Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Robotizované pracovisko

Nastal čas, že si zákazníka môžu vybrať

Strojárska firma Tomark má za sebou úspešný rok, pre spoločnosť Krone vyrobili 3000 zváraných rámov. Od tejto firmy, pre ktorú vyrába 70 % produkcie, získala ocenenie ako najlepší dodávateľ zváraných konštrukcií. Minulý týždeň odovzdal zástupca spoločnosti Krone Karl Heinz Fuhler ocenenie za 15-tisíc kusov rámov, ktoré Tomark pre Krone vyrobil od 1. júla 1996 do 31. marca 2002. Spoločnosť v minulom roku vyrobila tovar za približne 300 mil. Sk. Produktivita práce na jedného pracovníka dosiahla 1,7 mil. Sk ročne a vyplatená mzda dosiahla výšku v priemere 18 050 Sk. Kým v roku 1996 firma začala so 16 pracovníkmi, dnes má 145 zamestnancov. „Tieto skutočnosti dokazujú, že firma sa rozvíja správnym smerom. Všetky naše ukazovatele sú podstatne lepšie ako priemer hospodárskych ukazovateľov iných firiem, ktoré sa zaoberajú podobnou strojárenskou výrobou, a teda aj výrobný štandard z hľadiska strojného vybavenia je kvalitnejší,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ Ing. Daniel Tomko. Veľa investujú do technického rozvoja. „Pritom výrobu sme začínali s jednoduchými vyradenými starými strojmi, ktoré sme opravili a začali používať. Dnes vyrábame na moderných CNC strojoch, ktoré sú vo svojej oblasti jedny z najmodernejších. Napríklad na delenie materiálu elektrickým oblúkom používame plazmový páliaci stroj Hypeterm HD. Toto moderné technologické zariadenie páli veľmi rýchlo, presne a hospodárne. Prvú plazmu sme kúpili pred dvoma rokmi, minulý rok sme kúpili druhú, pretože sa osvedčila. Veď zvýšila produktivitu práce o 20 %.

Medzníkom technologického rozvoja je uvedenie prvého robotizovaného pracoviska, ktoré bude zvárať jednu z hlavných najviac namáhaných častí návesu, konštrukciu prednej časti, kde je uložený kráľovský čap.“ Podľa generálneho riaditeľa by mali ešte viac zefektívniť výrobu, čo je veľmi dôležité z hľadiska konkurencieschopnosti. Plánom do budúcnosti je vytvoriť komplexné robotizované pracovisko na zváranie rámu od začiatku do konca. Hlavnými odberateľmi Tomarku sú v súčasnosti spoločnosti Krone GmbH a medzi ostatnými najdôležitejšími Michelin - v rámci celej Európy - teda nemecký, taliansky, francúzsky a španielsky. Ďalším odberateľom je švajčiarska spoločnosť Eugen Kolb AG, pre ktorú firma vyrába zariadenia pre poľnohospodárske objekty, tzv. trúbkový program. Výrobu pre Daimler-Chrysler bude Tomark z hľadiska kapacitných možností pravdepodobne utlmovať.

Veronika Fitzeková

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.