Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čakajú pokles zásob v USA

Očakávania investorov týkajúce sa poklesu zásob ropy v USA podporili v priebehu včerajšieho obchodovania cenu tejto strategickej komodity. Po skončení seansy oznámil American Petroleum Institute stav priemyselných zásob v krajine. Predpovede analytikov oslovených agentúrou REUTERS hovorili o znížení priemyselných zásob v intervale 2 až 3,5 mil. barelov, keď za kľúčový faktor tohto pohybu sa považuje pokles objemu importov, ako aj sezónne znížená kapacita US rafinérií. Väčšina obchodníkov však zostáva opatrná vzhľadom na návrat Huga Cháveza na prezidentský post vo Venezuele, ktorá následne deklarovala udržanie svojich exportných kvót na úrovni dohodnutej v rámci kartelu OPEC. Podľa analytikov sa v súčasnosti najväčšia pozornosť venuje stavu zásob ropy a jej derivátov, kde by sa malo odraziť zastavenie irackých exportov, ako aj blížiaci sa začiatok motoristickej sezóny v USA. Nezanedbateľným determinantom je aj aktuálna situácia na Blízkom východe.

Nepripojí sa

Apel Iránu na ďalšie moslimské štáty spojený s možnosťou uvalenia embarga na vývoz ropy do USA sa doteraz nestretol s pozitívnym ohlasom. Na margo tohto problému sa včera vyjadril aj kuvajtský minister ropného priemyslu Sheik Ahmad al-Fahd al Sabah, ktorý uviedol, že Kuvajt podporuje mierovú misiu ministra zahraničných vecí Colina Powella na Blízkom východe na rozdiel od možnosti uvalenia ropného embarga. Dominantný exportér OPEC Saudská Arábia striktne odmietla možnosť zastavenia exportu do USA. Májové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si polepšili o 48 USc a dočasne sa pohybovali na hladine 25,05 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange sa cena pohybovala na 24,70 USD za barel, keď poskočila o priebežných 41 USc. Nákupný sentiment sa preniesol aj do segmentu ropných derivátov, kde sa májový vykurovací olej posilnil o 1,41 USc na dočasnú úroveň 64,75 USc za galón. Májový benzín sa stabilizoval na hladine 80 USc pri zisku 1,37 USc.

Korekcia zlata

Predajná aktivita kapitálovo silných subjektov sa v utorok na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e podpísala pod prelomenie dôležitej psychologickej hranice 300 USD v prípade aktuálneho benchmarkového kontraktu zlata. Skutočnosť, že cena tohto kovu bola v posledných dňoch nadhodnotená, bola zo strany investorov ignorovaná vzhľadom na politické turbulencie vo svete. Ziskové ťaženie ropy na svetových trhoch podmienilo presúvanie finančných prostriedkov z trhu zlata, ktoré sú vnímané ako bezpečný investičný nástroj. Prípadnú stabilizáciu ceny zlata môže na nižších cenových hladinách podporiť aj fyzický dopyt, ktorý sa minulý týždeň sústredil tesne pod hladinou 300 USD. Júnové kontrakty tohto kovu si v utorkovom obchodovaní odpočítali 1,40 USD zo svojej otváracej hodnoty a dočasne sa pohybovali na 299,30 USD za troyskú uncu. Výpredaje na čiastkovom trhu striebra sa ani po 14,3-percentnom prepade ceny na začiatku tohto týždňa nezastavili a jeho májové dodávky sa oslabili o 2,50 USc na priebežnú hodnotu 4,425 USD/oz. Opačný vývoj zaznamenala platinou vedená skupina kovov, kde si júnové paládium polepšilo o 1,50 USD a pohybovalo sa na 370,50 USD/oz. Júlové kontrakty platiny poskočili o 2 USD na dočasných 533 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.