Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kalvária a slepá ulička

Podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu práve zaznamenávame historicky najnižší rast cien: „Prešli sme kalváriou, keď boli mnohé ceny dlhé roky umelo udržiavané.“ Najmä na jar 1. . .

Kde sme a čo chceme (8)

Naše priority aj absurdity

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstav. . .

Ako súboj s vetrom

Bez financií niet reformy

„Niektoré kroky v reforme verejnej správy neboli v súlade s predchádzajúcimi prísľubmi či záväzkami politických subjektov a niekedy neboli ani v súla. . .

Slovensko v dobrej pozícii

Dioxíny v ovzduší nie sú pre nás už žiadnou neznámou

Perzistentné organické látky (POL) predstavujú pre človeka i životné prostredie veľké nebezpečenstvo. Tieto zlúčeni. . .

Zlato fyzikovi

Komisár Európskej únie pre vedu a výskum Philippe Busquin včera prevzal Veľkú zlatú medailu Univerzity Komenského na slávnostnom zasadnutí jej Vedeckej rady v Bratislave. Komisár EÚ. . .

Oceniť je málo, treba pomôcť

Najlepší exportér SR v roku 2001 v kritickom tóne

V Bratislave sa včera uskutočnilo slávnostné odovzdávanie ocenení Najlepší exportér SR v roku 2001. Podľa organizáto. . .

Slabší prílev

Prílev priamych zahraničných investícii do SR dosiahol vlani predbežne 1,46 mld. USD oproti 2,1 mld. USD v roku 2000, čo predstavuje pokles o 30,41 %. Väčšinu investícii tvorili príjm. . .

Inflácia v USA

Spotrebiteľské ceny v USA v marci mierne zrýchlili rast, jeho tempo však bolo menšie, než sa vzhľadom na zvýšenie cien pohonných látok očakávalo. Oproti februáru vzrástli ceny o 0,3 . . .

Záujem limitujú peniaze

Nie sú ochotní investovať do vzdelania

Ďalších potenciálnych podnikateľov vypustila minulý týždeň do slovenského podnikateľského prostredia Akadémia vzdelávania Prešov. K. . .

Hlasoval len každý štvrtý

Výsledky volieb do obecných zastupiteľstiev

Ústredná volebná komisia na základe zápisníc okresných volebných komisií o výsledkoch volieb do obecných zastupiteľstiev a . . .

Proti pirátom

Microsoft pre ČR a SR chce znížiť tzv. pirátske používanie softvéru. Nové zmluvné vzťahy s výrobcami a distributérmi počítačov sú zahrnuté pod spoločný názov Zmluva Microsoft OEM Sy. . .

Brať ponuku, nebyť doma

Za prácou sa budeme musieť sťahovať

Mimoriadny záujem firiem a návštevníkov zaznamenali organizátori včerajšieho veľtrh práce na Výstavisku TMM v Trenčíne. Približne 90 . . .

Až po dlhých prieťahoch

Zákon o Súdnej rade SR nadobudol platnosť

Prezident SR Rudolf Schuster opäť nepodpísal zákon o Súdnej rade SR v zmysle článku 87 ods. 3 Ústavy SR. Napriek jeho rozhodnut. . .

Doja ovce

Prvú mobilnú dojáreň oviec v regióne severného Slovenska začali využívať v týchto dňoch na PD v dolnooravskej obci Párnica. Umožní dosiahnuť vyššiu hygienu pri dojení, a tým aj zvýšiť k. . .

Už nie pivo

Revitalizácia areálu bývalého Košického pivovaru pokračuje, hoci zámerom terajšieho majiteľa nie je obnoviť výrobu piva, ale upraviť areál tak, aby sa dal využiť na stavebné účely. Úl. . .

Nový tender?

Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie odporúča správnej rade Sociálnej poisťovne zastaviť výkon rozhodnutia o odpredaji pohľadávok v hodnote 6,7 mld. Sk za 21,5 mil. Sk zvolenskej . . .

Už lastovičky

Prvé lastovičky, oddychujúce na drôtoch elektrického vedenia, zaznamenali včera obyvatelia podtatranskej oblasti. Zdali sa byť skrehnuté po nočnom mraze a unavené dlhým letom. Podľ. . .

