Hospodársky denník
USD47,17 Sk
EUR41,514 Sk
CHF28,262 Sk
CZK1,377 Sk
  Streda  17.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Spolupráca v pohraničí

Lepšie cesty, ľahšie podnikanie, prepojené cyklochodníky a spoluprácu medzi školami, poľnohospodármi i lekármi by chceli ľudia v regiónoch okolo česko-slovenskej hranice. Snažia sa o to i členovia novej, tzv. medzivládnej komisie. Súčasný život obyvateľov tohto regiónu sa totiž zatiaľ tejto vízii vôbec nepodobá.

Spolupráca uherskohradišťského regiónu s východným susedom má ešte rad nedostatkov. „Slováci i Česi sa zhodujú, že najväčšie problémy sú stále v oblasti hraničných prechodov, podnikania a cestovného ruchu,“ povedal tajomník slovenského ministerstva vnútra Ivo Budiak. Nesúlad medzi obidvoma regiónmi, ktoré pretínajú hraničný prechod Starý Hrozenkov, potvrdzujú i ďalšie inštitúcie. Napríklad riaditeľ záchrannej služby z Uherského Hradišťa Anton Vaňo stále upozorňuje, že záchranári z Nového Mesta nad Váhom to majú do niektorých českých obcí oveľa bližšie - u pacienta by teda boli oveľa rýchlejšie. „Malo by sa nájsť riešenie, v niektorých prípadoch ide o ľudské životy,“ konštatoval Vaňo.

Spokojní nie sú ani ľudia v Žítkovej, ktorá leží iba niekoľko kilometrov od štátnej hranice. Už od rozdelenia Československa sa tam totiž plánuje oprava cesty, vďaka ktorej by miestni občania nemuseli v zime prechádzať hranicu, aby sa vôbec dostali na svoj obecný úrad. „Sú s tým iba problémy. Pritom rekonštrukcia je už viac rokov zaradená do rozšírenia štátnej siete ciest v ČR,“ povedala starostka Žítkovej Eva Hargašová. Azda jediným odvetvím, ktoré podľa tajomníka združenia Región Slovácko Jozefa Hapáka funguje, je cestovný ruch. „Vôbec po prvý raz sme spolu so zástupcami Trenčína požiadali o grant z európskeho fondu. Tradícia spolupráce medzi nami bola vždy,“ uviedol. Rozšírenie kontaktov by tiež uvítala uherskohradišťská hospodárska komora i úrad práce. Zatiaľ tiež neexistuje žiadne združenie podnikateľov z oboch krajín. Chýbajú spoločné projekty, na ktoré by mohli prispievať Česko i Slovensko, prípadne rôzne európske

Zdeněk Vavřich

Počasie

Dnes bude polooblačno, na západe a v horských oblastiach oblačno. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na východe miestami okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Severný vietor 2 až 5, na východe miestami okolo 7 m/s.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, popoludní ojedinele slabé prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 17 až 21, na severe 12 až 16 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní časom až oblačno, lokálne prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 16 až 20 stupňov, na severe okolo 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.58 a zapadne o 19.45 hod.

Amsterdamzamračené10
Atényoblačno19
Belehraddážď15
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno16
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené17
Bukurešť oblačno17
Frankfurt oblačno12 
Helsinkipolooblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnobčasný dážď13
Madridpolooblačno17
Moskvaoblačno16
Oslopolooblačno10
Parížoblačno15
Prahaoblačno11
Rímoblačno17
Sofiadážď13
Štokholmpolooblačno10
Varšavazamračené13
Viedeňzamračené14
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.