Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hodnovernosť je najlepšou devízou

Každé vstupné interview si vyžaduje osobitný prístup (5)

Ako sme napísali minulý týždeň, nosná časť vstupného interview sa začína stlačením kľučky na dverách vedúcich do miestnosti, kde sa stretnutie uskutoční. Hoci - opäť pripomíname, že celkový výsledok závisí od celého radu čiastkových krokov, ktoré treba zvládnuť v relatívne dlhom časovom období. Zháňanie informácií, príprava žiadosti, spracovanie podkladov, prvý kontakt s potenciálnym zamestnávateľom, vzhľad a celkový dojem dokážu ovplyvniť konečný verdikt viac, ako si mnohí kandidáti pripúšťajú... Po pozdrave, krátkej úvodnej konverzácii a predstavení spoločnosti obyčajne prichádza rad na uchádzača, aby sa primeraným spôsobom predstavil.

FÁZA ČÍSLO 3: Najmä pri tomto bode oceníte, ak ste si svoje vystúpenie vopred natrénovali. Veľmi vhodné je napríklad využiť videokameru a na základe záznamu sa na vlastné oči presvedčiť o tom, ako pôsobíte a čo by ste na svojej prezentácii mohli zlepšiť.

TIPY A ODPORÚČANIA: Vďaka dôslednej príprave (písomné formulovanie vašich silných a slabých stránok, zručností, zvláštnych schopností, dosiahnutých úspechov, cieľov a pod.) pre vás celkom určite nebude problémom voľne o sebe rozprávať 5 až 15 minút.

Dajte si pozor na to, aby sa neobjavili nijaké rozdiely medzi obsahom písomných podkladov, ktoré ste priložili k žiadosti, a obsahom vašej ústnej prezentácie.

Vaše vyjadrovanie by nemalo znieť nenútene a familiárne, avšak ani povýšenecky. Naposledy menované platí najmä pre čerstvých absolventov, ktorí sú krátko po vyjdení zo školy často pod vplyvom „akademického slovníka“.

Neopakujte údaje z vášho životopisu, váš partner ho pravdepodobne má pred sebou. Samozrejme, že môžete v krátkosti spomenúť jednotlivé hlavné etapy, resp. body doterajšej kariéry, ak je to dôležité pre zvýraznenie vášho kvalifikačného profilu. To isté platí aj pre požiadavkový profil. Ak však budete niektoré údaje opakovať často, vyvoláte dojem, že sa chcete pochváliť.

Nebuďte príliš skromný, avšak ani sa príliš nevyťahujte. Hodnovernosť je v tejto situácii tou najlepšou devízou, ktorá vám môže priniesť celkový úspech. Snažte sa vo vašom partnerovi vzbudiť zvedavosť. Naznačte mu, že máte tromfy v rukáve, avšak neprezraďte mu všetko.

FÁZA ČÍSLO 4: Prichádza čas na otázky zástupcu vášho potenciálneho zamestnávateľa. Väčšinou sa týkajú týchto oblastí:

ˇ životopis,

ˇ prezentácia,

ˇ kvalifikačný profil,

ˇ znalosti o spoločnosti,

ˇ štýl riadenia,

ˇ schopnosť delegovať,

ˇ tímová práca,

ˇ osobná motivácia,

ˇ mobilita,

ˇ sociálne kompetencie,

ˇ schopnosť motivovať iných,

ˇ rodinné pomery,

ˇ voľný čas,

ˇ predstavy o plate.

TIPY A ODPORÚČANIA: Pri odpovediach na položené otázky je veľmi dôležité, aby ste odpovedali rýchlo a jasne. Ak ste otázke nerozumeli, spýtajte sa na to, čo vám nie je jasné. Nemajte z toho obavy, ešte raz sa opýtať je oveľa lepšie ako nesprávne alebo nevhodne odpovedať.

Myslite na to, že pri položení jednotlivých otázok sa aj vy dozvedáte čoraz viac o potenciálnom zamestnávateľovi. Možno sa vám stane, že viac nebudete mať chuť preňho pracovať, keď zistíte podrobnosti o jeho firemnej kultúre alebo filozofii podnikania.