Koľaje a most

Spolu 55 pracovníkov vymieňalo koľaje na železničnej trati Vrútky - Varín a opravovalo železničný most vo Vrútkach. Na moste, ktorý je po polovici životnosti, opravovali oceľové prv. . .

Dni radnice

Predstaviť obyvateľom Trnavy zrekonštruované priestory historickej radnice, ale aj zapojiť ich do diskusie o problémoch mesta, je zámerom prvého ročníka Dní otvorených dverí na radn. . .

Lov pstruhov

Rybárska sezóna sa začala včera lovom rýb v pstruhových vodách. Pri love, ktorý je povolený do konca septembra, môže rybár používať iba jednu udicu a privlastniť si pstruha potočného. . .

O Becherovke

Nadácia Slovak Gold odoberie svoj certifikát spoločnosti Dajk Snina za bylinkový likér Original Becher Bitter. Reaguje tak na rozhodnutie Krajského súdu v Prešove v spore medzi spol. . .

Práca by mala cenu zlata

Priemyselný park Spiš pomaly nadobúda reálnu podobu

Myšlienka vybudovať v metropole Spiša priemyselný park v areáli niekdajšieho Nového domova, pochádzajúca ešte z nove. . .

Teda odkiaľ?

Postreh Jaroslava Burjaniva

„Kupujte slovenské výrobky, podporujete samých seba“, znie známy slogan. V duchu tohto známeho sloganu som i ja vkročil do predajne potravín kúpiť fľašu. . .

Štát im nepripravil pôdu

Komentuje Rudolfa Vallová

Znova sa ukázalo, že parlament nemôže podnikateľom legislatívne prikazovať plniť nadštandardné podmienky, pokiaľ na ich plnenie nie je podnika. . .

Keď je tá perina deravá

Komentuje Ľudmila Koníková

Až problém odmietnutých pacientov v našich nemocniciach jasne ukázal, že situácia v tomto rezorte je skutočne vážna. Chvíľami to vyzeralo tak. . .

Montované schodiská Eman

Drevo sa spája k spokojnosti zákazníkov i firmy

Firma Eman s pobočkami v Bratislave, Košiciach a v Žiline predáva montované schodiská, ale vyprojektujú aj zložité konšt. . .

Znižujú vykurovacie náklady

Svetové know-how pochádza z dielne slovenskej firmy

Banskobystrická firma Adrian vznikla v roku 1993 a pôvodne sa orientovala na spoluprácu s francúzskymi podnikm. . .

Viacnásobné zdaňovanie

Peripetie malých a stredných podnikateľov

Ján Demo založil svoju firmu v čase, keď ako zamestnanec krachujúceho Calexu vnímal blížiaci sa kolaps jedného z najväčších sl. . .

Robotizované pracovisko

Nastal čas, že si zákazníka môžu vybrať

Strojárska firma Tomark má za sebou úspešný rok, pre spoločnosť Krone vyrobili 3000 zváraných rámov. Od tejto firmy, pre ktorú v. . .

Na mieste činu

Senát Najvyššieho súdu v minulých dňoch na verejnom zasadaní v Bratislave zrušil rozsudok banskobystrického krajského súdu z 31. mája 2001 a vrátil mu prípad Pratex Čadca, a. s., v. . .

Úspešný rok

Agrodružstvo Trebatice má za sebou jeden z najúspešnejších rokov. Vlaňajšie výnosy pšenice i jačmeňa vysoko prekročili celoslovenský priemer, dosiahli v priemere vyše 7 ton/h, kukuric. . .

Žijú z mlieka

Účtovný zisk 1,1 mil. Sk a tržby takmer 667,5 mil. Sk dosiahla v roku 2001 Senická mliekareň. Podľa auditovaných výsledkov dosiahli tržby z predaja tovaru 172,1 mil. Sk a tržby z pr. . .

Menej zruční?

Situácia v spoločnosti Hefra Vráble sa stabilizovala, nedorozumenie sa vyriešilo a zamestnanci riadne pracujú. Tvrdí to riaditeľ firmy Milan Sekereš. Zamestnanci firmy, zaoberajúcej. . .

