Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keď je tá perina deravá

Komentuje Ľudmila Koníková

Až problém odmietnutých pacientov v našich nemocniciach jasne ukázal, že situácia v tomto rezorte je skutočne vážna. Chvíľami to vyzeralo tak, akoby zdravotníctvo prestávalo plniť funkciu, na ktorú je určené. V tejto súvislosti vystúpila na poslednom zasadnutí Výboru NR SR pre zdravotníctvo s progresívnym a čiastočne opakovaným riešením Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). No skôr, ako predostreli konštruktívne námety, neodpustili si zástupcovia tejto stavovskej organizácie poznámku, že z ANS už apelovali na prípravu nového cenového opatrenia, založeného na objektivizovaných skutočných nákladových cenách, teda aby cenové rozpätie v opatrení nebolo v rozpore s § 3 a § 7 zákona o cenách. Práve pre tento rozpor ANS prijatie cenového opatrenia nepodporila. Z tohto dôvodu sa aktívne spolupodieľala na činnosti odbornej skupiny pracujúcej v júni až v auguste 2001 pri MZ SR. Výstupy tejto skupiny však neboli uplatnené. Z asociácie tiež uviedli, že 5-krát zmenená kategorizácia liekov a verbálne deklarovaná potreba intersektorálneho členenia priniesli za obdobie rokov 1999 - 2002 až 100-percentný nárast nákladov na lieky. Je tiež nesystémové presadzovať výkonným zložkám systém uzatvoreného konca financovania a preskripcii ponechať koniec

Určité možnosti vidia zástupcovia ANS v novelizácii zákona o liečebnom poriadku, kde rozsah základných služieb by mal byť v súlade s rozpočtom zdravotného poistenia. Potom treba v novele zákona o liečebnom poriadku definovať intersektorálne členenie financií. Definovať spoluúčasť na výkonoch, liekoch a zdravotných pomôckach tak, aby zdroje rozpočtu zdravotného poistenia a vyhláškou stanovené platby zdravotným poistením boli v rovnováhe. Zvýšiť rozpočet VšZP a SZP na tento rok, deregulovať ceny nájomného, uviesť do praxe viaczdrojové financovanie. To, čo je dnes zvykovým právom, teda rôzne druhy sponzoringu na nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu, na ktorý je nárok zo zdravotného poistenia, zabezpečiť právnou úpravou. Malo by sa tiež odstrániť presúvanie liekov medzi ambulantnou praxou a lôžkovými zariadeniami, výsledkom by mala byť podľa tejto stavovskej organizácie transparentnosť. Z uvedeného je jasné, že sa možno zakrývať len takou perinou, na akú máme, aj keď je deravá. Niektoré návrhy pôsobia skutočne konštruktívne, problémom je len to, že ich predostrela organizácia, ktorá nemá žiadnu právomoc zariadiť riešenie problémov.

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.