Hospodársky denník
USD47,033 Sk
EUR41,457 Sk
CHF28,246 Sk
CZK1,381 Sk
  Utorok  16.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Bude konferencia cestou k mieru?

Konkrétnym výsledkom blízkovýchodnej misia amerického šéfa diplomacie Colina Powella by mohla byť regionálna konferencia. Zostáva dúfať, že táto iniciatíva prinesie ovocie, lebo je jasné, že ani samovražedné útoky, ani tvrdý vojenský zásah nevedú k uspokojujúcemu riešeniu. Prvé reakcie však napovedajú o krehkosti celého procesu. Európska únia vyslovila nespokojnosť, že sa neocitla na potenciálnom zozname účastníkov, Powell zasa údajne naznačil, že by si vedel predstaviť takéto stretnutie aj bez Jasíra Arafata. Zrejme usúdil, že palestínsky vodca buď nemá ochotu, alebo vplyv zastaviť násilie.

Jásir Arafat vyslovil v nedeľu súhlas s izraelským návrhom na usporiadanie regionálnej konferencie o Blízkom východe pod podmienkou, že sa uskutoční pod záštitou USA. Som pripravený na konferenciu okamžite, ale musí ju sprevádzať súčasne okamžitý ústup (izraelskej armády z palestínskych území), povedal Arafat v telefonickom rozhovore pre americkú televíznu stanicu Fox News. Izraelský premiér Ariel Šaron navrhol americkému ministrovi zahraničných vecí Colinovi Powellovi počas ich nedeľňajšieho rokovania v Tel Avive usporiadanie regionálnej konferencie pod záštitou USA za účasti palestínskych predstaviteľov, Izraela, Egypta, Saudskej Arábie, Jordánska, Maroka a ďalších krajín regiónu bez obmedzenia. Schôdzka by sa mala konať v neutrálnom prostredí. Nemenovaný vysoký americký predstaviteľ uviedol, že Washington má k izraelskému návrhu otvorený prístup. „Prijmem každú iniciatívu navrhnutú prezidentom Bushom, aby sme uzavreli skutočný mier,“ vyhlásil Arafat.

Španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué včera vyslovil ľútosť nad tým, že izraelský premiér Ariel Šaron vo svojom návrhu na usporiadanie regionálnej konferencie o Blízkom východe medzi účastníkmi schôdzky nespomenul aj Európsku úniu. „Ak chce pán Šaron hovoriť len s tými, ktorí mu dávajú za pravdu, veľmi rýchlo zostane bez partnerov na rokovanie,“ vyhlásil Piqué, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Európskej únii.

Poľský premiér Leszek Miller zopakoval dnes návrh, aby sa Varšava stala miestom mierových rokovaní o budúcnosti Palestíny a o mierovom riešení konfliktu na Blízkom východe. Prvý návrh sprostredkovať a zorganizovať v hlavnom meste Poľska rokovania medzi predstaviteľmi Izraela, reprezentantmi Palestínskej samosprávy a garantmi zastupujúcimi medzinárodné spoločenstvo vrátane arabských krajín vznikol pred desiatimi dňami počas zasadania Rady národnej bezpečnosti, ktorej predsedal prezident Aleksander Kwašniewski.

Znepokojenie

Americký minister zahraničných vecí Colin Powell ukončil krátku návštevu Libanonu a odletel do Damasku, kde bude rokovať o situácii na Blízkom východe so sýrskymi predstaviteľmi. Šéf americkej diplomacie požadoval od libanonských predstaviteľov okamžité zastavenie zrážok na libanonsko-izraelských hraniciach. Podľa Powella hrozí nebezpečenstvo, že ozbrojené incidenty v tejto oblasti rozšíria regionálny konflikt. Libanonský prezident Emil Lahúd a premiér Rafik Harírí uviedli, že Libanon má legitímne právo na „sebaobranu“ v spornom regióne Šabá, ktorý obsadil Izrael v roku 1967.

Rezolúcia

Komisia OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve odsúdila včera Izrael za masové vraždy Palestínčanov a požiadala o ukončenie vojenskej ofenzívy na okupovaných územiach. Na výročnom zasadaní komisie schválili rezolúciu, ktorú presadzovali väčšinou arabské a moslimské krajiny. Dokument pranieruje Izrael za veľké porušovanie ľudských práv a potvrdzuje legitímne právo palestínskeho ľudu na odpor. Komisia schválila rezolúciu pomerom hlasov 40 : 5 a sedem štátov sa hlasovania zdržalo. Niektoré členské krajiny Európskej únie hlasovali za prijatie rezolúcie, ale Nemecko a veľká Británia hlasovali proti.

Ďalšie násilie

Izraelskí vojaci zastrelili v noci navčera v pásme Gazy dvoch Palestínčanov.

K incidentu došlo podľa zdrojov izraelskej armády neďaleko skupiny židovských osád v južnej časti pásma Gazy. Ďalší dvaja Palestínčania zahynuli pri dvoch oddelených ozbrojených incidentoch, pri ktorých došlo ku konfrontácii s izraelskými vojakmi v oblasti Betlehema na Západnom brehu Jordánu. Informovali o tom palestínski svedkovia.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na východe miestami okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude prevažne oblačno, miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 12 až 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 14 až 18 stupňov, na severe miestami chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.00 a zapadne o 19.44 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolooblačno21
Belehraddážď16
Berlínobčasný dážď8
Bratislavaoblačno14
Brusel prehánky9
Budapešťoblačno16
Bukurešť prehánky18
Frankfurt dážď6 
Helsinkidážď11
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno15
Lisabonpolojasno17
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno16
Moskvazamračené16
Osloprehánky6
Parížprehánky12
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiaoblačno14
Štokholmdážď9
Varšavadážď12
Viedeňoblačno14
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.