Byt prerábame, dom chátra

Máme bytový fond, avšak nemá údržbu

Na Slovensku sme ku koncu minulého roka evidovali vyše 1,7 milióna bytov, z čoho približne polovica je v bytových domoch. Väčšinu t. . .

Bez techniky ťažko

Chýba monitorovanie hraníc

Udalosti z 11. septembra minulého roka v USA vyvolali aj u našich strážcov hraníc potrebu klásť väčší dôraz na ich ochranu, najmä na východnej čast. . .

Základné podmienky

Dobré chcieť, lepšie dosiahnuť

Rezort ministerstva obrany prechádza v súčasnosti zásadnou reštrukturalizáciou. Výrazným spôsobom ovplyvňuje organizačnú štruktúru veliacich . . .

Zapadá slnko nad regiónom?

NARMSP ponúka podporu, o ktorú sa neoplatí požiadať

Združenie podnikateľov Slovenska - Okresná rada Tekov so sídlom v Zlatých Moravciach, kde je zároveň aj sídlo Kraj. . .

Otázka týždňa

Mnohé oblasti riadenia vrátane riadenia ľudských zdrojov si vyžadujú odborný prístup. V akých prípadoch sa obraciate na externých poradcov?

„V oblasti riadenia ľudských zdrojov H. . .

Kurzy, semináre

Centrum ďalšieho vzdelávania EU v Bratislave pripravilo:

Kurz ÚČTOVNÍCTVO PRE PODNIKATEĽOV pre záujemcov, ktorí chcú získať ucelený systém teoretických poznatkov, praktických n. . .

Hodnovernosť je najlepšou devízou

Každé vstupné interview si vyžaduje osobitný prístup (5)

Ako sme napísali minulý týždeň, nosná časť vstupného interview sa začína stlačením kľučky na dverách v. . .

Trh práce a stáží

Stretnutie študentov i firiem

Americká obchodná komora v SR spolu s Vysokou školou manažmentu v pondelok 22. apríla v bratislavskom Technopole už po tretí raz organizuje Trh p. . .

Jarná únava alebo ako lepšie využiť čas

Je známe, že výkonnosť ľudského organizmu sa počas dňa niekoľkokrát vyšplhá do maxima i do menej či viac hlbokého mínusu. Ľudia sú rôzni, a preto si každý . . .

Niektoré slová majú zázračný účinok

Ako jednoducho presvedčiť ostatných, aby nasledovali vaše myslenie

Nie zriedkavá je situácia, keď bol výsledok vašej práce ohrozený alebo vyšiel nazmar, pret. . .

16. 4., farebná rekl. strana Hospodárskeho klubu, logo klubu a ZB, foto nominovaných do dvoch pásov po päť len s menom a priezviskom, do avíza na prvú stranu

Desať nominovaných na Zlatý biatec 2. . .

Nabitý energiou

Fero Guldan, nabitý energiou a neutíchajúcimi výtvarnými nápadmi, kráča pevne po zemi, zanechávajúc stopy, ktoré nemožno prehliadnuť. Maľuje nefalšovane, z bytostného presvedčeni. . .

Sláva a bieda minulosti

Sú výstavy, ktoré majú okrem svojej umeleckej a výtvarnej kvality aj inú hodnotu - historickú. Práve takáto výstava sa koná v týchto dňoch v Galérii mesta Bratislavy v Mi. . .

Súťaž pre mladé talenty

Centrum súčasného umenia (SCCA) vypísalo opäť pre mladých výtvarníkov konkurz do súťaže Cena Oskára Čepana. Cena vznikla v roku 1996 a je určená mladým umelcom od 18 do 3. . .

Nominovaní aj Slováci

Celkovo 50 divadelných kritikov a publicistov v Českej republike rozhodlo o nomináciách na Ceny Alfreda Radoka za pôvodnú dramatickú a inscenačnú tvorbu za rok 2001, kt. . .

