Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nemecko bude zaostávať

Ekonomická aktivita v eurolande by mala v najbližších mesiacoch nastúpiť cestu expanzie, no hospodársky rast Nemecka bude zaostávať. Tento výhľad včera prezentovala nemecká Bundesbanka, ktorá súčasne upozornila na „miernejší ekonomický rast“ v tomto roku.

Pokrivkávanie ekonomickej aktivity v Nemecku, ktoré tvorí približne jednu tretinu celkového produktu eurozóny, je úzko spojené s nelichotivým stavom stavebného sektora, ako aj zníženým dopytom na zahraničných trhoch ako reflexie globálneho ochladzovania. Produkcia nemeckých firiem je vo veľkej miere orientovaná na trhy mimo starého kontinentu, a týmto spôsobom je úzko prepojená na oživenie ekonomickej aktivity najmä v Spojených štátoch. V tejto súvislosti treba pripomenúť aj aktuálnu pozíciu eura oproti doláru, ktorá zvyšuje konkurencieschopnosť vyvážanej európskej produkcie na svetových trhoch. V súvislosti s predikovanou zmenou trendu v oblasti prílevu zahraničných investícií v prospech starého kontinentu sa dá očakávať posilnenie eura oproti kľúčovým svetovým menám, čo môže mať citeľný dosah na nemecký priemysel.

Riziká expanzie

Určitou hrozbou pre tento pilier eurozóny je postoj odborových organizácií k zvyšovaniu miezd, ktoré v prostredí nízkych úrokových sadzieb pôsobí ako proinflačný faktor. Nezanedbateľný je aj stav verejných financií, keď Nemecko tesne uniklo varovaniu Európskej komisie v súvislosti s možným porušením Paktu rastu a stability. Táto dohoda obmedzuje výšku deficitu verejných financií na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), ktorý v prípade Nemecka dosiahol v minulom roku 2,7 %. Guvernér nemeckej centrálnej banky Ernst Welteke, ktorý vyzval vládu na realizáciu štrukturálnych reforiem a konsolidáciu verejných financií, však v tomto roku nepredpokladá nárast deficitu.

Jasnejší výhľad globálnej ekonomiky zatieňuje niekoľko rizík. Jedným z nich je aj vonkajšia nerovnováha hospodárstva Spojených štátov. Vysoká zadlženosť privátneho sektora, ktorá môže v budúcnosti obmedzovať spotrebné a investičné výdavky, následne limituje exportne orientované ekonomiky. Predseda Výboru pre ekonomiku a financie Európskej únie Johnny Akerholm vníma ako rizikové vysoké ceny ropy na svetových trhoch a v neposlednom rade aj aktuálne obmedzovanie svetovej obchodnej výmeny vo forme zavádzania colných bariér.

Preskočia USA?

Optimizmus európskych finančníkov pramení z posledných údajov o zastavení prepadu priemyselnej produkcie, stabilizácii spotrebiteľskej a podnikateľskej dôvery v euroregióne. Viditeľný posun k oživeniu nastáva aj v prípade Nemecka, kde došlo k poklesu počtu nezamestnaných a produkcia v priemysle vo februári zaznamenala už tretí nárast za sebou. Hospodárstvo eurolandu doteraz sledovalo a s určitým oneskorením kopírovalo vývoj americkej ekonomiky. Tento fakt vyplýval najmä z investičnej atraktivity finančných trhov a zo stabilne vysokých spotrebných výdavkov, čo podporovalo vývozy európskych podnikov. V posledných mesiacoch sa však základné predpoklady tohto vzťahu zmenili, čo na podklade zvýšeného odlevu kapitálu z USA do budúcnosti mierne favorizuje eurozónu.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.