Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Podnikateľská legislatíva

Zakladanie a rušenie firiem v Taliansku rieši Občiansky zákonník (Codice Civile). Existujú firmy individuálne a kolektívne. Individuálna je určitý druh živnosti, kde stačí zapísanie sa do registra, ktorý zo zákona vedie Obchodná, priemyselná, poľnohospodárska a remeselnícka komora (CCIAA). Za svoju činnosť zodpovedá takýto podnikateľ celým svojím majetkom. Kolektívna forma znamená založenie spoločnosti osôb alebo kapitálovej spoločnosti. Spoločnosti osôb sú tri: jednoduchá spoločnosť (S.s.), spoločnosť na meno kolektívne (S.n.c.) a jednoduchá komanditná spoločnosť (S.a.s.). Tieto spoločnosti nie sú právnickými osobami a zodpovedajú za svoju činnosť neobmedzene osobným majetkom. Kapitálová spoločnosť môže byť buď: akciová spoločnosť (S.p.A.) s minimálnym kapitálom 200 mil. ITL, spoločnosť s ručením obmedzeným (S.r.l.) s minimálnym vkladom 20 mil. ITL a komanditná akciová spoločnosť (S.a.p.a.). Spoločníci zodpovedajú za činnosť firmy len do výšky svojho vkladu. Všetky spoločnosti musia byť zapísané v registri vedenom v obchodnej komore. Okrem toho existujú tzv. mutualistické spoločnosti, teda neziskové, a to sú družstvá spotrebné, poľnohospodárske, stavebné a úverové.

Zahraničné investície

Talianska vládna politika je v otázke zahraničných investícií otvorená. Vo väčšine prípadov sa zahraniční investori nestretávajú so závažnými prekážkami pri investovaní v krajine, i keď často narážajú na byrokratické ťažkosti a požiadavky. Stopercentná kontrola spoločnosti zahraničným kapitálom je v Taliansku povolená. Niektoré reštrikcie existujú. Antitrustový zákon z roku 1990 dáva vláde právo revidovať fúzie a nákupy akcií prekračujúcich hodnotu 30 mil. USD pri priamom nákupe a 300 mil. USD prevedených v rámci fúzujúcich subjektov. Vláda má právo zablokovať fúzie so zahraničnými spoločnosťami z dôvodu „výsostného záujmu národného hospodárstva“ alebo v prípade, že v krajine investora sú uplatňované diskriminačné opatrenia voči talianskym firmám. Existuje niekoľko priemyselných sektorov (domáca letecká doprava, letecký priemysel, železnice a produkcia tabakových výrobkov), ktoré sú buď prísne regulované, alebo priamo uzavreté zahraničným investorom. Ďalšie reštrikcie môžu byť uplatňované už len v rámci pracovných povolení pre cudzincov. Štátna podpora zahraničným investíciám, napr. daňových zvýhodnení, je smerovaná nie na podporu určitých prioritných odvetví, ale predovšetkým na podporu rozvoja ekonomicky zaostalých regiónov. Vo väčšine prípadov ide o oblasti talianskeho juhu, a to formou daňových prázdnin a úľav, založením garančného fondu.

(OBEO Rím)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.