Rozprávka pre dospelých

Anglickú autorku Joanne Harrisovú preslávila Čokoláda (1999), ktorej filmová podoba bola navrhnutá na Oscara. Aj jej ďalšie úspešné knihy sa umiestnili na rebríčku bestse. . .

Hory v meste

Už po tretí raz bude v Bratislave prezentovať MFF Hory a Mesto filmy z horského a dobrodružného prostredia. Festival sa uskutoční v priestoroch bratislavského PKO od 17. do 21. apr. . .

Návrh, ktorý vyvolá nevôľu

Minister kultúry Milan Kňažko navrhuje zrušiť koncesionárske poplatky a zabezpečiť financovanie verejnoprávnych médií zo štátneho rozpočtu. Platná právna úprava ko. . .

Milovaná a ctená

Pred rokmi na jar prišlo na svet dievčatko Stella. Meno dostala podľa vtedy populárneho románu francúzskeho astronóma a spisovateľa Camilla Nicolasa Flammariona. Z dievčatka vyrá. . .

Spomienka na legendu

Druhého mája uplynie sedem rokov od smrti významného slovenského hudobníka a filmára Deža Ursinyho. Pre jeho neoceniteľný význam a vplyv v hudbe a vo filme sa Občian. . .

Drobničky

l Priemyselné katedrály - je výstava fotografií americkej autorky Jennifer Bednar Haraydovej vo výstavných priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach. Ide o obrazové reflex. . .

Drobničky

l Speváčka Madonna bude v máji debutovať v londýnskom divadle vo West Ende. Zahrá si v austrálskej komédii Up For Grabs.

l Najväčšia putovná nekomerčná česko-slovenská prehliadka fi. . .

Unikátny prsteň

Grécka vláda potvrdila, že zlatý prsteň, ktorý podľa legendy patril mýtickému krétskemu kráľovi Mínóovi, ale mnohými expertmi bol označovaný za falzifikát, je skutočne 3500 ro. . .

Bratislava v pohybe

Už po šiesty raz sa od 10. do 21. mája uskutoční Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe 2002. Oproti minulým rokom prináša toto najvýznamnejšie podujatie v . . .

Spektrum

Keď deti v noci chrápu, signalizuje to vážne problémy. Americkí vedci tvrdia, že môže ísť o súvislosť s vyšším tlakom, poruchami rastu alebo problémy s učením.

. . .

Úvahy o mozgu

Ľudia sa od ostatných zástupcov pozemskej fauny odlišujú v mnohých smeroch: okrem iného aj nebývalým pomerom medzi objemom mozgu a zvyškom tela. Pritom je všeobecne známe, že orgán. . .

Ovplyvnený svetlom

Americkí vedci z Ohio State University a University of Utah vyvinuli prvý plastový magnet, ktorého vlastnosti sa dajú ovplyvňovať svetlom. Pri ožarovaní modrým svetlom . . .

Blahodarné slnečné svetlo

Slnečné svetlo okrem toho, že nás zbavuje zimných depresií z krátkych dní, dokáže oveľa viac - napr. zabrániť vzniku určitých druhov rakoviny. Príčinou tohto javu . . .

Vakcína proti kazu

Vakcínu proti zubnému kazu vpravovanú do tela inhalovaním pripravujú na všeobecné použitie bostonskí výskumníci z Forsythovho ústavu. Vakcína je určená ako prevencia predo. . .

Čo všetko dokáže CLA?

Len nedávno priniesla veda výklad mechanizmu pôsobenia CLA (konjugovaná kyselina linolová) pri kontrole hmotnosti a podpore svalového rastu. O enzýme lipázy je známe, ž. . .

Zobudíte sa a ste bez domu

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

V súčasnom období sa, žiaľ, často stretávame s podvodmi, čo sa. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Rudolf

vo štvrtok Valér

V Českej republike

dnes Rudolf

vo štvrtok Valérie. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Tiež chcem počuť slovo mama. Fíčer o možnosti i nemožnosti adopcie dieťaťa osamelými ženami 9.30 Králikovci. S. . .

Rádio Twist

6:00 Twist s Vladom Voštinárom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Janou Zvalovou

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skrin. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 15. 4. 2002: Bratislava 99,42, . . .

. . .

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.