Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Tuhý život centralizmu

Reforma verejnej správy sa dostáva do kritickej fázy. Namiesto toho, aby sa vzťahy medzi štátom a samosprávou sprehľadnili, starostovia a primátori vidia pri praktickom uplatňovaní zákonov množstvo nedotiahnutých, ale o to významnejších „detailov“. Najmä tým sa bude venovať 12. snem ZMOS-u, reprezentatívnej organizácie miestnej samosprávy, ktorý sa dnes začína v Bratislave. Na rozdiel od vlaňajška, keď snem zdôrazňoval potrebu čo najviac urýchliť prípravu zo stránky legislatívnej aj vecnej, teraz, keď reforma odštartovala, je dôraz na kvalite a komplexnosti. Územnej samospráve odovzdali niektoré kompetencie a časť politickej zodpovednosti, avšak pretrváva problém financovania, ba je čoraz vypuklejší.

Primátori sa obávajú nástupu centralizácie zo strany štátu, starostovia sa stále cítia obmedzovaní. Podľa ich názoru má reforma veci zjednodušiť, nie skomplikovať, ale v štátnej správe sa údajne už v kuloároch hovorí o tom, že by kompetencie, ktoré majú prejsť na obce a mestá po prvom júli, nemuseli byť vôbec delimitované na samosprávu. „Centralizáciou kompetencií na decentralizovaný okresný úrad“ nazval istý starosta zámer vytvoriť tzv. poverené obce (koncepcia tento pojem, mimochodom, vôbec nepozná), v ktorých by sa štátny úradník (úradníci) zaoberal(i) výkonom týchto kompetencií. Všetko naznačuje, že mnohí štátni úradníci namiesto toho, aby sa usilovali pripraviť všetko potrebné na prenos kompetencií s tým, že by sa aj osobne mohli prípadne uchádzať o zamestnanie v samospráve, špekulujú o modifikáciách reformy.

Zrejme majú pravdu odborníci, ktorí tvrdia, že reforma sa mala urobiť veľmi rýchlo. Poznajú totiž štátnu byrokraciu a vedia, ako nerada sa vzdáva moci a rozhodovania. Ako teda bude reforma pokračovať? To bude zrejme najviac zaujímať tých viac ako 700 delegátov snemu zastupujúcich vyše 2700 obcí a miest. Odpoveď budú očakávať predovšetkým od premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý bude medzi hosťami. Je tiež pravdepodobné, že mu snem pripomenie potrebu prijať ďalšie články Európskej charty miestnej samosprávy, ku ktorej SR pristúpila ešte v roku 1999, avšak zatiaľ ju neadaptovala komplexne.

Zuzana Krútka

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.