Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Legislatíva v NSR

V prípade záujmu o založenie firmy v Nemecku možno vychádzať z Obchodného zákonníka, ktorý stanovuje zásadu slobody podnikania. Zákon zakladá rovnosť podnikania medzi zahraničnými a tuzemskými podnikateľskými subjektmi. V prípade záujmu o založenie firmy v NSR z krajiny, ktorá nie je členskou krajinou EÚ, je založenie závislé od udelenia povolenia na pobyt pre vlastníka firmy, zodpovedného vedúceho firmy, ako aj od pobytového a pracovného povolenia pre zamestnanca firmy, otváranej v NSR. Vydanie príslušného povolenia na pobyt sa riadi cudzineckým zákonom. Pre občanov SR je s NSR dohodnutý bezvízový pobyt do 3 mesiacov, avšak toto sa nevzťahuje na pracovnú činnosť. Zahraničné právnické osoby nepotrebujú pre svoju činnosť žiadne osobitné povolenia, s výnimkou podnikania v tých oblastiach, pre podnikanie ktorých je potrebný osobitný súhlas vecne príslušných orgánov (obchod s nehnuteľnosťami, úveroví a kapitáloví makléri, reštauračná činnosť,...).

Na území NSR je tiež možné otvoriť reprezentáciu, ktorá má pozorovaciu funkciu, sleduje vývoj na trhu a nevyvíja žiadnu vlastnú obchodnú činnosť, ani nevykonáva služby zákazníkom. Vedúci pracovníci, ktorí nie sú z krajín EÚ, potrebujú povolenie na pobyt.

V NSR existujú nasledujúce formy podnikateľských subjektov:

- samostatní podnikatelia,

- spoločnosti osôb - komanditné spoločnosti (KG),

- spoločnosti s ručením obmedzeným GmbH,

- akciové spoločnosti.

Podrobnejšie informácie k tejto téme je možné získať na internetových stránkach www.rechtsfuerallee.de , www.bundesanzeiger.de a www.arbeitsamt.de.

Podľa MH SR a OBEO Berlín

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.