Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Investičné odporúčania

Európske akciové trhy včera pokračovali v krátkodobom rastovom trende, podporené výsledkami a vyhliadkami podnikovej sféry, ako aj makroekonomickými výsledkami z USA. Úspešný deň zaznamenali opätovne telekomunikačné a technologické tituly. Investorov pozitívne prekvapili lepšie ako očakávané výsledky najväčšieho európskeho výrobcu spotrebnej elektroniky - holandského koncernu Philips.

Takisto úspešne si počínali akcie mobilných operátorov a producentov telekomunikačných zariadení. Akcie popredného mobilného operátora - britskej spoločnosti mmO2 sa v priebehu včerajšieho dňa posilňovali o viac ako 5 %, v súvislosti s vyjadrením predstaviteľov spoločnosti o zámere preinvestovať 2,2 mld. euro na vybudovanie komplexnej európskej mobilnej dátovej siete v spolupráci s fínskou Nokiou a americkým Nortelom. Naopak, nedarilo sa niektorým defenzívnym titulom ako British American Tobacco Plc., ktoré sa oslabili takmer o 1 %, po zverejnení mierne horších kvartálnych výsledkoch.

Z technického hľadiska sa hlavným preferenčným indexom včera podarilo prekonať dôležité rezistentné úrovne, ktoré vytvárajú priestor na ďalšie krátkodobé vzostupy. Očakávané výsledky z podnikovej sféry však môžu situáciu negatívne zvrátiť.

Americké akciové trhy v utorok zaznamenali po dlhšom čase opätovne vzostupy, keď niekoľko spoločností poskytlo lepšie ako očakávané výsledky a priaznivý výhľad. Texas Instruments zvýšil výhľad príjmov na druhý kvartál a okrem toho predpokladá 10-percentný sekvenčný rast tržieb. Podobné výsledky zaznamenal aj výrobca prístrojov na výrobu čipov Novellus Systems.

Priaznivé výsledky oznámila aj spoločnosť Coca-Cola, keď vzrast predaja na severoamerickom trhu podporil celkové zisky na úroveň 801 mil. USD. Výrazne slabší predaj v Južnej Amerike bol vykrytý vyšším predajom na iných trhoch.

Pre ďalšie smerovanie hlavných indexov budú dôležité korporačné výsledky popredných spoločností ako Intel a Merck.

Jen sa odrazil od svojho pondelkového minima nad hranicou 132 USD/JPY po tom, čo ratingová agentúra Standard and Poor's znížila rating na dlhodobý dlh Japonska denominovaný v zahraničnej a domácej mene na AA- z AA a ponechala celkový výhľad negatívny vďaka oneskoreným štrukturálnym reformám. Napriek tomu prevážili možné varovania japonskej vlády na adresu silného jenu pre ohrozenie domáceho exportu. Verbálne intervencie zo strany japonskej vlády proti posilňovaniu vlastnej meny pravdepodobne zabránia zdraženiu jenu pod hranicu 131 - 130,50 USD/1 JPY. Predstavitelia japonskej vlády sa snažia udržať kros v obchodnom pásme 130 - 135 jenov za dolár.

Bližšie informácie na www.bfx.sk

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.