Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Meny na kolotoči čísel

Utorok na svetovom finančnom trhu priniesol so sebou zverejnenie viacerých významných makroekonomických údajov. Zo Spojených štátov sa očakávali výsledky o priemyselnej produkcii a indexu spotrebiteľských cien, z Nemecka priemyselnej produkcie a očakávania podnikov, kým v Japonsku ratingová agentúra Standard & Poor´s znížila rating na dlh v domácej aj zahraničnej mene.

Trh EUR/USD otvoril obchodovanie na hodnote pár bodov nad figúrou 88,00 centa/1 EUR. Za posledné dni veľmi málo volatilný menový pár sa hneď v úvode obchodovania pokúsila ovplyvniť produkcia v nemeckom priemysle, avšak tieto čísla už tradične nemajú príliš veľkú autoritu na trhu. Podobne to bolo aj v utorok, takže rast tohto ukazovateľa nespôsobil žiadne cenové pohyby. Minimálnu reakciu trh ukázal aj v závere výročnej správy Bundesbanky, ktorá upozornila na fakt, že rastúca hodnota eura oproti ostatným svetovým menám by mohla poškodiť nemeckých exportérov.

Nižší rast

Euro sa zhodnotilo približne o jedno percento od začiatku tohto roka. Z európskych výsledkov boli ako posledné zverejnené prieskumy očakávaní inštitútu ZEW, zoskupené do indexu očakávaní v Nemecku, ktorý sa vníma ako dobrý indikátor pre očakávania na autoritatívnejšom Ifo indexe. ZEW napriek miernemu poklesu stále počíta na horizonte šiestich mesiacov so zlepšením. Americký index spotrebiteľských cien sa ukázal za minulý mesiac mierne horší, ako boli očakávania. Tie ležali na 0,5-percentnom raste, no skutočný rast za marec dosiahol iba 0,3 percenta. Nepriaznivé boli aj údaje o predaji nových bytových jednotiek v Spojených štátoch, kde sa hodnota tohto ukazovateľa ocitla na dvojročnom minime. Dôležité boli dáta o priemyselnej produkcii v USA za marec, tam ležali očakávania na hranici 0,6 percenta, nakoniec bola zverejnená produkcia na úrovni prírastku 0,7 percenta, čiže mierne nad očakávania. Napriek fundamentom nahrávajúcim v utorkovom obchodovaní viac doláru, netrvalo dlho a po zverejnení posledných relevantných čísel dňa sa euro odlepilo od hodnoty 88,00 USc a získalo k 88,40 USc/1 EUR, hlavne vďaka špekulatívnym nákupom jenov z dolára.

Očakávaný krok

Napriek zníženiu ratingu neutrpel japonský jen na devízovom trhu takmer žiadne straty. Na jednej strane bol krok S&P´s vopred široko medializovaný, a tak zakomponovaný v cene a na druhej strane je pravdou, že veľká časť japonského štátneho dlhu je držaná Japoncami. V konečnom dôsledku rating aj napriek uvedenému kroku zostáva stále veľmi dobrý a nebráni investorom a ich fondom v príleve do Japonska. Správa z akciových trhov mierne podporila jen, Nikkei si v japonskej časti obchodovania polepšil o 1,8 percenta, a tak spomínané fakty vyústili do rastu jenu z otváracích 132,10 JPY na 130,90 JPY za USD.

Slovenská koruna v svojom utorkovom obchodovaní zostávala stabilná, obchodovala sa tesne nad hodnotou 41,500 SKK/1 EUR.

Mario Mika

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.