Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

SAUER-DANFOSS - líder v mobilnej hydraulike

Nemecká firma Sauer-Danffos zameriavajúca sa na hydraulické zariadenia, dnes patrí svojím objemom predaja, rozsahom sortimentu ponúkanej hydrauliky a jej kvality skutočne k svetovým lídrom. K tomu dozaista pomohla aj fúzia spoločnosti s hydraulickou divíziou dánskej firmy Danffos (Danffos Fluid Power), ktorá obohatila spomínaný sortiment práve o hydraulické servoriadenia a ventilové prvky.

So Slovenskom spolupracuje táto spoločnosť už vyše tri desaťročia. Treba podotknúť, že celosvetovo sa výrobky Sauer-Danffos vyrábajú v 11 krajinách sveta, pričom predaj týchto výrobkov sa uskutočňuje priamo alebo prostredníctvom viac než 300 vlastných predajno-servisných centier v 54 krajinách, teda začnúc Aljaškou a končiac Novým Zélandom.

„Našou prednosťou je predovšetkým dobre vybudovaná predajná a servisná sieť,“ poznamenáva generálny riaditeľ Sauer-Danffos Slovensko Ing. M. Kraus. Aj preto nečudo, že k zákazníkom spoločnosti patria takí špičkoví svetoví výrobcovia poľnohospodárskych strojov ako John Deere, New Holland, Claas atď. alebo stavebných a cestných strojov (Ingersoll Rand, Caterpillar, Svedala, Bomag, JCB, Komatsu či Stavostroj), resp. strojov na prepravu materiálu, kde možno spomenúť firmy Merlo, Manitou, Jungheinrich. Za zmienku stojí fakt, že medzi zákazníkmi je tridsať, ktorých ročný odber jednotlivo prevyšuje 5 mil. USD, z čoho prví piati zo spomenutej tridsiatky kupujú hydrauliku spolu za štvrť miliardy USD ročne (12,5 mld. Sk).

Pokiaľ ide o Slovensko, podľa generálneho riaditeľa spolupráca začala momentom odkúpenia licencie na výrobu hydraulických prevodníkov spoločnosťou ZŤS Dubnica, čím vznikli medzi oboma spoločnosťami kooperačné vzťahy trvajúce takmer dvadsať rokov. „V polovici 90. rokov sa spoločnosť Sauer-Danffos na základe získaných pozitívnych skúseností rozhodla založiť spoločný podnik s Považskými strojárňami, a. s., pod názvom Sauer-Mechanika, ktorého predmetom činnosti bola výroba mechanických prevodoviek pre domiešavanie betónu. Popri nej neskôr vznikla aj spoločnosť Sauer-Hydraulika, ktorá sa už zamerala najmä na výrobu kompaktných kolesových pohonov, radiálnych hydraulických prevodoviek, dielcov pre výrobu axiálnych hydraulických prevodníkov BR 51 a BR 90. Fúziou týchto dvoch firiem vznikol dnešný Sauer-Danffos, a. s., Považská Bystrica,“ dodal. Pred piatimi rokmi vznikol potom aj spoločný podnik so ZŤS Dubnica, ktorý sa ako Sauer-ZŤS, a. s., zameral na výrobu axiálnych hydraulických prevodníkov BR 20. „Prvoradým cieľom založenia týchto podnikov nebol predaj výrobkov na slovenskom trhu, ale výroba hydraulických produktov pre svetový trh s kvalitou úrovne značky Sauer,“ ozrejmil na vysvetlenie Ing. M. Kraus, keďže na Slovensku sa predáva približne len 2 % produkcie.

Na druhej strane však treba podotknúť, že vývoj produktivity slovenskej spoločnosti Sauer-Danfoss, a. s., jasne poukazuje na jej úspešnosť, a to nielen v slovenskom meradle. Veď firma na Slovensku od novembra minulého roka prevzala zodpovednosť za vývoj a konštrukciu všetkých produktov vyrábaných na Slovensku, kde v oblasti vývoja, skúšobníctva a konštrukcie zamestnáva 51 pracovníkov.

Pokiaľ ide o plány spoločnosti, keďže sa skončila výroba piestov pre hydraulické prevodníky, čo je asi 50 mil. Sk obratu, tento výpadok sa firma snaží nahradiť zvýšenou výrobou v iných sortimentoch, čím by sa mali dosiahnuť vyššie obraty ako v minulom roku. „Pracujeme na nových projektoch, ktoré by mali zabezpečiť dynamiku rastu firmy pre nasledujúce 3 - 4 roky. Ide o rozšírenie výroby dielcov pre hydraulické prevodníky BR 51 a BR 90, rozšírenie sortimentu výroby o otvorený obvod a zubové čerpadlá. Tieto nové projekty zabezpečia zvýšenie obratu o 500 až 600 mil. Sk pri investičných nárokoch vo výške približne 400 až 500 mil. Sk.“

(sb)

Kontakt:

Sauer-Danfoss (Považská Bystrica) a. s.

Kukučínova 2148-84

017 01 Považská Bystrica

Tel.: 0822 - 4301101 (generálny riaditeľ)

Tel.: 0822 - 4301 111 (spojovateľka)

Fax: 0822 - 4301 203

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.