Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Záujem limitujú peniaze

Nie sú ochotní investovať do vzdelania

Ďalších potenciálnych podnikateľov vypustila minulý týždeň do slovenského podnikateľského prostredia Akadémia vzdelávania Prešov. Kurz pre malé a stredné podnikanie, ktorý pravidelne pripravuje v spolupráci s okresným úradom práce, trval šesť týždňov. „Záujem o tieto kurzy je veľký, najmä ak absolventi majú šancu získať nenávratnú dotáciu od úradu práce,“ hodnotí riaditeľka Akadémie vzdelávania Ing. Emília Martinková: „Ponúkli sme tento istý kurz aj pre samoplatiteľov, záujem však nebol. Nezamestnaní nechcú investovať do svojho vzdelania. Nemajú na to prostriedky alebo tomu neprikladajú dostatočnú vážnosť.“ V spolupráci s OÚP organizujú aj ďalšie rekvalifikačné kurzy - klasická masáž, kozmetika, vizážistika. Sú určené najmä pre ženy, ktoré si chcú založiť živnosť alebo sa zamestnať.

Ďalším pokusom pre samoplatiteľov je kurz pre au-pair spojený s jazykovou prípravou. „Okrem výučby jazyka sa účastníci stretnú aj s viacerými odborníkmi,“ vysvetľuje E. Martinková a dodáva: „Právnik im poradí, na čo si treba dávať pozor, lekár ich zoznámi so základnými detskými chorobami a zaujímavé budú aj konzultácie psychológa.“

Spomedzi akcií a kurzov, ktoré Akadémia vzdelávania v Prešove pripravuje, je najväčší záujem o kurz práce na PC, účtovníctvo, mzdy a personalistiku, colnú deklaráciu, o kurz kuchár, čašník, barman a napokon masáž a kozmetiku. Vekový priemer rekvalifikovaných dosahuje v Kurzoch pre malé a stredné podnikanie 40 rokov, v jazykovom vzdelávaní 35 - 45 rokov. O rekvalifikácie v oblasti služieb majú záujem skôr mladší ľudia. Kurz práce na PC v minulom roku absolvovala viac ako polovica všetkých účastníkov podujatí Akadémie vzdelávania. Podľa riaditeľky stále málo ľudí na východe republiky vie pracovať s počítačmi, a práve o jeho ovládanie je veľký záujem vo viacerých kurzoch. „Žiaľ, špeciálny kurz práce na počítači nechce OÚP ponúknuť, pretože to nepovažujú za rekvalifikáciu, len za doplnenie vzdelania,“ zdôrazňuje riaditeľka.

Veronika Fitzeková

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.