tendenciu, existuje reálny predpoklad zvýšenia vývozu sklených fliaš.

- v skupine výrobky z dreva je z bavorskej strany záujem o dovoz reziva. Slovenské firmy však v prevažnej miere nie sú schopné splniť kvalitatívne požiadavky. Žiadané sú dosky, brvná, preglejky, ale aj hotové výrobky, ako chaty a drevené domy.

- bavorskí odberatelia prejavujú záujem aj o dovoz potravín, v súvislosti s krízou BSE stúpol záujem o dovoz morčacieho mäsa a hydiny. Záujem je o cukor, špargľu, trvalé pekárske výrobky a o prieskum trhu niektorých druhov slovenských vín.

- v skupine chemikálií sa očakáva nárast vývozu hnojív, plastov a výrobkov z plastov.

(by)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.