Aj pri vstupnom interview jestvujú tzv. nedovolené otázky. Sú to otázky, ktoré nemajú priamy vzťah k pozícii, o ktorú sa uchádzate. Ak sa vám zdá, že vám partner pri rozhovore položil príliš osobnú alebo dokonca intímnu otázku, povedzte mu to a vysvetlite mu aj dôvody, prečo sa vám to tak javí. V prípade neprípustných otázok máte tri možnosti:

1. odpoviete čestne,

2. odmietnete odpovedať a vysvetlíte dôvod svojho rozhodnutia,

3. odpoviete nepravdivo.

Medzi tzv. nepovolené patria otázky smerujúce predovšetkým do týchto oblastí:

ˇ stranícka príslušnosť,

ˇ náboženská orientácia,

ˇ členstvo v odboroch,

ˇ predchádzajúce trestné stíhanie,

ˇ váš doterajší príjem,

ˇ vaše finančné pomery,

ˇ tehotenstvo,

ˇ plánovanie rodiny,

ˇ zdravotný stav,

ˇ pôvod.

FÁZA ČÍSLO 5: Kandidát dostáva v tomto bode príležitosť položiť človeku, ktorý vedie interview, podrobnejšie otázky týkajúce sa obsadzovanej pozície. Takisto má možnosť pýtať sa, ak si nie je dostatočne istý, či má dostatočné a vyčerpávajúce informácie o svojom potenciálnom zamestnávateľovi a o tom, čo ho na novom mieste čaká.

TIPY A ODPORÚČANIA: Na základe odpovedí môžete veľmi jednoducho vycítiť, akú dôležitosť prikladá váš partner vám a vašim otázkam. Takisto z toho môžete vyčítať, aká je v danej spoločnosti pracovná atmosféra.

Aj vy si musíte dať pozor na nevhodné otázky - nemôžete sa spýtať hocičo. Napríklad otázka Kedy si budem môcť zobrať prvú dovolenku? alebo Môžem využívať služobné auto na súkromné účely? nie sú vhodné a v každom prípade sa im odporúčame vyhnúť.

Príkladom vhodných a odborníkmi odporúčaných otázok sú:

ˇ Kto bude mojím priamym spolupracovníkom alebo nadriadeným?

ˇ Ako funguje vnútrofiremný informačný systém?

ˇ Môžem vedieť, prečo môj predchodca opustil pozíciu, o ktorú mám záujem?

FÁZA ČÍSLO 6: V záverečnej časti by sa mali vyjasniť všetky organizačné záležitosti, o ktorých sa dosiaľ nehovorilo. Týka sa to napríklad týchto oblastí:

ˇ termín nástupu,

ˇ podmienky pracovnej zmluvy,

ˇ platové záležitosti (ak ste sa dobre pripravili, poznáte svoju hodnotu a nemáte obavy z vyslovenia vašich oprávnených požiadaviek),

ˇ stravovanie,

ˇ iné benefity, ktoré ponúka zamestnávateľ.

TIPY A ODPORÚČANIA: Ak sa súčasne uchádzate o prácu u viacerých zamestnávateľov, môžete dať primeraným spôsobom najavo, že potrebujete vedieť konečné rozhodnutie čo najskôr, aby ste si vedeli zariadiť ostatné záležitosti. Nechváľte sa inými alternatívami ani na vášho partnera nevyvíjajte nijaký nátlak. Pokojne mu dajte ešte raz najavo, že vám na tejto pozícii záleží, že by ste ponúkanú prácu radi získali a že ste optimálnym kandidátom.

FÁZA ČÍSLO 7: Prichádza čas rozlúčenia, ktoré by nemalo byť príliš strohé, ani príliš srdečné. Vášho partnera pokojne oslovte menom, napríklad: „Dovidenia, pán Novák, prajem vám príjemný deň.“

TIPY A ODPORÚČANIA: Ak ste si nezapamätali meno človeka, ktorý sa vám venoval, spýtajte sa naň nezávisle od toho, aký dojem vo vás zanechal práve skončený rozhovor. Pri rozlúčke sa v nijakom prípade nesnažte zlepšiť dojem, ktorý sa vám podarilo zanechať. Buďte stručný: „Teším sa na ďalšie stretnutie, dovidenia.“

Aj v tomto bode je dôležité nielen to, ČO poviete, ale aj to, AKO to poviete. Buďte pozitívny, ale nie dotieravý či podlízavý. Najlepšie je byť jednoducho priateľský a prirodzený.

Andrea Chalupová

(koniec)

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.