Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Byt prerábame, dom chátra

Máme bytový fond, avšak nemá údržbu

Na Slovensku sme ku koncu minulého roka evidovali vyše 1,7 milióna bytov, z čoho približne polovica je v bytových domoch. Väčšinu týchto bytov sa u nás postavilo v rokoch 1965 až 1990 hromadným spôsobom výstavby. Životnosť murovaných domov je 100 a panelových 80 rokov. Dosiahnutie takejto životnosti je však podmienené výmenou opotrebovaných častí a pravidelnou údržbou. Žiaľ, v posledných rokoch sa na Slovensku údržba a oprava väčšinou trestuhodne zanedbávala. V mnohých domoch i bytoch to nájomníci, či dnes už vlastníci riadne cítia. Ako zdôraznil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska František Slávik, na komplexnú obnovu jedného bytu (v rámci opravy celého domu) je potrebných až 650-tisíc Sk. Postupne by sa v tomto smere mali prejaviť zdroje vlastníkov bytových domov a daňové úľavy, ktorých uplatnenie zaostáva pri podpore investovania do obnovy bytového fondu. Uvádza sa to v informácii o Plnení koncepcie obnovy budov s dôrazom na obnovu bytového fondu najmä v roku 2001, ktorú v uplynulých dňoch prerokoval a vzal na vedomie vládny kabinet. V koncepcii sa konštatuje, že najvýznamnejšie postavenie vo financovaní obnovy bytového fondu majú stavebné sporiteľne. V minulom roku stavebné sporiteľne poskytli na obnovu bytového fondu asi 13 mld. Sk, ale avizujú, že ročne by sa táto suma mohla zvýšiť aj na 14 mld. Sk. Významnú úlohu tu zohráva aj Štátny fond rozvoja bývania, ktorý pomáha financovať tepelnú ochranu, zmenu dokončenej stavby alebo odstraňovanie statických nedostatkov a porúch. Úvery môžu získať nielen fyzické osoby, ale aj právnické osoby s tým, že splatnosť úveru je v rozpätí 10 až 20 rokov.

V súlade s koncepciou obnovy sú do obnovy bytového fondu nasmerované aj štátne dotácie. Chyby bytov však nesmeli vzniknúť zanedbaním údržby, ale v dôsledku konštrukčných chýb. Z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR smerovali aj dotácie vo výške 60,7 mil. Sk na podporu programov s orientáciou na opravy a údržbu panelových domov. Dotácie k 159 žiadostiam pomohli k obnove 9075 bytov. Rezort výstavby počíta v tomto roku na obnovu bytov uvoľniť 100 mil. Sk. Medzi pretrvávajúce problémy v obnove bytov a bytových budov sa okrem chronického nedostatku finančných prostriedkov zaraďuje aj malá pružnosť v predkladaní plánovaných legislatívnych noriem, nedostatočné právne vedomie vlastníkov bytov o svojich povinnostiach a zodpovednosti v bytovom dome i stagnácia v obnove a zatepľovaní nebytových priestorov vo vlastníctve štátu.

Jozef Kunik

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.