Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Montované schodiská Eman

Drevo sa spája k spokojnosti zákazníkov i firmy

Firma Eman s pobočkami v Bratislave, Košiciach a v Žiline predáva montované schodiská, ale vyprojektujú aj zložité konštrukcie. Zo slovenského trhu sú trochu rozčarovaní. Keď táto nemecká firma začala u nás podnikať, prichádzali z Českej republiky, a tak predpokladali, že aj v SR vzrastie kúpna sila obyvateľstva, ale nesplnilo sa to. Informácie o výrobe, o firme, ich výrobnom programe, ako aj o cenách som sa dozvedel od Petra Hollého a Vladimíra Ščambu na veľtrhu CONECO. Podľa pestrofarebného prospektu každý záujemca vidí, že značnú časť ponuky napĺňa kov ako nosný prvok a drevené dosky ako nášľapná plocha schodov. Na slovenskom trhu je firma piaty rok. Pre každého majiteľa rodinného domu, staršej chalupy, ale aj budúceho investora je najzaujímavejšia cenová informácia. Orientačne sa pohybuje cena pri kombinácii kovu a drevených stupňov (najnižšia úroveň) od 60-tisíc Sk, to je vrátane montáže a pridanej hodnoty, aj s povrchovou úpravou. Ak ide o schodisko z čistého dreva, teda samonosné, spájajúce prízemie s podlažím, tak cena sa pohybuje od 80- až 90-tisíc Sk vyššie. To sú drevené schodiská bez akýchkoľvek ozdobných prvkov. Ak pridajú k tomu nejaké profilované držadlá, sústružené ozdôbky, tak cena ide pochopiteľne hore.

Rozdiel je aj medzi dreveným schodiskom, ktoré je vyrobené z tvrdého dreva, ako je buk, dub, javor, jaseň a z mäkkého dreva. Z mäkkých driev je cena okolo 60-tisíc Sk, pri schodiskách z tvrdých driev je okolo 100-tisíc Sk a vyššie. To je cena za spojenie jedného podlažia. Prepravné náklady sú už zahrnuté v cene. To, ako sa drevo správa u zákazníka, či nedochádza k jeho pohybu či nevznikajú trhlinky, škáry a podobne som dostal v zásade zápornú odpoveď. Predstavitelia firmy vylučujú takéto prípady, poskytujú 18-mesačnú záruku a ešte sa nestalo, že by z naznačených problémov bola reklamácia. Síce drevo je živý materiál a najmä v období, keď sa strieda zimné obdobie vykurovania s letným, keď aj vlhkosť v dome sa mení, trocha drevo pracuje. Teoreticky môžu vzniknúť drobné trhlinky, ale doslova mi povedali, že toto sa eliminuje starostlivým spracovaním dreva na najnižšiu možnú mieru. Za jeden rok sa ich trom prevádzkarňam podarí predať 60 až 100 schodísk. Toto množstvo ich neuspokojuje, plány majú oveľa vyššie, ale ich splnenie je ovplyvnené momentálnou hospodárskou situáciou na Slovensku, pretože, ako mi povedali, tieto schody s 28-ročnou tradíciou nemeckého výrobcu Stadler nepatria medzi najlacnejšie.

Ivan Klačanský

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.